Készült: 2024.03.29.16:38:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2012.07.02.), 8. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 8:19


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban, ezen az európai uniós csúcson több jó hír is született, ami mindenféleképpen öröm Magyarország számára is. Az egyik, amire a miniszterelnök úr is utalt, hogy visszavonták Magyarországgal szemben azt a zárolást, ami a kohéziós pénzeket jelenti. Ez mindenféleképpen jó hír és siker, hiszen fontos, hogy fel tudjuk használni ezeket a forrásokat. A másik jó hír, ami valóban fontos döntés volt, az pedig az, hogy Európa elfogadta, a jobboldali kormányok is elfogadták, hiszen Európát jobboldali kormányok irányítják ma, hogy a megszorítások és az adóemelések politikája helyett szükség van a növekedésre és a munkahelyteremtésre. Ez azért nagyon fontos, mert láthatóan a pusztán megszorításra és adóemelésre épülő politika megbukott, hiszen a válságból nem segítette ki sem az eurózóna tagállamait, sem Magyarországot. Éppen ezért fontos az, hogy a magyar kormány is felismerte azt, hogy ebbe az irányba kell elindulni, és ezeket az intézkedéseket kell erősíteni.

De, miniszterelnök úr, egy mondatban hadd utaljak vissza önnek egy korábbi mondatára, mert ezek szerint nemcsak a politika változott 180 fokban, hanem az ön véleménye is. Ön azt mondta, és most már többedszer mondja, figyelem a nyilatkozatait, és ebben egy komoly változás van, ön elkezdett arról beszélni, hogy Magyarország 2010-ben a gazdasági csőd szélén volt, és Görögország újtára kerülhettünk volna, ha önök nem kerülnek hatalomra. Miközben egyszer, és én emlékszem erre a mondatára, Németországban, talán éppen Angela Merkel kancellár asszonnyal találkozott, amikor azt mondta, hogy Magyarország két kormánya annyit tett a deficit, a hiánycél csökkentésére, hogy ezzel Európa-bajnokok is lehetünk itt Európában; ha már most éppen véget ért az Európa-bajnokság, hadd említsem ezt a példát. Érdekes, hogy akkor még dicsérte a magyar kormányok tevékenységét, nevezetesen, az előző szocialista kormány munkáját (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) és természetesen a saját maga kormányát is. (Az elnök csenget.) Talán úgy tűnik, hogy miniszterelnök úrnak az álláspontját sok esetben az üléspontja is meghatározza.

Amiről miniszterelnök úr hosszasabban beszélt ennek az uniós csúcstalálkozónak a kapcsán, ami ezt az akciótervet illeti, azt gondolom, ebben számos, nagyon figyelemre méltó javaslata van a kormánynak. Éppen ezért nem szabad félvállról venni ezeket a javaslatokat. Nem lehet annyival elintézni, hogy mindent ugyanúgy támogatunk, vagy éppen majd várjuk, hogyan fogja a kormány ezt a napi gyakorlatba átültetni. Nem akarnám egy mondattal elintézni, miközben én is azt mondom, természetesen az eddigi politikánkból is az következik, hogy minden olyan intézkedés, ami a munkahelyteremtést, a növekedést, az emberek életszínvonalának megőrzését és javítását szolgálja, azt a Szocialista Párt természetesen támogatni fogja.

Ha egy kicsit a miniszterelnök urat froclizni akarnám, akkor azt mondanám, hogy talán megtalálták a minisztériumban a régi szocialista kormány papírjait és dokumentumait (Felzúdulás a kormánypárti frakciókban.), mert számos olyan intézkedést vezetnek be, ami az előző szocialista kormány idején a gyakorlatban meglévő intézkedés volt. Még akkor is, tisztelt képviselőtársaim, ha fáj az igazság, ettől függetlenül azért érdemes leszögezni ezt a tényt is. Maga a cél, amit a miniszterelnök meghatározott, ha jól vettem ki a szavaiból, szerintem helyes és jó irány, hiszen Magyarországon a munkaerő-piaci problémák szempontjából a legnagyobb bajban a fiatal pályakezdők, a 25 év alattiak vannak, illetőleg az 55 év fölöttek és az alacsony iskolázottságú emberek. Tehát az a cél, ami az ő munkaerő-piaci helyzetüket akarja javítani, helyes és jó. Ez mindenféleképpen üdvözlendő.

De hát ehhez egészen biztosan, miniszterelnök úr, munkahelyek kellenek, hiszen a járulékpolitika hozzájárulhat ehhez. De ha a gazdaság nem indul be, ha nincs növekedés az országban, ha nincs beruházás, akkor sajnos nem lesznek olyan munkahelyek, ahol ezeket az adott esetben kedvező járulékterhekkel terhelt munkahelyeket létre lehet hozni. Márpedig a gazdasági növekedéshez beruházások kellenek, ahhoz pedig bizalom és hitelesség kell, amit a magyar gazdaságpolitikáról, az ön kormányának tevékenységéről nem lehet elmondani.

