Készült: 2024.03.28.12:01:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2007.04.02.), 62. felszólalás
Felszólaló Dr. Garamhegyi Ábel
Beosztás gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:21


Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GARAMHEGYI ÁBEL gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Ebben a témában a mai második interpellációra csak hasonló adatokkal tudok felelni, amivel korábban. Nem tudunk olyan megbízható adatról, ami a kedvezőtlen, önök által festett képet bármi módon is alátámasztaná. A Fővárosi Cégbíróság január-februári utolsó adatai szerint sem a cégalapítások számában, sem a vállalkozási formák népszerűségi sorrendjében nem tapasztalható változás a korábbi évekhez képest.

A nagyvállalati támogatásokkal kapcsolatban már elmondtam az előző válaszomban is, hogy semmiféle olyan metodika nem áll rendelkezésünkre, amely azt igazolná, hogy aránytalan a nagyvállalati támogatás. Valóban, a vállalkozások számában lehetséges, hogy a kisvállalatok, középvállalatok és a mikrovállalkozások többet jelentenek darabszámra.

(14.50)

Valóban, a foglalkoztatottak számának mintegy felét adják, ugyanakkor azt is látni kell, hogy a kis- és középvállalatok döntő többsége nagyvállalati beszállító, tehát a nagyvállalatok erősödése óhatatlanul maga után húzza a kisvállalkozások erősítését is.

Örvendetes tény, hogy az összes társadalombiztosítási befizetés legnagyobb hányadát a nagyvállalatok teljesítik, a kis- és középvállalkozások számára pedig nem az ön által említett adókedvezmény, hanem sokkal inkább az a 30 millió forint erejéig érvényesíthető beruházási adóalap-kedvezmény a népszerű, amelyet továbbra is fenntartunk.

A körbetartozásokat említve már korábban is jeleztem, valóban valós a probléma, bizonyára emlékszik rá a képviselő úr, hogy tavaly decemberben az 59/2006. számú országgyűlési határozattal rendelte el az Országgyűlés ennek a problémának a kezelését. 8 minisztérium és 12 szakmai szervezet jegyzi azt a munkacsoportot, amely elkészítette konszenzusos javaslatát az új szabályozások megszüntetésére és a fizetésképtelenségi eljárások valami módon való orvoslására. Tudni kell, hogy ehhez strukturális változásokra, de ugyanakkor a vállalkozások körültekintésének fokozására is szükség van.

Képviselő úr hiányolta a kisvállalkozás-fejlesztési koncepciót. Azt tudom mondani, hogy ez a csomag elkészült, a kormány tárgyalta, tartalmazza az adó- és járulékrendszer átalakítását, az üzleti környezet javítását, illetve az állami garanciavállalás melletti hitelnyújtást, pontosan azon kisvállalkozások bankképessé tételét, amelyek eddig ezzel a tulajdonsággal nem rendelkeztek.

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az adminisztrációs terhek csökkentése érzékelhető legyen, hiszen ez az egy terület, ahol valóban azt kell mondjam, hogy a nagyvállalkozásokat kevésbé érinti a gazdasági környezet változása, mint a kisvállalkozásokat. Az adminisztrációs terhek csökkentésére a kitűzött cél mintegy 100 milliárd forint évente. Ennek a lépésnek a kezdeményezésére a Magyar Fejlesztési Bankon belül létrejött a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ, amely az uniós vállalkozásfejlesztési források tekintetében az egyablakos rendszert képviseli a vállalkozások felé, mint ahogyan erre korábban ígéretet tettünk.

A kormány nagy intenzitással támogatja a kis- és középvállalkozásokat, közvetlenül mintegy 1000 milliárd, közvetetten pedig 3-4000 milliárd forint jut az elkövetkezendő hét évben ennek a vállalkozói körnek a fejlesztésére. Elsőként hirdettük meg a gazdaságfejlesztési operatív program pályázatait, és támogatjuk azokat a futó programokat, amelyek eddig is jelen voltak a magyar piacon.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai