Készült: 2024.03.28.14:50:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2001.10.15.), 40. felszólalás
Felszólaló Balsay István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALSAY ISTVÁN, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Államtitkár Urak! A költségvetési és pénzügyi bizottság megtárgyalta a helyi önkormányzatok 2002. évi új címzett támogatásáról, valamint egyes címzett támogatással folyamatban lévő beruházások eredeti döntéseinek módosításáról szóló törvényjavaslatot. A költségvetési és pénzügyi bizottságban mint első helyen kijelölt bizottságban 12 igen és 6 tartózkodás volt a végeredmény.

Az előttem szólókkal ellentétben, épp az tette szükségessé e két törvény módosítását, amely az Állami Számvevőszék észrevételeiből táplálkozik, hiszen valóban jelentős mennyiségű önkormányzati pályázat sült be; másrészt, hogy az önkormányzatok a szokásosnál korábban nyújthassák be a tárgyévi új, induló címzett támogatásról szóló kezdeményezéseiket. Itt sokan tévedésben vannak, hiszen ez egy kétkörös pályázati rendszer, így az önkormányzatok már kellő időben tájékozódhattak arról, hogy ki mire számíthat. Az egyik körülmény szükségessé tette azt is, hogy... - a 2002-es költségvetési törvényt már elfogadtuk, az előirányzat tehát ismert az új beruházások indítására.

Én is hangsúlyozni szeretném, hogy 43 új beruházás között 5 darab regionális, illetőleg térségi fejlesztés szerepel, amelyek európai uniós támogatásban, ISPA-támogatásban részesültek, és ehhez a társfinanszírozást - amelyet mindannyian annyira óhajtottunk - a címzett támogatási rendszer biztosítja.

 

(16.00)

 

Amennyiben ez nem következne be, és nem születne kellő időben a társfinanszírozásról döntés, úgy az öt regionális beruházás esetleg elveszíthetné a már jóváhagyott ISPA-támogatást.

A másik körülmény, amelyet hangsúlyoztunk a bizottsági ülésen: fontos, hogy a tárgyévi új, induló beruházásoknál korábban szülessen parlamenti döntés, így - ellentétben az előttem szóló képviselő úrral - az önkormányzatok korábban megkezdhetik azok előkészítését és kivitelezését. Egy nem mellékes dolog is szerepelhet, az építőipari árindex változása, annak hatása sem érintheti kedvezőtlenül ezeket a döntéseket. Summa summarum tehát a törvényjavaslatot támogattuk.

Fontos az is, hogy a szokásos nagyobb volumenű önkormányzati fejlesztéseken kívül - tehát kórház-rekonstrukciókon, szociális, oktatási, kulturális beruházásokon kívül - 2002-től az Országgyűlés a címzett támogatási rendszer keretében dönt majd az egymilliárd forint feletti hulladéktárolási, -kezelési beruházásokról is, illetőleg szennyvízberuházásokról is. Tehát ez is oka annak, hogy most több beruházást javasol a kormány.

A 43 új beruházás összköltsége, összvolumene több mint 54 milliárd forint, amelyből az érintett önkormányzatok, illetve ISPA-támogatások finanszírozása közel 19 milliárd forintot jelent. A központi költségvetést összesen négy év alatt 35,3 milliárd forintos címzett támogatási finanszírozási kötelezettség terheli.

Jeleztük, és nagyon fontosnak tartjuk, hogy a kormány olyan módon állította össze a beruházások jegyzékét, és a központi támogatás éves ütemezését - eltérően az előző, MSZP-SZDSZ-kormány idején tapasztaltaktól -, hogy a következő évek determinizmusa nem okozott túlságosan nagy feszültséget, azaz alacsony kezdő beruházási összegnél nem jelentkezett a következő évben teljesíthetetlenül magas fejlesztési arány.

Lényegesnek tartottuk azt is, amit a 3. számú melléklet tartalmaz, hogy a kórház-rekonstrukcióknál legyen lehetőség a parlament döntését követően tartalmi felülvizsgálatokra is. Minden képviselő - és én ezt természetesnek tartom - elmondta a költségvetési bizottságban, hogy az ő választókerületében hiányoznak ilyen meg olyan fejlesztések, beruházások, így én magam is, mégis, a költségvetési bizottság abban foglalt állást, hogy fontos és szükséges, hogy kellő időben benyújtásra kerüljön; szükséges az is, hogy az uniós egyesítést követően átgondoljuk a fejlesztési támogatások összefüggéseit, és a címzett és céltámogatásokon túlmenően a decentralizált pénzalapok, a Széchenyi-terv, a Széchenyi plusz, továbbá más fejlesztések összhangját is még pontosabban megteremtsük. Ez a cél.

A költségvetési és pénzügyi bizottság 12 igennel és 6 tartózkodással azt jelezte, hogy az első helyen kiemelt bizottságként (Az elnök csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) támogatta mindkét előterjesztést.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai