Készült: 2024.03.28.14:28:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2004.05.17.), 186. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A tejfogyasztás növelése, a felesleg levezetése érdekében a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter április 24-én rendeletet adott ki az iskolatejprogramról. A rendelet előírja, hogy a közoktatásban részt vevő általános iskolák 1-8. évfolyamára beiratkozott, illetve az ennek megfelelő korosztály tanulói napi két deciliter tejhez jussanak minden tanítási napon. Ez helyes döntés, bár a bölcsődés- és óvodáskorú gyerekek esetében még indokoltabb lenne a rendszeres tejfogyasztás a megfelelő fejlődés érdekében, és esetükben az ellátás megszervezése is egyszerűbben megoldható lenne. Nem beszélve arról, hogy eleget tenne az Európai Közösségek Bizottsága 2707/2000-es rendeletének is. A program viszont figyelmen kívül hagyja, hogy az évközi bevezetés a nehéz helyzetben lévő önkormányzatoknak újabb kiadást jelent, melyre nem voltak felkészülve, hiszen közülük jelentős számban csak részben kapnak térítést. Ráadásul az iskolatej adóköteles természetbeni juttatásnak minősül, 44 százalék kifizetői szja és egyéb járulékok terhelik, nem beszélve arról, hogy a szállítás, hűtés, megsemmisítés, nyilvántartás további feladatot és kiadást jelent.

Tisztelt Államtitkár Úr! A rendelet május 20-áig ad lehetőséget a fenntartóknak a regisztrációra, a jóváhagyási kérelem benyújtására. A nagyobb önkormányzatoknál a hatályos jogszabályi rendelkezések figyelembevételével a közbeszerzési eljárás lebonyolítására semmiképpen sem elegendő a határidő. Reméljük, nem az a cél, hogy ne tudják biztosítani az önkormányzatok az iskolatejet.

Ezért kérdezem államtitkár urat, hogyan kívánják biztosítani, hogy az amúgy is katasztrofális pénzügyi helyzetben levő önkormányzatok az iskolatej beszerzési árát teljes egészében megkapják - minden önkormányzat. Miért nem fontos, hogy közbeszerzési eljárás keretei között történjen a beszerzés? Miként lehet ezt május 20-áig lebonyolítani? Ki fogja fizetni a szállítási, valamint az egyéb költségeket, az adót és a járulékokat?

Kérem, válaszoljon! (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai