Készült: 2024.04.19.01:20:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2001.11.06.),  100-107. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:11


Felszólalások:   92-99   100-107   108-115      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Bernáth Ildikó, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Igaz-e, hogy megvonásra került a tűzoltók veszélyességi pótléka?" címmel. (Bauer Tamás: Nem igaz! - Dr. Szent-Iványi István: Aljas rágalom!) A miniszter úr távollétében, ha a képviselő asszony elfogadja, az államtitkár úr válaszol. (Bernáth Ildikó jelzi, hogy elfogadja.)

Megadom a szót.

 

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt hetekben egymásnak ellentmondó hírek láttak napvilágot mind az írott sajtóban, mind a különböző televíziós csatornákon, ahol a tűzoltók anyagi megbecsüléséről, illetve a veszélyességi pótlékról esett szó. Ugyancsak ellentmondásos hírek jelentek meg a tűzoltó-szakszervezetek követeléseivel kapcsolatban. A legutolsó híradások szerint pedig a tűzoltó-szakszervezetek demonstrációt helyeztek kilátásba igényeik elérése érdekében. Ezek azok a tények, amelyekről naponta olvasunk, hallunk.

Engedje meg, államtitkár úr, hogy ezzel kapcsolatban a következő kérdéseket tegyem fel:

Mikor kezdődött a konfliktus, és milyen megoldásokat választott a kormány ezek felszámolására? Minden eszközt igénybe vettek-e az ügy tárgyalásos megoldására? (Bauer Tamás: Igen!) Született-e megállapodás a tűzoltó-szakszervezetekkel? Véleménye szerint megfelelő anyagi elismerésben részesülnek-e a magyar tűzoltók? (Bauer Tamás: Hogyne!) Igazak-e azok a nyilatkozatok, miszerint az új köztisztviselői törvényben foglaltakkal szemben a tűzoltók esetében nem béremelésre, hanem illetménycsökkentésre került sor?

Kérem az államtitkár urat, szíveskedjék válaszolni a kérdésekre.

 

ELNÖK: A kérdésre Kontrát Károly államtitkár úr válaszol. Megadom a szót.

 

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Köszönöm, hogy azonnali kérdése feltevésével lehetőséget ad számomra, hogy ismertessem, ahogy a kérdéseiben is megfogalmazta, a probléma előzményeit.

A Hszt. 1996-os elfogadását, illetőleg ennek végrehajtásáról szóló 140/1996. kormányrendelet hatálybalépését követően az akkori kormány megállapodást kötött a tűzoltó-szakszervezetekkel arról, hogy éjszakai és délutáni műszakpótlék helyett állandó veszélyességi pótlékot kapnak havi rendszerességgel.

Három év múlva az újonnan alakult fővárosi tűzoltóság szakszervezete munkaügyi perek sorozatait indította el a délutáni és éjszakai műszakpótlék megfizetése érdekében. Miután egy perben jogerős ítélet született, a kormány 6 milliárd 796 millió forintot biztosított az önkormányzatok és a tűzoltók részére az elmaradt műszakpótlékok kifizetésére. Volt olyan tűzoltó, tisztelt Országgyűlés, aki 1995-ben már tűzoltó volt, egymillió forintot fizettek ki számára.

Ugyanakkor aktuálissá vált a veszélyességi pótlék jogszabályi rendezése, hiszen a megállapodás alapján ekkor még minden tűzoltó megkapta ezt az éjszakai és délutáni pótlék mellett. A szakszervezetek elfogadták, tehát hangsúlyozom, a szakszervezetek elfogadták a minisztérium javaslatát, hogy csak a ténylegesen tűzoltási, mentési, kárelhárítási feladatot ellátó tűzoltók részesüljenek veszélyességi pótlékban.

A pótlék csak a ténylegesen ilyen körülmények között végzett tevékenység időszakára adható. A felek a tárgyalás lezárásaként 2001. június 19-én megállapodást kötöttek ezzel a tartalommal. Ezt a megállapodást a szakszervezetek felrúgták.

Tehát szeretném hangsúlyozni, hogy a veszélyességi pótlék nem került megvonásra, módosítva lett megállapodással, a szakszervezetek ezt a megállapodást aláírták, majd most megtámadták.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Egyperces viszontválasz illeti a képviselő asszonyt.

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Nem hiszem, hogy e Ház falai között vagy akár az országban lenne olyan ember, aki kétségbe vonná a veszélyességi pótlék jogosságát, hiszen a tűzoltók abban az esetben, amikor kihívják őket és vonulásra kerül sor, a saját testi épségüket, ha kell, az életüket teszik kockára és veszélyeztetik azért, hogy embertársaik életét, anyagi javait megmentsék.

Úgy gondolom, hogy a veszélyességi pótlék mindenkit megillet abban az esetben, amikor valóban olyan feladatot, olyan munkát lát el, amelyre a hivatása kötelezi. Arra azonban nem kaptam választ, államtitkár úr, hogy a tűzoltók anyagi megbecsülése, a fizetése hogyan alakult.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Viszontválasz illeti az államtitkár urat.

 

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Asszony! Valóban, a tűzoltási, kárelhárítási és mentési feladatokat végző tűzoltók vonuláskor ennek a tevékenységnek az időtartamára a továbbiakban is meg fogják kapni a veszélyességi pótlékot.

Ami pedig a kérdése további részét illeti, engedje meg, hogy néhány adatot ismertessek. A polgári kormány hivatalba lépésekor egy beosztott tűzoltó havi illetménye 57 590 forint volt, ez ma, 2001-ben 98 ezer forint; a szerparancsnok illetménye 1998-ban 73 710 forint volt, ma ez 126 900 forint; a csoportvezető illetménye 84 ezer forint volt, most 155 ezer forint; a szolgálatparancsnok esetében az illetmény 123 ezer volt, most pedig több mint 200 ezer forint lett. Úgy gondolom, hogy ez a 70 százalékos illetményemelés megfelelő válasz az ön kérdésére.

A polgári kormány tiszteli, elismeri a tűzoltók tevékenységét mind az illetmény vonatkozásában, mind pedig a szolgálati feltételek javításában.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 




Felszólalások:   92-99   100-107   108-115      Ülésnap adatai