Készült: 2024.04.19.01:25:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

260. ülésnap (2005.11.03.), 312. felszólalás
Felszólaló Dióssy Gábor
Beosztás gazdasági és közlekedési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:40


Felszólalások:  Előző  312  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Lázár képviselő úr az energiaterülettel - egy nagyon fontos területtel - kapcsolatban tett megjegyzéseket. Erre szeretnék reagálni, hiszen magunk is rendkívül fontosnak tartjuk mindazokat a szempontokat, amelyek ma az Európai Unióban, illetve Magyarországon kiemelt szempontként kezelendők. Nevezetesen például az energiatakarékos programok előtérbe helyezését, amelyet a képviselő úr megkérdőjelez, hiszen azt mondta, hogy a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium egyre csökkenő forrásokat nyújt különböző energiatakarékossági, elsősorban lakossági energiatakarékossági programok megvalósítására.

Ha ön statikusan nézi a dolgokat, és egy-egy minisztérium költségvetését nézi ebből a szempontból, akkor önnek igaza van. Csak ez egy kormány, és nem egy minisztériumnak a területe, ha az energiáról beszélünk, és a kormányon belül van egyfajta munkamegosztás. Mégpedig ez a munkamegosztás dinamikus munkamegosztás: ma, holnap és holnapután nem biztos, hogy ugyanazt fogja mindig minden minisztérium és minden miniszter csinálni, illetve azért lesz felelős, amiért azelőtt volt.

Miért mondom ezt? Azért, mert az energiatakarékossági programok ügyében nemcsak a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium a felelős; természetesen első helyen mi, általában a magyar energiagazdálkodásért mint minisztérium, mint állami hatóság felelősek vagyunk, de ami konkrétan a lakossági energia-megtakarítási programokat illeti, nagyon nagy részben a panelprogram építette be ezeket magába, ami nagyon sikeres programként folyik, és nagyon sok panelban lakó számára jelentenek megoldást azok az energiatakarékos eljárások, amelyekre jelentős forrásokat biztosít a költségvetés már ma is. Másrészt pedig a területfejlesztésért, a regionális fejlesztésért felelős miniszter, Kolber miniszter úr területéhez tartozó lakásüggyel kapcsolatban állnak rendelkezésre források ilyen energiatakarékos megoldásokra. Tehát kérném a képviselő urat, illetve mindazokat, akik ezekkel a témákkal foglalkoznak, akiknek a szívén fekszik joggal ez a kérdés, akik a szívükön viselik, hogy figyeljenek oda ezekre a fajta egyéb költségvetési forrásokra, amelyeket az előbb említettem ezen a területen.

Egyébként ami az energiatakarékosságot általában illeti, én azt gondolom, a kormány igenis nagyon jól teljesített ezen a területen, hiszen az Európai Unió felé a vállalásunk az volt, hogy a villamosenergia-termelésben 3,6 százalékot fognak a megújulóenergia-felhasználással kapcsolatos megoldások képviselni, és azon az úton 2010 felé, amelyen vagyunk, e felé a 3,6 százalék felé időarányosan sokkal jobban állunk, mint az 2005-ben elvárható lenne. Tehát semmilyen módon nem lehet a kormány szemére vetni azt, hogy ezen a területen nem lépett előre, sőt igenis büszkék lehetünk arra, hogy ezen a területen lényeges előrelépés történt. Még akkor is, ha joggal fölvetheti valaki, hogy ez a 3,6 százalék nem túl magas, ami a megújuló energiákat illeti. Nyilván ez a 3,6 százalék amikor megállapításra került, akkor azt is figyelembe vettük, hogy melyek Magyarország adottságai megújuló energiák tekintetében.

Ami pedig ugyanide tartozó téma, de egy kicsit mégis más, a gázáremelés, amelyet előszeretettel vetnek a szemünkre ellenzéki képviselők, hogy milyen nagy arányú gázáremelést végeztünk, és mekkora terheket hárítottunk a lakosságra. Lázár képviselő úr is az előbb azt jelezte, illetve azt emelte ki, hogy az infláció többszörösével emeltük, úgymond, a kormány, a gázárakat. Ha a képviselő úr figyelembe veszi azt, amit egyébként a következő pár mondata után már említett, hogy elismeri, hogy az olajárak hihetetlen módon megemelkedtek az elmúlt néhány évben - pontosan ennek a kormánynak az időszaka alatt sajnos jelentősen megemelkedtek az olajárak -, akkor lehetne úgy is idézni, lehetne azt is mondani, képviselő úr, hogy az olajárak is az infláció x százalékával emelkedtek meg. Tehát itt sajnos nincs köze a gázáremelésnek az inflációhoz, nem az infláció alapján történik a gázáremelés, hanem valóban az olajárak nemzetközi alakulása indokolja azt, hogy bizonyos mértékű gázáremelés legyen. De fel szeretném hívni a figyelmet arra, hogy akkor, amikor a Fidesz-kormány csaknem 80 százalékát az akkori sokkal kisebb mértékű gázáremelésnek a lakosságra hárította, ez a kormány csupán ennek a felét hárította a lakosságra, mivel megpróbáltuk megkeresni azokat a megoldásokat, hogy minél kevesebb teher érje a lakosságot ezen a területen.

Tehát ha valaki a saját bizonyítványát megnézi és ennek a kormánynak a bizonyítványát, akkor a kettőt hasonlítsa össze, mert az a fair, ha abból indulunk ki, hogy mind a két kormánynak megvan, megvolt és meglesz a felelőssége a mindenkori kormánynak abban, hogy hogyan kezeli ezeket a tényezőket, és a saját felelősségét méltó módon vállalja. Mi vállaljuk azt, hogy igenis erre a fajta, illetve erre a mértékű gázáremelésre szükség volt, és vállaljuk ezt is, hiszen józan kormány nem tehetett mást a hihetetlen mértékű olajáremelések időszakában. Ne legyünk álszentek: bármilyen módon ha egy kormány megpróbálja az energiaár-emelést befolyásolni, azt csak és kizárólag az adófizetők pénzéből teheti meg, az összes adófizető által befizetett adópénzekből, tehát az egy illúzió, hogy ez csak a kormányon múlik. Önök mindig azt is mondják, hogy gázáremelés, mintha ez a kormány diszkrecionálisan szeretné emelni a gázárakat. Ez egy kényszer, mi sem szívesen tesszük. Azt gondolom, fölvállalhatjuk, hogy megtaláltuk azt a bizonyos nagyon kényes egyensúlyt, azt az egyensúlyi pontot, ahol a lakosságra a legkisebb terhet rakva, de mégis a közgazdasági józanság és a kormánytól elvárható felelősség alapján cselekedve megtettük ezt a lépést.

Ami az üzemanyagok árának emelését illeti, örülök, hogy a képviselő úr elismerte és elfogadta, hogy helyes volt az áfa csökkentése, illetve az áfa csökkentésének az előrehozatala az üzemanyagok esetében. Ön említette a jövedéki adó csökkentésének szükségességét. Ezen lehet sokat vitatkozni egyébként, hogy jövedékiadó-csökkentés vagy áfacsökkentés lenne a jobb vagy lett volna-e jobb. Az biztos, hogy az áfacsökkentés egy nagyobb arányú csökkentést képvisel, mintha a jövedéki adót - ezt a bizonyos eléggé kontraverziális, ellentmondásos jövedéki adót - csökkentettük volna. Egy biztos, hogy ezen a területen is mi úgy cselekedtünk és úgy gondolkoztunk, hogy megpróbáljuk a lakossági terheket csökkenteni.

Amikor ön azt mondja, hogy hiába csökkentgetjük mi az áfát, visszakúszik az üzemanyag ára arra a szintre, amin volt, ez egyrészt nem igaz, mert én nem tapasztaltam azt, hogy az üzemanyag ára visszakúszott volna az áfacsökkentés előtti szintre, sőt bizonyos mértékű üzemanyagár-csökkentés azt követően is történt.

 

(21.30)

De azt nyilvánvalóan látni kell, hogy Magyarországon piacgazdaság van, hála istennek, és nem egy állam által diktált… - és megint csak mondom, ez a diktátum azt jelenti, hogy az adófizetők pénzéből mesterségesen fenntartott üzemanyagár van érvényben Magyarországon. Verseny van az üzemanyagpiacon is, különböző cégek egymással versenyeznek. Természetesen azt, hogy honnan szerzik be a saját alapanyagukat, illetve a saját üzemanyag-alapanyagukat, mindenkinek a saját üzleti érdeke diktálja. A kormány felelőssége az, hogy amiért ő felelős, és ezek az adók például, ezeket az adókat úgy állapítsa meg, hogy a költségvetés bevétele is, ami szükséges, ne sérüljön nagyobb mértékben, mint amennyire szükséges, másrészt pedig igyekezzünk megkönnyíteni az adófizetők, illetve az üzemanyag-felhasználók helyzetét is.

Még egyszer szeretném mondani, hogy a mai, igen drága olajárak mellett ez a mozgástér is nagyon szűk. Azt gondolom, hogy ez a kormány büszkén vállalhatja ezen a területen is azt, hogy amit ezen a szűk mozgástéren belül meg lehetett tenni, azt a maga részéről fölvállalta, és vállalja is érte a felelősséget. Igazán értékelendő cselekmény volt ez, még akkor is, azt elfogadom, ha senki nem igazán örül annak, ha egy ilyen áfacsökkentés sem oldja meg önmagában az üzemanyagok problémáját.

Már csak egy ilyen világban élünk, és azt gondolom megint csak, hogy álszentek ne legyünk, ahol verseny van, piacok vannak, nekünk ebben a versenyben kell érvényesülnünk. A kormány feladata, hogy az eszközöket, a lehetőséget biztosítsa a maga részéről, hogy talpon tudjunk maradni, és lehetőség szerint sikeresen ebben a világban.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  312  Következő    Ülésnap adatai