Készült: 2024.04.23.08:08:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

235. ülésnap (2001.11.05.), 22. felszólalás
Felszólaló Horváth Béla (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH BÉLA (FKGP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A múlt hét pénteken, halottak napján, elhunyt szeretteinkre emlékeztünk. Ám azon a napon sajtótájékoztatót tartottam az alábbi címmel: "Milyen törvénysértéseket kell még elkövetni ahhoz, hogy egy pártot betiltsanak, avagy miből lesz a kampánypénz?" Ahogy fogalmaztam egy parafrázissal: temetni jöttem az SZDSZ-t, nem dicsérni. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Tudom, szegény Vörösmarty Mihály most fejéhez kap, ám mégis temetni jöttem az SZDSZ-t, az évtized politikai botránya miatt.

Tisztelt Ház! A Tocsik-ügy ehhez az SZDSZ-es botrányhoz képest úriasszonyok teadélutánja - írja az egyik napilap, a Mai Lap, a hír hallatán. Megértem a pánikot, az SZDSZ-es vezetők körében az elmúlt napokban gyanakodva néztek egymásra, hogy melyikük a kakukktojás, ki az, aki kiadta ezeket az iratokat. Megértem Kuncze Gábor SZDSZ-es elnök idegességét, nem ilyen születésnapi ajándékra várt, mint a Mérleg utca titka című sajtótájékoztató.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mit fedek fel? A Mérleg utca titkát. Mit állítok? A rendelkezésemre álló anyagokból megállapítható, hogy különböző típusú pénzügyi bűncselekmények elkövetésének alapos gyanúja áll fenn. Így: az SZDSZ az 1998. évi kampány során mintegy 800 millió forint adósságot halmozott fel, tiltott pénzintézeti tevékenységet folytatott, például követeléseket vásárolt üzletszerűen, adásvételi szerződések megkötésével, mérleghamisítást követett el, be nem vallott kampánypénzeket használt fel. A kedves tévénézőknek felmutatom azt a folyamatábrát, amelyen naprakészen, dátumra, az elmúlt időszak SZDSZ-es pénzügyi visszásságai nyomon követhetők. (Felmutatja.) Állítom, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége az 1989. évi XXXIII. törvényt, a párttörvényt, többször megsértette, megsarcolták az önkormányzati vagyont, az SZDSZ-vezetésű fővárosi önkormányzati vagyont és az SZDSZ-vezetésű zuglói önkormányzati vagyont, azaz fennáll a hűtlen kezelés alapos gyanúja.

Tisztelt Ház! Kedves Tévénézők! Itt hívom fel az önök figyelmét arra, hogy az SZDSZ-MSZP-vezetésű önkormányzati testületek nem járultak hozzá vizsgálóbizottságok felállításához, hogy ezeket a kétes ügyeket szakszerűen, objektíven feltárják. Ugyancsak állítom, hogy ki kell vizsgálni a Szabad Demokraták Szövetsége és egy külföldi, a Julius Ofer-csoport kapcsolatát, ezt feltétlenül parlamenti bizottság elé kell vinni, ezért már most kezdeményezem, hogy az egyik állandó bizottságunk, a számvevőszéki bizottság soron kívül tűzze napirendjére ezeket a kérdéseket.

 

(15.00)

 

Tisztelt Ház! Nem arról kell tehát vitázni, hogy piros vagy kék színű golyóstoll legyen a szavazatszámláló bizottság tagjai kezében, hanem ezeket a törvénytelenségeket kell csírájában elfojtani, és drákói szigorral büntetni azt a pártot, amely ilyen vétséget követ el.

Csak egy példát szeretnék mondani. Egy 1997-es szerződés szerint a Szabad Demokraták Szövetsége kikötötte, hogy egy részvénytársaságba ő delegálja a tisztségviselők felét; kikötötte, hogy a részvényeket 2000. december végéig piaci értéken visszavásárolja, miközben a párttörvény a legszigorúbban tiltja, hogy bármiféle részvénytársasági formában egy párt részt vegyen. Nincs még egy olyan részvénytársaság Magyarországon, ahova egy párt delegálhat vezetőket.

Mindezek alapján az összegyűjtött dokumentumokat a mai nap folyamán eljuttattam dr. Polt Péter legfőbb ügyész úrhoz, kérve, hogy saját hatáskörében intézkedjen, és ugyancsak a mai nap folyamán ezt a rendkívül vastag irathalmazt eljuttattam a Belügyminisztériumhoz, a Pénzügyminisztériumhoz és az Állami Számvevőszékhez.

Úgy gondolom - befejezésképpen, elnök úr - mai felszólalásom (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) országos jelentőségű, rendkívüli, halaszthatatlan kérdés volt, és bízom abban, hogy az elkövetkezendő hetekben a Magyar Országgyűlés kivizsgálja ezt az országos SZDSZ-es panamát.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai