Készült: 2024.04.26.01:35:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2002.09.24.), 359. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:15


Felszólalások:  Előző  359  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Asszony! Én is mutatnék egy ábrát államtitkár úrnak. Kicsi az ábra, de talán érzékelhető, hiszen ismert a kiadvány mindannyiunk számára. Ha megnézzük, hogy a bruttó hazai termék változása az előző év azonos negyedévéhez képest hogyan alakult 2001-ben, akkor világosan lehet látni, hogy folyamatos csökkenést mutat, mint ahogy 2000-ben is folyamatosan csökkent. Az utolsó jó negyedév 1999 végén volt, azóta pedig folyamatosan csökkent. 2001-ben, amire olyan büszke ön, államtitkár úr, az év elején még valahol 4 fölött volt ez a százalékos mérték, és 2,9 százalékra csökkent le a negyedik negyedévre. Ne legyen annyira büszke!

Felhozta az USA és az Unió példáját. Viszont ha a szomszéd országokat nézzük, azt látjuk, hogy az egyik szomszédos országban 6,8 százalék volt ebben az évben a GDP növekedése, a másikban pedig 8,2 százalék. (Dr. Fónagy János: A bázist is nézzük meg, mert úgy korrekt!) Máshoz is, például a kelet-európai országokhoz is lehet viszonyítani.

Ugyanebben a kiadványban benne van az infláció változásának az ábrája is. (Mutatja:) Ez a vastag fekete vonal az infláció stagnálását jelenti Magyarországon 2001 negyedik negyedévéig. De a 9,2 százalék is világosan mutatja, hogy abban az évben alig-alig csökkent az infláció mértéke, hanem gyakorlatilag stagnált, év közben picit növekedett, év végén pedig egy picit csökkent. 2002-ben csökkent valamelyest az infláció az első két negyedévben, és ezt is mutatja ez a táblázat. Ebből csak azt a következtetést szeretném levonni, hogy amire ön oly büszke volt, arra azért csak módjával lehet büszkének lenni, és nem biztos, hogy ez a legoptimálisabb megoldás; főleg akkor, ha azt is figyelembe vesszük, hogy ez az év végi inflációcsökkenés egy olyan később meghozott intézkedésnek a következtében állt elő, amelyre Magyarországon rengeteg vállalkozás nagyon keserűen gondol. A forint árfolyamsáv-szélesítésének elkésett volta és rossz időben, rossz konjunkturális viszonyok között megtett lépése eredményeként nagyon sok magyarországi exportáló vállalkozás van ma lehetetlen helyzetben, és nem lehet tudni, hogy mi lesz a holnapjuk.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  359  Következő    Ülésnap adatai