Készült: 2024.03.29.08:06:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2011.12.06.), 469. felszólalás
Felszólaló Bencsik János (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:35


Felszólalások:  Előző  469  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BENCSIK JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem igazán értettem, hogy szocialista képviselőtársaim tartalmilag mi kivetnivalót látnak abban, hogy kitett helyzetben lévő, tehát kiszolgáltatott helyzetben lévő magyar polgárok, ha közszolgáltatást vesznek igénybe nagyon érzékeny közintézményeken keresztül, akkor miért ne kaphatnának védelmet jogszabályok keretén belül. Már csak azért is, mert az egyénileg vételező, egyéni védett fogyasztók analógiájára születhet meg az a módosítás és jogszabályi hely, amely a legkiszolgáltatottabb intézményi ellátásban részesülők számára mindenképpen védettséget biztosítana a fűtési időszak idejére, hogy egy olyan intézményben kaphassák meg a számukra szükséges közellátást, amelynek a működőképessége, akár haváriaesetben vagy átmeneti fizetőképességi probléma felmerülése esetén is biztosíthatóvá válik.

Azt gondolom, hogy ebben a kérdésben nem nagyon térhetne el egyetlenegy képviselőcsoportnak sem az álláspontja a beterjesztéstől, hiszen egy, a jelenleg is használt védett fogyasztói intézményrendszer kiterjesztéséről van szó. Éppen azért született meg a gazdasági és informatikai bizottság javaslata, valóban, kormányzati háttértámogatással és segítséggel, hogy ne tegyük parttalanná a villamosenergia-ellátás, a távhőellátás és a gázellátás területén a kikapcsolás alóli mentességnek úgymond az intézményrendszerét.

Csak azok a közintézmények kaphassanak átmeneti mentességet, és részesülhessenek a moratórium által biztosított támogatásban, amelyek nagyon fontos, alapvető közszolgáltatásokat látnak el. Ezek közé tartoznak a bentlakásos szociális intézmények, amelyekben gyermekeket nevelnek, sérült gyermekeket, egészséges, de állami gondozásba került gyermekeket, időskorúakat. Tehát a bentlakásos szociális intézményekről van szó, egészségügyi intézményekről, kórházakról és alapfokú oktatási intézményekről, és a három energiaellátási területet érintően rendeleti szinten leszabályozásra kerül minden olyan vitás kérdés, amelyet itt önök felvetettek.

Azt világosan kell látniuk, hogy az október 15-étől április 15-éig tartó kikapcsolási moratórium nem ad felmentést egyetlenegy intézményfenntartó számára sem a fizetési kötelezettség teljesítése alól. Minden elhasznált energiáért a felhasználónak fizetnie kell a magánszektorban is, és a közszektorban is.

A fizetési kötelezettség átütemezésére nyílik lehetőség a moratórium, a kikapcsolási moratórium biztosításával, és azt is tartalmazza a jogszabály, hogy következő alkalommal egy nehéz helyzetbe került intézmény csak akkor élhet ismételten a moratórium által nyújtott védettség eszközével, hogyha a szolgáltatójával egyeztetve a korábbi tartozását ütemezetten kifizette. De, tisztelt képviselőtársaim, ugyanez a helyzet a magánfogyasztók esetében is, ott is megvan az átütemezésnek a lehetősége, és a védett egyéni fogyasztóknál pedig a kikapcsolási moratórium.

Teljes egészében analóg ennek az intézménynek az alkalmazása a védett közintézmények vonatkozásában is. Ami nagyon fontos, hogy a felmerülő költségeket az érintett szolgáltatók nem terhelhetik át a fogyasztók, a fogyasztói közösség számára. Amennyiben önök valamennyire is figyelemmel kísérik az energetikai társaságok működését, jelenlegi helyzetét, a közösségi fogyasztókkal kialakított kapcsolatukat és együttműködésre vonatkozó nyitottságukat, akkor minden bizonnyal tudnák azt, hogy a szolgáltatók részéről ennek a védett intézményi fogyasztói rendszernek a bevezetése nagyon nagy ellenvetéssel, felháborodással nem találkozott. Sőt, hogyha figyelemmel kísérik az ezzel kapcsolatos szakmai megnyilvánulásokat a sajtón keresztül, akkor azt tapasztalhatták, hogy a szolgáltatók tudomásul veszik, hogy az ország működőképessége szempontjából a legkiszolgáltatottabb élethelyzetben lévő, gyógyulni vágyó, öregkori ellátásban részesülő vagy éppen a védtelen gyermekek ellátását biztosító intézmények igenis bekerülhetnek a védett fogyasztói körbe.

Ezt elfogadták, tudomásul veszik, és az érintett önkormányzatokkal mint intézményfenntartóval, illetve magával az állammal, hogyha az állam az intézményfenntartó, a szükséges fizetési kötelezettségek átütemezésében megállapodnak. Ennek köszönhetően az intézményi ellátás folyamatos biztosítása is rendben lévő lesz, és ezen túlmenően pedig a szolgáltatók a jogos követelésüknek is eleget tudnak tenni, tehát a követelésüket érvényesíteni lesznek képesek, úgy, hogy az ellátottaknak az ellátása semmi esetre sem fog veszélybe kerülni. Ez a gazdasági és informatikai bizottság javaslatának az érdemi része.

Tisztelettel kérem képviselőtársaimat, hogy szíveskedjenek majd ezt az indítványt támogatni, és járuljanak hozzá, hogy a legkiszolgáltatottabb közszolgáltatásokat igénybe vevő intézményi ellátottak ne kerülhessenek a továbbiakban sem olyan helyzetbe, amely az élethelyzetüket, az egészségi állapotukat veszélyeztethetné.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  469  Következő    Ülésnap adatai