Készült: 2024.04.24.15:31:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

185. ülésnap (2021.03.22.), 204. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Magyarországnak 1993 óta van a WHO ajánlásait is figyelembe vevő nemzeti rákkontrollprogramja, ez a közép-európai országok közül elsőként Magyarországon született meg, és az emberi erőforrások miniszterének korábbi állomáshelyéhez, az Onkológiai Intézethez köthető. Emlékezhetünk arra is, hogy 2006-ban, amikor választási kampány volt, akkor Gyurcsány Ferenc egészségügyi minisztere bejelentette, hogy folytatni fogják a nemzeti rákellenes programot, majd négy év alatt semmilyen előrelépés ebben az ügyben nem történt. A kampányban ígértek, utána pedig egyetlenegy fillért sem áldoztak ennek a programnak a végrehajtására.

(Móring József Attilát a jegyzői székben Földi László váltja fel.)

2018-ban lett megújítva a nemzeti rákellenes program, együtt a keringési, mozgásszervi, mentális egészségügyi és gyermekegészségügyi programmal. Ez 2019-től 2030-ig tartalmazza a rák elleni küzdelem legfontosabb sarokpontjait. Ez nyilván illeszkedik a különböző WHO-stratégiákhoz, és azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra a rákhalálozást a várhatóan folyamatosan emelkedő incidencia ellenére is jelentősen, legalább 10 százalékkal csökkentsük Magyarországon, ennyi magyar emberi életet mentsünk meg.

Ennek a programnak a főbb elemei: a daganatos betegségek megelőzése, a daganatos betegségek szűrése és korai felfedezése, a daganatellenes kezelések, a rehabilitáció, a hospice, a palliáció, a szakemberek szintjén és társadalmi szinten az ismeretterjesztés, edukáció, a társadalmi kommunikáció mindenki felé a rákellenes fellépés kapcsán, megelőzés és gyógyítás kapcsán, a nemzeti onkológiai struktúra kialakítása, valamint indikátorok meghatározása és monitorozás.

Ezen program mentén haladunk, és nemcsak Magyarországban gondolkozunk, hanem 2018-ban létrejött a Közép-európai Onkológiai Akadémia, amely nemzetközi összefogás, most már 21 ország írta alá a régióból. Ez egy magyar kezdeményezés, de 21 országot fog össze, pontosan azért, hogy a rákellenes gyógyításban (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) nemzetközi szintű tapasztalatokat is a magyar emberek életének a védelme érdekében használjunk föl. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai