Készült: 2024.04.26.00:31:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2018.06.20.), 111-113. felszólalás
Felszólaló Dr. Fülöp Erik (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  111 - 113  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÜLÖP ERIK (Jobbik): (A képviselő mikrofonja nem működik.) Köszönöm szépen, elnök úr. Elnök úr…

ELNÖK: Képviselő úr, a kártyája benn van? (Fülöp Erik: Igen.) És a mikrofon fönn van? (Fülöp Erik: Fönt van, persze!) Kérek szépen egy mozgó mikrofont a képviselő úrnak! Köszönöm szépen. Öné a szó. (A képviselő elé egy hordozható mikrofont helyeznek.) Ne vegye ki! Úgy van bekeverve, hogy hallani fogjuk.

DR. FÜLÖP ERIK (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak! Ki ne emlékezne az elmúlt két évtized egyik legsúlyosabb kelet-magyarországi ökológiai katasztrófájára, mégpedig a 2000-es tiszai ciánszennyezésre. Én sajnos tiszavasváriként személyesen éltem át azt a borzalmas pusztítást, ami az emberi felelőtlenségnek, tudatlanságnak, gondatlanságnak és kapzsiságnak tudható be, amely hosszú-hosszú évekre tönkretette az egyik legszebb magyar folyónknak, a Tiszának szinte a teljes élővilágát. Igazából csak a jó szerencsének és a természet öngyógyító képességének volt köszönhető, hogy a Tisza regenerálódni tudott. De bátran kijelenthetjük, hogy az a veszély, amely a természetes vizeinket érinti, az nem múlt el, hanem napról napra egyre fokozódik, napról napra egyre erősödik. A különbség csupáncsak annyi, hogy a mindennapokban nemcsak mérgező kemikáliák és folyékony mérgező vegyszerek formájában roncsolják a természetes vizeinket, hanem úszó műanyag hulladékok tonnáinak a formájában is. Mint ismeretes a Földünk 70 százalékát víz borítja, és néhány napja, június 8-án ünnepeltük, emlékeztünk meg az óceánok világnapja alkalmából természetes vizeinkről, és jó néhány ország felhívta a figyelmet arra az ökológiai katasztrófára, amelynek a veszélyét Magyarországnak is figyelembe kellene vennie. Köztudott ugyanis, hogy a háztartási hulladékként aposztrofált, jelentős mennyiségben műanyag hulladékként a háztartásoknál keletkező szemét, a különféle bevásárlózacskók, eldobható PET palackok, flakonok lebomlási ideje több száz év, sőt esetenként több ezer év is.

Jó néhány ország felmérte már az ezzel járó ökológiai katasztrófának a lehetőségét, és különféle intézkedéseket is tett, amelyek példaként szolgálhatnak Magyarország számra is. Követendő példaként szolgálhat például azon országok intézkedése, amelyek a zéró tolerancia elvét követve egyszerűen betiltották a műanyag bevásárlótáskák forgalmazását és a használatát, vagy például azon intézkedések, amelyekkel az eldobható PET palackoknak a boltok polcaira való kerülését akadályozzák meg, vagy hatalmas adó kivetésével, vagy pedig ezek újrahasznosításának az ösztönzésével.

Kedves Képviselőtársak! Tisztelt Elnök Úr! Magyarországon a KSH adatai szerint évente legalább 2-2,5 millió tonna háztartási hulladék, háztartási szemét keletkezik, aminek a 15 százaléka műanyag hulladék. Megdöbbentő adat emellett az is, hogy hazánkban évente - most kapaszkodjanak meg! - 80 millió eldobható PET palack kerül a boltok polcaira, kerül forgalomba. És sajnos igaz az a ténymegállapítás, hogy ezeknek csak a töredékét gyűjtik szelektíven a háztartások, és ezeknek csak az elenyésző mértéke kerül újrahasznosításra.

Az emberi felelőtlenség és a tudatos környezetvédelem harcában, úgy tűnik, hogy Magyarország egyre inkább alul marad, és sajnos ebben a küzdelemben a magyar kormány is nagyon rosszul teljesít. Sajnos a mindennapokban azt tapasztalhatjuk, hogy a műanyag hulladékok nagy része nem a szelektív hulladékgyűjtőkben, de nem is a kommunális hulladéklerakókban, hanem sajnos a környezetünkben, a közvetlen környezetünkben landol, mérgezve, szennyezve termőföldjeinket, erdőinket és természetes vizeinket.

Én nagyon sajnálom, hogy a kormánynak nem fontos és nem prioritás a környezetvédelem, és nem hoz olyan hathatós intézkedéseket, amelyekre már számos nemzetközi például is szolgálhat más ország döntése. A magyar kormány nem tiltja be a műanyag bevásárlótáskáknak, szatyroknak a forgalomba hozatalát, nem intézkedik azért, hogy csökkentsük az eldobható PET palackok millióit a boltok polcain. És azt is nagyon sajnálom, hogy a magyar kormány eddig nem ismerte fel azt a lehetőséget, hogy a hulladék újrahasznosításának a széles körű támogatásával nemcsak a környezetvédelmünk szempontjából tehetünk jót Magyarországnak és az egész világnak, hanem a nemzetgazdaságunk fejlődését is szolgálhatjuk ezzel. Én nagyon köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  111 - 113  Következő    Ülésnap adatai