Készült: 2024.04.25.07:26:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2001.05.29.), 139. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Viktor (Fidesz)
Beosztás miniszterelnök
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  139  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Mélyen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Asszony! Hölgyeim és Uraim! Örülök, ha a nyugdíj ismét szóba kerül itt, a tisztelt Ház ülésén. Reményeim szerint az ellenzék is egyetért azzal, hogy a nyugdíjak és a nyugdíjszerű ellátások értéke Magyarországon még mindig alacsony. Remélem, önök egyetértenek velünk abban, hogy helyes volt az előző négy évben a nyugdíjaknál bekövetkezett 12 százalékos értékvesztés visszapótlása (Közbeszólás balról: Az előző nyolc évben!), aminek eredményeképpen 2002-re '98-tól számítva egy 16 százalékos reálérték-növekedés következhet be. Gondolom, ebben egyetértünk.

Ha jól értem, a vita közöttünk azon van, hogy mit kell tenni az állami nyugdíjrendszerrel. A képviselő asszony azt mondta, hogy az állami nyugdíjrendszerben - azt hiszem, pontosan idézem, ha úgy fogalmazok - reform értékű lépések történtek. Hagyjuk a rabulisztikát, inkább maradjunk abban, hogy kérem, fontolja meg, hogy egészen addig nem beszélhetünk egy nyugdíjrendszer reformjáról - beleértve az államit sem -, amíg annak az előföltételét nem teremtettük meg. Egy nyugdíjasellátó-rendszer, egy nyugdíjellátó-rendszer reformjának előföltétele pedig az, hogy az emberek pontosan nyomon tudják követni, hogy személy szerint mennyi járulékot fizettek be, és azért mennyi nyugdíjra számíthatnak. Ha ezt sikerült elérnünk, akkor utána valóban rugalmassá tehetjük a nyugdíjkorhatárt, mert utána már tudjuk, mi annak a következménye, ha valaki úgy dönt, hogy egyébként hamarabb kíván nyugdíjba menni, mint a törvényben előírt, általánosként ajánlott korhatár.

Egészen addig, amíg nem tudjuk, hogy mennyi járulékot fizetett be és az alapján mennyi jár neki, addig felesleges, értelmetlen rugalmas nyugdíjkorhatárról beszélni, mert annak az előföltétele nincs meg. Nem tudja mérlegelni az érintett személy, hogy ha a korábbi nyugdíjba vonulást választja, valójában milyen következményekkel jár ez számára.

A kormány szeretné, ha az állami rendszer reformja valóban megvalósulhatna. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  139  Következő    Ülésnap adatai