(13.50)

Sajnálatosan hallottam azt, hogy miniszterelnök úr makacsul ragaszkodik Matolcsy miniszter úrhoz. Már rég menesztenie kellett volna a miniszterét, hiszen amit Matolcsy úr tesz a magyar gazdasággal, a magyar költségvetéssel, az nemhogy követendő példa Európában, hanem - lehet, hogy ez új hír a miniszterelnök úr számára - a nevetség tárgya. Nemcsak a baloldali közgazdászok, hanem a jobboldali és a liberális közgazdászok is arról beszélnek, hogy amit az ön minisztere csinál, az semmiféleképpen nem ad példát, illetőleg esetleg egy példát adhat, hogy mit nem szabad csinálni soha sehol sem, sem Európában, sem más piacgazdaságban. Éppen ezért mi azt mondjuk, hogy 180 fokos politikaváltásra van szükség, s nemcsak az adórendszer, hanem a gazdaságpolitika tekintetében is. Hiszen akkor lehet segíteni a magyar kis- és középvállalkozókat, akkor lehet segíteni a magyarországi munkahelyteremtést, ha azt a gazdasági növekedés határozza meg, ehhez pedig piacra van szükség, külső és hazai piacra, magyarul: a fogyasztás növekedésére egészen biztosan Magyarországon.

Nagyon remélem, hogy a mostani akcióterv nem fog arra a sorsra jutni, mint számos más ígérete a miniszterelnök úrnak, hiszen ígértek már itt az elmúlt két évben növekedést, 4-6 százalékról beszélt az ön kiváló gazdasági minisztere, aztán rájött arra, hogy most már lassan recesszióban van az ország, ígérték a válságból való nagyon gyors kilábolást, hiszen csak akarni kell, és akkor ezt rögtön meg is tudja oldani a kormány, ez sem történt meg, hanem sokkal inkább a válságba haladt bele az ország. 1 millió új munkahelyet ígért miniszterelnök úr, ez sem valósult meg, tíz év alatt és az időarányos részben sem; és az is egyértelmű, hogy egy adócsökkentést is ígért a miniszterelnök úr, eközben több mint 25 új adót vezettek be, és az az adócsökkentés, amire önök olyan büszkék, egy nagyon perverz újraelosztást jelent, hiszen a gazdagoknak valóban ad ez az adórendszer, de az átlag alatt keresőktől, a kisebb keresetű, szegényebb családoktól viszont elvesz, és ez semmiféleképpen nem támogatható. Nemcsak elvi vitánk van ezzel, nemcsak gazdaságpolitikai és költségvetési vitánk, hanem egyszerűen embertelennek tartjuk ezt az adórendszert, ezért kérjük, követeljük, és ha lehetőségünk lesz rá, változtatunk is ezen az adórendszeren. Emellett söralátétet is ígért a miniszterelnök, amire majd minden adóteher el fog férni, és azt is, hogy tulajdonképpen öröm lesz Magyarországon adózni.

Én nem ezt látom, nem ezt tapasztalom, és eközben a fogyasztás sem bővült, sőt a magyar családok sem tudnak gyarapodni, sokkal inkább azt élik meg a hétköznapokban, hogy egyre nehezebb megélni, egyre nehezebben fizetik az adósságaikat, legyen szó akár a devizahitelesekről, akár a sárga csekk miatt nehéz helyzetbe kerülő magyar családokról. Önök a devizahitelesek tekintetében megint csak a gazdagoknak segítettek, akiknek otthon megvolt az a pénzük, amiből vissza tudták fizetni a végtörlesztést, de az igazán nehéz helyzetben lévő devizahitelesekért semmit nem tettek.

Zárásul, miniszterelnök úr, szeretnék néhány javaslatot is tenni, ami ezeket a célokat talán segítheti. Három ilyen javaslatom lenne. Az egyik: érdemes lenne az uniós források felhasználását felgyorsítani, a bürokráciát csökkenteni, hogy Magyarország minél gyorsabban tudja felszívni az EU-s pénzeket. Ez fontos a növekedés és a munkahelyteremtés szempontjából, és fontos azért, hogy '14 után ne vegyenek el tőlünk forrásokat akárhány százalékkal is, hiszen tudjuk így bizonyítani, hogy minden pénzt fel tudunk használni. Emellett fontos lenne egy euróbevezetési menetrendet is meghatározni, mert ez a stabilitást és a magyar kormány hitelességét erősítené, akár úgy is, hogy később meg el lehet dönteni, mikor vezetjük be a eurót. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Elnök úr, egy mondatot engedjen meg még. Érdemes lenne egy növekedési és foglalkoztatási tanácsot is felállítani a munkaadók, az érdekképviseletek, a tudomány és a politika részvételével. Ehhez kérem miniszterelnök úr támogatását. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai