Készült: 2024.04.26.00:21:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2017.06.06.), 26. felszólalás
Felszólaló Ander Balázs (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:15


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt hetek kormánypárti propagandája attól volt hangos, hogy a 2018-as a munkából élők költségvetése lesz. Amennyiben ez igaz, fel kell tenni a kérdést: miért nem támogatták az érdekképviseletek megerősítése érdekében tett jobbikos módosító javaslatokat? A tények ugyanis makacs dolgok, ezek pedig azt mutatják, hogy a hazai szakszervezeti lefedettség a 2001-es szintről mostanra 9 százalékra zuhant, szemben egyes valóban jóléti skandináv államokban megfigyelhető 80 százalékkal.

A kollektív szerződéssel lefedett dolgozók aránya egynegyed, szemben a szerencsésebb országok kétharmadával. A munkafelügyeletet leépítették, így nem csoda, hogy a bejelentett munkahelyi balesetek száma az önök kormányzata alatt bő egyharmadával, évi 17 ezerről 23 ezer fölé nőtt. (Németh Szilárd István: Gyere el Csepelre, megmutatom, hol van!)

A munkaerőpiaci rugalmasság szlogenjét bunkóként forgatva szétcsaptak a szakszervezeti jogosítványok között; a munkavállalói érdekérvényesítés végső fegyverét, a sztrájkot pedig csaknem lehetetlenné tették. Mindez szükséges volt ahhoz, hogy a Magyarországot csak gyarmatként kezelő multik globális értékláncainak alján az alacsony hozzáadott-értékű munkahelyeknek vagy a valamelyik hazai oligarchának robotoló bennszülötteket jobban féken tudják tartani.

Miért nem hajlandó a kormány azért tenni, hogy ez a kiszolgáltatottság csökkenjen? Mikor lehelnek végre életet a leépült ágazati párbeszédbizottságokba? Miért nem kapnak a szakszervezetek költségvetési forrásokkal megtámogatott jogkört ahhoz, hogy munkaügyi ellenőrzési szerepet tölthessenek be? Miért nem hajlandóak finanszírozni a párbeszédi intézményrendszert, magát az ehhez szükséges infrastruktúrát és szakértőket, akik például a KSH helyett kiszámolják, hogy mégis mekkora a létminimum Magyarországon? Miért nem támogatják, hogy az érdekképviseletek állami feladatokat vállaljanak fel a dolgozói átképzések, egyéni fejlesztések területén? Mikor kapnak végre hathatós jogi védettséget a munkáltatói önkény támadásainak kitett szakszervezeti vezetők?

Várom mellébeszélés-mentes megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai