Készült: 2024.03.29.06:01:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2017.10.30.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Akiknek dolguk lett volna, elfelejtették, hogy a növekedéshez három dolog kell: egészség, tudás és felelős kormányzás. A felelős kormányzás elsősorban felelős vezetőket jelent. Olyan vezetőket, akik komolyan veszik az embereket, és vállalják, hogy az adott lehetőségekből a legegészségesebb és legképzettebb közösséget szervezik meg. Mit kapunk azonban felelős kormányzat helyett? Egyfajta menekülő kormányzást. Egyetlen kormány sem bújhat ki a felelősség alól, és nem hozakodhat elő azzal a nevetséges érvvel, hogy az állam rossz gazda. Valójában mindig a kormány a rossz gazda.

Tisztelt fideszes Képviselőtársaim! Önöknek most tapsolniuk kellene, de páran bólogattak, mert felismerték, hogy nem Szél Bernadett szavait hallották, hanem Orbán Viktor szavait hallották még 2008-tól, és tudják, vannak olyan dolgok az életben, amik változnak, és vannak olyan dolgok, amik nem változnak.

Három dolog semmiképpen sem változott: egészségügy nélkül nincsen növekedés semmilyen országban. Az is mindig igaz, hogy a kormány, mindig az adott kormány felelős az egészségügyért. És az is nagy igazság, hogy az a kormány, amely nem vállalja a felelősséget a dolgaiért, az egy menekülő kormány.

Ami viszont változott, az a Fidesz. Amit önök még ellenzékben pontosan tudtak, azt kormányra kerülve teljes mértékben elfelejtették. Tudják, én most itt tényekről fogok beszélni. Tény az, hogy 18 órás várakozás van jelenleg egy sürgősségi osztályon. Tény az, hogy a Fidesz fizetőssé tette az egészségügyet. Nincs még egy olyan ország a térségben, ahol az emberek a magánvagyonukból annyit fizetnének egészségügyre, mint Magyarországon; már akinek van magánvagyona.

Fideszes képviselők beszélnek halálgyárakká vált kórházakról, és arról, hogy aki nem tudja megvásárolni a maszek egészségügyet, az belehal. Tény az, hogy otthonápolásban érintett jelenleg 54 ezer polgártársunk, ők ápolási díjat kapnak. Ez körülbelül 30-40 ezer forint. Mire elég ez a 30-40 ezer forint, tisztelt képviselőtársaim? Hogyan hagyhatják most már hét éve, hogy ezek az emberek, akik éjt nappallá téve dolgoznak a beteg rokonukért, 30-40 ezer forintot kapjanak?!

Tény az is, hogy félmillió magyar embernek nincsen háziorvosa, és az is tény, hogy ahol nincsen betöltött praxis, ott kétszer akkora a halálozás, mint más helyeken. Az is tény, hogy miközben küzdünk azért, hogy ebben az országban háziorvosok legyenek, önök próbálnak innoválni az e-receptekkel, de ezt is sikerül úgy bevezetni, hogy kapom a leveleket, hogy akinek nincs lejárt személyije (sic!), annak 8 ezer forintot kell fizetni azért, hogy egy új személyije legyen, mert e-személyi is kell hozzá.

Miért nem tudnak valamit már rendesen megcsinálni? Tény az is, hogy egyre hosszabbak a kórházi várólisták, hadd idézzek néhány adatot: lehet, hogy önök nem tudják, de szeretném elmondani, hogy egy csípőprotézis-műtétre közel 300 napot kell várni, egy gerincstabilizáló műtétre egy évet; egy szürkehályogműtétre pedig öt hónapot kellett várni. De mondok még önöknek tényeket: egész Európában nincs annyi daganatos megbetegedés, mint itt, Magyarországon. És önök, tisztelt Fidesz, fogják magukat, fölteszik a kezüket, és azt mondják, hogy tessenek igénybe venni a magánegészségügyet.

Ugyanis legutóbb Orbán Viktor, a jelenlegi kormányfő azt mondta, hogy ‑ figyeljenek, nem a magyar kormány, azt mondta ‑, a magyar állam nem tudja biztosítani 10 millió magyar ember egészségügyi ellátását, ezért ő örül annak, hogy a magánegészségügy egyre több feladatot átvállal a közegészségügytől. Fatális tévedés! Egyrészt 2008-ban még kiosztotta volna saját magát Orbán Viktor: nem az állam, hanem a kormány a felelős. Szeretném, hogy a jelenlegi kormányfő átérezze a felelősségét az ő kormányzásának ezzel kapcsolatban is.

De föl kell tennem a kérdést is, hogy korrekt-e, hogy a magyar embereket kétszer fizettetik. Ez a nemzet Európa legtöbb adót, járulékot fizető országainak egyike. Ma egy átlagbéres dolgozó évente negyedmillió forint egészségügyi járulékot fizet be. Korrekt dolog-e az, hogy ezeket az embereket kétszer fizettetik? Egyszer befizeti a járulékot, utána el kell mennie a magánegészségügybe, ha életben akar maradni. Hogy működik ez, tisztelt képviselőtársaim?!

Ma egész nap az LMP parlamenti frakciója az egészségüggyel kapcsolatos problémákkal kapcsolatban fogja számonkérni a magyar kormányt. Ez a nap számunkra erről fog szólni.

Az viszont biztos, hogy a Szél-kormánynak az első intézkedése lesz megváltoztatni az egészségügyi ellátást és finanszírozást. (Felzúdulás a kormánypártok padsoraiban.) Egyrészt az egészségügyhöz két dolog kell: pénz és bátorság. Bátorságban nálunk egyáltalán nincsen hiba, és ahogy minden évben az alternatív költségvetésünket elkészítettük, önök pontosan tudják, hogy mi finanszírozni is tudnánk az egészségügyet. Csakhogy önök ott, tisztelt fideszes képviselőtársaim, ezeket a módosítókat mindig leszavazták.

Marad a kormányfő, aki a magánegészségügyet népszerűsíti, egyébként közpénzen. Másrészt mi tudjuk, hogy az idő életekbe kerül. Ezért pontosan tudjuk, hogy a kórházakat tehermentesíteni kell, praxisközösségeket kell létrehozni, és az otthonápolásban minimálbért kell bevezetni. (Taps az LMP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai