Készült: 2024.04.25.05:32:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

189. ülésnap (2009.02.17.), 34. felszólalás
Felszólaló Vécsi István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÉCSI ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Eldőlni látszik az a vita, hogy a régi törvény módosításával vagy egy új törvény keretei között szabályozzuk az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvényt. Az előző hozzászólásokból is arra lehet következtetni, hogy valamennyien egyetértünk azzal, hogy jó döntés volt, hogy egy új törvény megalkotását választottuk, nem a régi foldozgatását. Igaz, hosszú ideig készült, és sok vita előzte meg a mai napot. De az előttünk lévő törvényjavaslat, amelyet a szakma és az érdekképviseletek is figyelemmel kísértek, és véleményük megfogalmazásával részeseivé is váltak e munkának, alkalmassá tette e törvényjavaslatot az általános vitára.

Elmondhatjuk, hogy megfelel a kor követelményeinek. Biztosítja a fenntartható erdőgazdálkodást, az erdő fenntartását, felújítását, és részt vállal az erdő védelméből, az illegális fakitermelések megfékezéséből, amit többen is szóvá tettünk. Eleget tesz az erdő hármas funkciójának is, azaz a környezetre, a társadalomra, valamint a gazdálkodásra gyakorolt hatásában is megfelelő, és így hozzájárul egy egészségesebb környezet kialakításához, az emberibb élet fenntartásához. De nagyobb döntési lehetőséget ad a gazdálkodó számára is. El lehet dönteni, hogy állami támogatás igénybevétele mellett telepít-e erdőt a gazdálkodó vagy sem, és ennek mértékében változik a kötelezettségvállalás is. De bármelyik formát is válassza, és bármilyen formában is valósul meg az erdő, a törvényjavaslat biztosítja a szakma szabályainak betartását, amit maga a társadalom is elvárásként fogalmaz meg, másrészt a gazdálkodó érdekét képviseli, hiszen folyamatosan kap szakmai segítséget.

Lehetőséget ad továbbá a korábbi törvényi szabályozástól eltérően az adminisztrációs munkák csökkentésére is. Ez nemcsak a gazdálkodó számára kedvező, hanem az állam, a kormány számára is, hiszen az erdészeti igazgatási feladatokat ellátók munkáját is csökkenti anélkül, hogy a lényegi munka megváltozna vagy kárt szenvedne.

(11.20)

Tisztelt Ház! Hogy továbbcsökkenjen az adminisztrációs munka, és a gazdálkodók számára is nagyobb szabadságot tudjunk biztosítani, mi magunk is fogunk még élni módosító javaslatokkal: a fásítás fogalmának azzal a meghatározásával, amellyel most a törvény 5 ezer négyzetméternél kisebb területre határozza meg, én azt gondolom, ezt fel lehet emelni 10 ezerre, egy hektárnál kisebb területre is, hiszen az erdővel, a fásítással foglalkozó emberekben lehet bízni. S ez mindenki számára előnyös lenne, hiszen a szórványos, mezőgazdasági termelés számára előnytelen, ugyanakkor fásításra alkalmas, hasznos területek jönnének létre, mely munkát és értéket is teremt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy vélem, hogy ez a törvényjavaslat, amely előttünk van, a vita során csak még jobb lehet, s annak a néhány tízezer erdőgazdálkodónak, a több százezer erdőtulajdonosnak az érdekét fogja szolgálni, és a szakszemélyzetnek, az erdészeti igazgatásban dolgozóknak is megelégedésére szolgál majd. Azt remélem, hogy most, a gazdasági világválság idején az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvényjavaslat egyszerűsítésével és korszerűsítésével segít abban, hogy többen kapnak kedvet erdőtelepítésre, többen kapnak kedvet fásításra, amely több éven keresztül ad munkát, és olyan munkát, amely értéket is teremt, és kivívja valamennyiünk elismerését. Mert aki fát ültet, az bízik a jövőben. És ahogy mifelénk Kerékgyártó Béla bácsi, a hatvan évet erdészkedő szakember szokta mondani: erdő lesz ebből, Marika! Én azt remélem, hogy ebből a törvényjavaslatból is egy jó törvény fog születni a társadalom számára.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Szórványos taps.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai