Készült: 2024.04.19.22:15:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

162. ülésnap (2000.09.29.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Salamon László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALAMON LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az állami szuverenitás szükségképpeni velejárója, hogy az államok, amikor saját cselekvési mozgásterük határait önmaguknak megszabják, azt a józan ész keretein belül a lehető legtágabb mértékben határozzák meg. A szuverén államoknak ez a hajlama a nagyszámú szuverén állam viszonylatában e határok ütközését, az államok jogrendszerére vetítve a jogrendszerek kollízióját teremti meg, hozza létre. Ez a jelenség végül is természetes jelenség, és ezt az is mutatja, hogy a nemzetközi jog egyik elsődleges funkciója éppen a kollíziós helyzetek kezelése. E természetes helyzetet nagyban torzíthatja egyes államok mértéktelensége, különösen akkor tapasztalható ez a mértéktelenség, ha egy adott ország helyzetét inkább a világban való elszigeteltség, a nemzetek közösségétől való elzárkózás jellemzi. Magyarország helyzetére a nemzetközi életben a négy évtizedes diktatúra korszakában sok tekintetben ez az elzárkózás, illetve elszigeteltség volt a jellemző.

Ebből a helyzetből adódott a nemzetközi magánjogról szóló 1979. évi 13. törvényerejű rendelet szabályozási filozófiája is. Ez a szabályozás a magyar állam joghatóságát irreális mértékben szélesre szabta, aminek természetesen az volt a következménye, hogy az így előadódó nagyobb számú kollíziós helyzetben a magyar jogalkalmazó szervek döntéseit a nemzetközi életben alapvetően csak jogsegélyegyezmények és viszonosság alapján, és csak szűk körben tudtuk elismertetni és érvényesíteni.

A kormány előttünk fekvő előterjesztése ezen a helyzeten kíván változtatni. Egy, a jelenlegi helyzetünket is tekintve már meghaladottá vált szabályozást kíván korszerűvé tenni. A magyar állam joghatóságának meghatározására vonatkozó szabályokat oly módon kívánja átalakítani, hogy az megfeleljen a józan ész nemzetközileg is elfogadott kritériumainak és a nemzetközi megoldások többségének, amelynek zsinórmértékét elsősorban a luganói egyezmény képezi.

A törvényjavaslat elfogadásának várható és reális hozadéka az lesz, hogy a kollíziós helyzetek lehetőségének nagymértékű csökkenése folytán, és az európai integrációs folyamatba történő bekapcsolódásunk eredményeként távlatilag a magyar jogalkalmazó szervek döntései is hasonlóan széles körben lesznek elismertethetők és érvényesíthetők, mint az általában más országok jogalkalmazó szervei döntésének érvényesíthetőségére jellemző. A kollíziós helyzetek ésszerű csökkentése a nemzetközileg kialakult joghatósági szabályokhoz való igazodásunkat segíti elő, ami jogrendszerünknek a más jogrendszerekhez való harmonikus viszonyának kialakítását lehetővé téve, megteremti a jogvédelmet keresők jogainak, valamint jogos és méltányos érdekeinek nemzetközi viszonylatban is megvalósuló, kölcsönös, hatékonyabb érvényesítésének feltételeit.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt a fentiekre tekintettel a törvényjavaslatot szükségesnek tartja. Szabályozási elveivel egyetért, és úgy ítéli meg, hogy a törvényjavaslatban foglalt szabályozás egészében megfelelően jelöli ki a magyar állam joghatóságának határait, fenntartva e joghatóság számára mindent, ami a racionális megfontolás szerint indokolt és szükséges, és tartózkodva minden indokolatlan és diszfunkcionális mértéktelenségtől. Ez a szabályozás egészében célszerűen rendezi a külföldi határozat elismerésének és végrehajtásának kérdéseit, és megfelelően igazítja a kialakítani szándékozott nemzetközi magánjogi szabályokhoz a polgári perrendtartás előírásait is.

Mindezekre tekintettel a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja a törvényjavaslatot általánosságban és egészében támogatja, és a tisztelt Országgyűlésnek elfogadásra ajánlja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai