Készült: 2024.04.25.00:06:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2010.07.21.), 16. felszólalás
Felszólaló Móring József Attila (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az üdülési csekk, mint tudjuk, a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által kibocsátott, névre szóló, kizárólag belföldi üdülési, művelődési, pihenési, kikapcsolódási, egészségmegőrzési, betegségmegelőzési, szabadidősport-szolgáltatásra beváltható utalvány.

Az elmúlt két évben a KISOSZ és a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány együttműködésének keretében a vendéglátó társ-érdekképviseletekkel összedolgozva három alkalommal begyűjtötték a vendéglátó vállalkozások jelentkezését az üdülési csekkek elfogadóhellyé válására. A legutóbbi listát az elmúlt évben nyár elején küldték át, azzal a kéréssel, hogy az alapítvány kössön szerződést az egységekkel. Az azóta lezajlott jogszabályi változások felerősítették a vendéglátóigényeket az üdülési csekkek elfogadására, ugyanis az adómentes juttatások megszüntetése, illetve a kedvezményes adókulccsal érintett béren kívüli juttatások körének szűkítése tovább csökkentette a hazai vállalkozásoknak fontos bevételt jelentő fizetőeszközöket.

A KISOSZ mind a gazdasági közéletben, mind a saját tagsága felé azt kezdeményezte, hogy a munkáltatók továbbra is éljenek a kedvezményes adó alá tartozó béren kívüli juttatások biztosításával a munkavállalók felé, az alapítványtól pedig azt kérték az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően, hogy az összegyűjtött listán szereplő további 118 vállalkozással kössön szerződést, hogy azok is elfogadóhelyek lehessenek. A kör bővítését indokolja egyrészről, hogy az üdülési csekket egyre szélesebb felhasználási körben lehet elfogadni, ehhez képest a vendéglátó egységekben való felhasználása a munkavállalói rekreáció része. Az üdülési csekk mint fizetési eszköz elfogadása pedig létérdek a hazai vendéglátásban, hiszen a lakossági reáljövedelmek, így a fizetőképes kereslet folyamatos visszaesése az elmúlt három évben közel 600 egység bezárásához vezetett, és nagyon sok, jelenleg még működő vendéglátó egység is korlátozza a nyitva tartását.

Mindezek alapján úgy vélem, hogy az üdülési csekk sorsa szempontjából, a munkavállalók juttatása szempontjából és a hazai vendéglátás szempontjából egyaránt kiemelten fontos, hogy újabb elfogadóhelyekkel kerüljön sor szerződéskötésre. A Kereskedelmi és Vendéglátó Vállalkozók Somogy Megyei Érdekképviselete már több alkalommal a sajtón keresztül is a nyilvánossághoz fordult, mert az országos egyeztetési folyamat megakadt, és a mintegy két tucat somogyi vendéglátó vállalkozás sürgeti, hogy az állami döntés szülessen meg, mert ennek elhúzódása gazdasági érdekeit sérti. Több Balaton-parti vendéglátós számolt azzal, hogy a húsvéti ünnepekben már elfogadhatja az üdülési csekket, ezzel növelve a tervezett forgalmat, de sajnos ez meghiúsult, sőt mind a mai napig még választ sem kaptak.

Ma nem csak a somogyi vállalkozások érdekében szólok, ugyanis a KISOSZ által átadott listán összesen 118 vendéglátó egység, vállalkozás neve szerepel, közöttük több jól ismert és szakmailag elismert üzlet. Ezeknek az üzleteknek tervszerű marketing- és reklámmunkát kellene végezni, amelyet nehezít a döntés elhúzódása, esetleges meghiúsulása. A Nemzeti Üdülési Alapítvány, illetve annak elnöke azonban érthetetlen módon hónapok óta még csak nem is reagál a megkeresésekre. Bizonyos háttér-információk alapján feltételezhető, hogy nem is áll szándékában az elfogadói kör bővítése, de az elutasítás helyett ezt a lebegtetést alkalmazza. Közben már benne vagyunk a szezonban, és számos kis- és középvállalkozó nem jut lehetőséghez, ami sok esetben akár a létét, a túlélését jelentheti.

Ezenfelül a médiából ismerünk több olyan hírt is - és ezt több vállalkozó meg is erősítette -, hogy az üdülésicsekk-piacon erős feketekereskedelem működik, nepperek vásárolják fel az üdülési csekkeket, és jelentős, 20-30 százalékos haszonnal értékesítik az utazási cégek felé. Jelentős azon vállalkozások száma is, amelyek csupán látszatra teremtik meg az üdülési csekk elfogadásának feltételeit, de a valóságban nem folytatnak fizetővendéglátó szolgáltatást.

Tisztelettel kérem tehát a kormány jelen lévő képviselőit, történjen sürgős intézkedés annak érdekében, hogy legalább a kiemelt üdülőkörzetekben, például a Balatonnál a színvonalas szolgáltatást nyújtó vállalkozások gyorsan és egyszerűen fogadhassák el az üdülési csekket, és ezt a folyamatot a Nemzeti Üdülési Alapítvány ne akadályozza, hanem sokkal inkább segítse, szolgálva ezzel a munkavállalók tömegeinek és a kis- és közepes vállalkozások százainak érdekeit egyaránt.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai