Készült: 2024.04.26.01:48:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2020.07.02.), 170. felszólalás
Felszólaló Ritter Imre (nemzetiségi képviselő)
Beosztás  
Bizottsági előadó Magyarországi nemzetiségek bizottsága
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:43


Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RITTER IMRE, a Magyarországi nemzetiségek bizottságának előadója: Sehr geehrter Herr Vorsitzender! Sehr geehrtes Parlament! Der Ausschuss der in Ungarn lebenden Nationalitäten hat den Gesetzvorschlag: Modifizierung des nationalen, einheitlichen Bildungsgesetzes CXC vom Jahr 2011 mit der Nummer T/10742 am 9. Juli 2020 ausdiskutiert.Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Magyarországi nemzetiségek bizottsága 2020. június 9-én folytatta le a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi. CXC. törvény módosításáról szóló, T/10742. számú törvényjavaslat részletes vitáját mint kapcsolódó bizottság.

A Magyarországi nemzetiségek bizottsága a törvényjavaslathoz benyújtott módosító javaslatról nem foglalt állást, az ülésen további módosításra irányuló szándékot nem fogalmazott meg. Bizottságunk részletes vitát lezáró bizottsági módosító javaslatot így nem nyújtott be. Ez annak köszönhető elsősorban, hogy a törvényjavaslat előkészítése során több alkalommal is részletes egyeztetés volt az EMMI köznevelésért felelős államtitkárságával, és ennek során minden, nemzetiségeket érintő kérdésben egyetértésre jutottunk, ezek eleve beépítésre kerültek a törvényjavaslatba.

Engedjék meg, hogy a Magyarországi nemzetiségek bizottsága által felkért nemzetiségi képviselőként kiemeljem, hogy a nemzetiségi köznevelés…  a köznevelési törvény a nemzetiségek jogairól szóló törvény mellett a legfontosabb jogszabály a magyarországi őshonos nemzetiségek szempontjából. Mindkét törvény a maga eszközeivel a hazai nemzetiségek megmaradását szolgálja.

A két törvény szerves egységét igazolja, hogy az alig három hete, 2020. június 12-én elfogadott, a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény módosításáról szóló T/10303. számú törvényjavaslat alapján a nemzetiségek jogairól szóló törvényben kerültek definiálásra olyan fontos, eddig hiányzó fogalmak, mint például a „nemzetiségi alapfokú művészetoktatás” vagy a „kiegészítő nemzetiségi óvodai nevelés”, vagy éppen a „nemzetiségi nevelésben-oktatásban részt vevő köznevelési intézmény”. Ugyanakkor a most tárgyalt, és remélhetőleg holnap elfogadásra kerülő, nemzeti köznevelésről szóló törvényjavaslat pedig kiegészíti a köznevelési alapfeladatok felsorolását a nemzetiségi alapfokú művészetoktatással, a kiegészítő nemzetiségi óvodai neveléssel, illetve a nemzetiségi önkormányzatok nemzetiségi oktatást, nevelést végző köznevelési intézményekkel kapcsolatos egyetértési és véleményezési jogát most már tartalmilag és jogilag is korrekten szabályozza.

A nemzetiségi nevelés-oktatás átszövi a magyar oktatási, köznevelési rendszer minden szegmensét. Nemzetiségi fiataljaink számára biztosított a nemzetiségi anyanyelven való oktatás-nevelés lehetősége az óvodától egészen az egyetemekig.

Az elmúlt években jelentős előrelépést tudtunk elérni a 2016-ban kidolgozott nemzetiségipedagógus-program keretében. Három lépcsőben négyszeresére emeltük és arányosan minden nemzetiségi pedagógusra kiterjesztettük a nemzetiségipedagógus-pótlékot, a nemzetiségi pedagógusok jobb megbecsülése érdekében. Úgyszintén három lépcsőben idén szeptember 1-jétől már a nemzetiségióvodapedagógus-képzés mindhárom és a nemzetiségitanító, -tanár, -szaktanár-képzés mind a hat évfolyamára, azaz minden nemzetiségipedagógus-hallgatóra kiterjesztjük a nemzetiségipedagógus-hallgatói ösztöndíjat. A legnagyobb, még előttünk álló feladat pedig a nemzetiségipedagógus-képzés számának és színvonalának jelentős javítása, a jelenlegi 80 százalék magyar és 20 százalék nemzetiségi nyelvű képzés arányának megfordítása 80 százalék nemzetiségi és 20 százalék magyar nyelvű képzésre. Céljaink tiszták és világosak, a megoldandó feladatokat látjuk, és eltökéltek vagyunk azok hatékony, maradéktalan végrehajtásában.

A jelen törvényjavaslatban megfogalmazott, a nemzetiségi nevelést-oktatást érintő módosítások elősegítik és erősítik a nemzetiségi nevelési, oktatási autonómiát. Biztosítják, hogy a nemzetiségi közösségek ifjúsága nyugodt körülmények között tanulhasson, értelmileg, erkölcsileg és szellemileg fejlődhessen, így felnőttként hasznos tagja lehessen saját nemzetiségi közösségének és természetesen a magyar társadalom egészének.

Tisztelt Ház! Mindezek alapján a Magyarországi nemzetiségek bizottsága támogatja a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm, hogy meghallgattak. Danke für Ihre Aufmerksamkeit.




Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai