Készült: 2024.03.29.16:56:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

141. ülésnap (2020.06.15.), 2. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás külgazdasági és külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:05


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés a holnapi napon szavaz a veszélyhelyzet végéről, ezzel párhuzamosan a rendkívüli jogrend megszüntetéséről. A koronavírus-törvényről történő szavazáshoz képest nem telt el még csak 90 nap sem. Tanulságos időszakon vagyunk túl. Ennek a tanulságos időszaknak a lezárása lehetőséget teremt nekünk három fontos dologra: egyrészt a köszönetnyilvánításra; másrészt arra, hogy megnézzük, mit sikerült végrehajtani; harmadrészt pedig arra, hogy azt is megnézzük, mindezt milyen támadások közepette tehettük.

Engedjék meg, hogy itt és most a kormány köszönetét és nagyrabecsülését fejezzük ki minden magyar embernek, akiknek fegyelmezettsége nélkül nem lehetett volna sikeres a védekezés első szakasza. A korlátozó intézkedéseink szigorúak voltak, és azok komoly változásokat okoztak az emberek mindennapi életében. Mivel azonban ezeket a korlátozó intézkedéseket időben meghoztuk, és mivel ezeket az intézkedéseket az emberek betartották, sikerült megakadályoznunk azt, hogy a járvány a tömeges fertőzés szakaszába lépjen; sikerült kontroll alatt tartani a járvány terjedését és viszonylag alacsonyan tartani a fertőzöttek számát is. Elmondhatjuk tehát, tisztelt képviselőtársaim, hogy Magyarország a járvány első hullámával szembeni egészségügyi védekezésből jelesre vizsgázott.

Engedjék meg, hogy itt és most kifejezzük köszönetünket az egészségügyi dolgozóknak, az orvosoknak, a nővéreknek és ápolóknak, akik mindvégig a frontvonalban harcoltak. Köszönettel tartozunk a tanároknak, akik a teljesen megváltozott és teljesen új körülmények közepette is felvértezték gyermekeinket a szükséges tudással. Köszönettel tartozunk a közszolgáltatásokat működtetők számára, hiszen az ország megőrizte a működőképességét a rendkívüli helyzet során is.

És köszönettel tartozunk a rendőröknek és a tűzoltóknak, akik mindvégig vigyáztak a biztonságunkra, megvédtek minket, és megvédték a határainkat is, amelyeket az elmúlt hónapok során is folyamatosan nyomás alatt tartottak az illegális bevándorlók és az embercsempészek. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ugyanakkor, tisztelt képviselőtársaim, a válság megmutatta, hogy miben kell előrelépnie és mit kell másként csinálnia a jövőben Európának. Például stratégiai kérdésekben, stratégiai ágazatokban nem lehetünk kiszolgáltatottak egy külső szereplőnek. Az Európai Unió külpolitikájának jelentős része abból áll, hogy folyamatosan bírálat alatt tartja Kínát. Ehhez képest az elmúlt hónapokban azt láttuk, hogy minden európai uniós tagország, szinte kivétel nélkül, vérre menő küzdelmet folytatott egymással Kínában a védekezéshez szükséges életek megmentéséhez elengedhetetlen eszközök beszerzése érdekében.

Láttuk azt is, ahogy G7-es vagy G20-as országokban milyen komoly tragédiák történtek annak okán, hogy nem volt elég eszköz az egészségügyi védekezéshez. Mi itt is időben léptünk, működött a légihíd  és működik is  Kína és Magyarország között. Több mint 150 millió maszkot, 70 millió védőruhát és körülbelül 10 ezer lélegeztetőgépet szereztünk be úgy, hogy közben felépítettük az itthoni gyártási kapacitásokat is. Hiszen ne felejtsük el, hogy nagy a vita továbbra is a vírus jövője kapcsán, még a tudósok sem tudtak semmifajta konszenzusra jutni. Az Egészségügyi Világszervezethez napi szinten több mint 100 ezer új eset regisztrálása történik meg világszinten, és senki nem tud semmi biztosat egy esetleges második hullámról sem. Mindez viszont azt a kötelezettséget rója ránk, hogy csak akkor lehet felelősséggel folytatni és végigvinni a korábbi korlátozásokat lazító vagy azokat teljesen megszüntető intézkedéseket, ha közben az egészségügyi kapacitásainkat is készen tartjuk arra, hogy egy esetleges második hullám, egy esetleges legrosszabb forgatókönyv idején is felkészültek tudunk lenni. A kormány ezt a munkát is elvégezte.

(13.10)

Azonban, tisztelt képviselőtársaim, a világjárvány nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági kérdés is. A járvány az emberek életét és egészségét is veszélybe sodorta, de veszélybe sodorta az emberek munkahelyeit is. Ezeket is meg kell védeni, meg kell menteni, és legalább annyi újat kell létrehozni, mint amennyit a válság elvisz. És természetesen ilyenkor nagy vita van arról, hogy az államnak milyen gazdaságpolitikai eszközöket kell bevetnie, és ilyenkor jönnek elő természetesen a spekulánsok is, akik látják, hogy nemzetgazdaságok nehéz helyzetbe kerülnek; látják a szabad prédává váló nemzetgazdaságokat; látják a nehéz helyzetbe kerülő embereket, és ők bizony könnyű áldozatok a spekulánsok számára.

És ilyenkor jönnek a jobbnál jobb, önzetlenebbnél önzetlenebb javaslatok az eladósításra és a kiszolgáltatottság megteremtésére. Mi azonban ezt, tisztelt képviselőtársaim, nem engedjük, nem is engedtük, és a jövőben sem fogjuk spekulánsok kezére adni az országot. Megvédjük magunkat, megvédjük a magyar embereket, megvédjük a magyar gazdaságot, és megvédjük azokat az eredményeket, amelyeket közösen értünk el tíz esztendő alatt, amelyek nyomán a tavalyi év végén a magyar gazdaság növekedett a leggyorsabban Európában, és amelynek nyomán Közép-Európában a magyar lett a legvonzóbb beruházási célpont.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselőtársaim! Miközben a világgazdaságból sorra érkeznek a negatív hírek  gyárak bezárásáról, elbocsátásokról, csődhelyzetekről , addig Magyarországon 806 vállalat úgy döntött, hogy kormányzati segítséggel összesen 377 milliárd forintnyi beruházást fog végrehajtani az elkövetkezendő hónapokban. Az ország minden megyéjében, Nemesvámostól Napkorig, Zalaegerszegtől Berentén át egészen Fajszig több mint 30 iparágban bővítenek kapacitásokat, építenek új gyárakat, telepítenek új gyártósorokat, vezetnek be új technológiákat azért, hogy a magyar gazdaság a világjárvány után még versenyképesebb legyen, mint volt a világjárvány előtt, annak érdekében, hogy az új világgazdasági versenyben a lehető legjobb startpozícióból kiindulva vehessünk részt. Ez a 806 magyar vállalat 143 618 munkahelyet véd meg. Ezek azok a vállalatok, amelyekről az elmúlt hetekben itt a parlamentben azt hallhattuk, hogy csókosok, meg hogy tisztességtelen szándékból pályáznak állami támogatásra.

Én azt gondolom, hogy ezzel ellentétben a köszönetünket és a nagyrabecsülésünket kell itt kifejezni, hiszen velük és nekik köszönhetően mondhatjuk el azt, hogy a magyar gazdaság, Magyarország a nehéz helyzetet újra a saját javára fogja fordítani. És megyünk előre: a mai napon újabb pályázatot írtunk ki 25 milliárd forintos keretösszeggel azon magyar vállalatok számára, amelyek kormányzati segítséggel a határon túli területeken szeretnének beruházásokat végrehajtani.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt 90 napban elképesztő támadásokkal kellett szembenéznünk itthon és külföldön egyaránt. A támadókat egyáltalán nem érdekelte, hogy emberéleteket kellett menteni. Kizárólag a kormány gyengítése, a védekezés gyengítése és a politikai haszonszerzés járt a fejükben. Szemenszedett hazugságok, fake news, sunyi nácizás, hamis videó  volt itt minden az elmúlt időszakban.

Emlékezhetünk arra, amikor azt mondták, hogy mi a rendkívüli jogrendet örökre életbe akarjuk léptetni. Nem telt el 90 nap azóta, hogy a koronavírus-törvényről itt szavaztunk az Országgyűlésben, holnap szavazhatunk annak visszavonásáról is. Azt állították, nem ülésezik a parlament. Minden héten itt voltunk, üléseztünk, dolgoztunk. Nem átallottak rátámadni a magyarokra a határon túlon sem. Mi azonban büszkék vagyunk arra, hogy igenis több mint egymillió eszközzel segítettük a határon túli magyarok védekezését a világjárvánnyal szemben. Ha most kéne dönteni, pontosan ugyanígy döntenénk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Persze tudjuk, hogy az ellenzék dolga a kritizálás és a kormány támadása. Azonban van  legalábbis kellene hogy legyen  egy határ, például hogy emberéletekkel nem szórakoznak; hogy a mentőkkel nem szórakoznak; hogy a mentők iránti bizalmat nem ássák alá, és nem hazudnak mentősnek valakit, aki soha nem is volt az. Ezt a határvonalat azonban sikerült átlépni, ráadásul a járvány idején, amikor emberek életéért kell, illetve kellett küzdeni.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha naivak lennénk, most nyilván bocsánatkérést várnánk. De nem vagyunk azok, ezért bízzuk rá ezt a kérdést a választókra!

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A védekezés első, egészségügyi szakasza sikerrel lezárult. Köszönjük, Magyarország. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai