Készült: 2024.03.29.15:47:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2011.11.14.), 375. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:09


Felszólalások:  Előző  375  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Én is tovább szeretném méltatni Ágh Péter emberfeletti teljesítményét, bár legalább akkor megjelenhetett volna, hogy ezt megtehessük neki is, és személyesen elmondhassuk kiváló véleményünket.

A 66. ponthoz szeretnék hozzászólni - illetve a 67. ponthoz is -, mert itt elhangzott Juhász képviselőtársam részéről, hogy valóban, itt az egész rendszert megváltoztatják, és köztestületekké próbálják átalakítani. Ez ebben a formában már köszönő viszonyban sem lesz az önkéntesség elvén álló egyesületi formával, és a törvénytervezet már nem is leplezi a szándékot. A 66. pontnál Ágh Péter módosítója úgy szól: a Nemzeti Polgárőr Szövetség a Fővárosi Bíróság által 3664/2001. megyei nyilvántartási számon és országos nyilvántartási azonosító számon nyilvántartott Országos Polgárőr Szövetségből alakul meg. Pont. Tehát, hogy ők ezt akarják vagy nem akarják, vagy mi az elképzelésük róla, az tulajdonképpen a kormányt nem érdekli, ez a kormány hozzáállásáról és az elképzeléseiről sokat elárul. Legalább az alaptervezetben leírták azt, hogy amennyiben a jelenlegi Országos Polgárőr Szövetség vállalja azt, és a legfelsőbb szerve úgy dönt, hogy átalakul a törvényben meghatározott Országos Polgárőr Szövetséggé, amelyből ez alapján csak egy lehet, akkor ezt megteheti. Ez is önmagában egy visszás dolog, ahogy azt jeleztük, hogy ezt így, ebben a formában csak nekik teszik lehetővé. De itt még legalább a jogszabályok megtartásának a formális látszata megvolt.

Ezek után ebben a módosításban, amelyben - hát ne legyenek illúzióink; nyilván a minisztérium keze van benne, és ott születhetett, és Ágh Péter csak jegyzi ezt a módosítót - azt találjuk, hogy ha akar, ha nem, az Országos Polgárőr Szövetségből márpedig nemzeti polgárőrszövetség lesz köztestületi formában. Ráadásul meghatározzák, hogy majd ezután a 60. napon kötelesek alapító közgyűlést is összehívni és a megfelelő ügyintéző szerveket megválasztani. Nehéz ehhez mit hozzátenni. Nem kellett volna ennyire félni a Magyar Gárdától és a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesülettől, hogy ezt az egész működő rendszert, a polgárőrség rendszerét felborítsák. Az előző felszólalásomban már jeleztem, hogy itt már az sem lesz, hogy egy településen esetleg több polgárőr-egyesület működhessen, még abban a formában sem, hogyha az egyébként "róka fogta csuka" kritériumoknak megfelelnek, hiszen ahhoz, hogy működhessenek, együttműködési szerződést kell kötni megyei és országos szinten a rendőrséggel, illetve az Országos Polgárőr Szövetségnek - vagy most már az új javaslat alapján nemzeti polgárőrszövetségnek - is a tagjai kell hogy legyenek. De ha ezt nem teszik meg, akkor egyébként nem is jegyzik be őket, de bejegyezni csak akkor jegyzik, hogyha már az együttműködési megállapodást megkötötték, és tagjai az országos szervezetnek.

Tehát abszurd ez a rendszer. Azzal, hogy köztestületté teszik, tulajdonképpen még tisztábban és egyértelműbben fogalmazzák meg a kormány valódi céljait, csak akkor nem tudom, hogy ezek után miért hívjuk egy autonóm dolognak ezt a polgárőrséget. A tenni akaró polgárok egy dolgot tehetnek meg, ezek után vagy hívják a rendőrséget, amely vagy kijön, vagy nem, jobb esetben kijön, rosszabb esetben nem, és hogyha még esetleg valami érdemi feladatot el is végeznek, akkor az még jobb. De az, hogy valaki a közrend fenntartása érdekében saját energiát és pénzt áldozzon, és ennek a lehetőségeit megteremtse, tulajdonképpen egy nem létező kategória lesz a jövőben.

(0.50)

Nemcsak azért, mert ha ezt önkéntesen teszi, akkor most már a Btk. meg fogja büntetni, bűncselekménnyé minősítették ezt a kategóriát, hanem azért sem, mert abba az egy, kormány által meghatározott, illetve a rendőrségen keresztül engedélyezett polgárőr - most már nem is tudom, minek hívjam, nevezzük így - egyesületbe léphet be, és ha őt oda nem veszik fel, mert mondjuk, nem tetszik a haja színe, vagy mondjuk, kék szeme van és nem barna, akkor tulajdonképpen nem tehet semmit. Kirekesztjük azokat a honfitársainkat, akik itt valóban jó szándékkal, pénzüket és idejüket nem kímélve szerettek volna tenni a közrendért, és még az a lehetőség sem adatik meg, hogy esetleg ők azon a településen egy másik polgárőrséget hozzanak létre.

Nem hiszem, hogy Európában bárhol máshol így, ebben a formában megvalósult ez a rendszer. Úgy tűnik, hogy azok az aggodalmak, amelyeket itt meghatároztunk korábban, hogy a Fidesz mintegy magánhadsereggé szeretné a polgárőrséget silányítani, az meg fog valósulni, és Ágh Péter módosító javaslataiból azt látjuk, hogy itt még a saját első körben beterjesztett törvényjavaslatukhoz képest is öles léptekkel haladnak előre. Tulajdonképpen nem tudom, hogy mi lesz a következő lépés, talán beolvasztják az egészet a rendőrségbe, és az elnevezés is az lesz, nem tudom, de nagyon várjuk már, és - hogy mondjam - az is egy tisztább viszonyt teremtene (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), mondjuk azt, hogy nincs az egészre szükség.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  375  Következő    Ülésnap adatai