Készült: 2024.04.26.01:33:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.), 14. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Egy politikus és egy üzletember levelezése normális esetben nem tartozik a nyilvánosság elé. Ha az üzletember börtönben ül (Bauer Tamás: Schlecht Csaba...!), és a szóban forgó politikus pedig az akkori vezető kormánypárt egyik prominens politikusa (Csige József: Kaya Ibrahim!), abban az esetben a kérdés már jóval érdekesebb.

Ha ráadásul a szóban forgó üzletember a levelében 20 milliót kér vissza egy minden valószínűség szerint jóval nagyobb adományból, akkor ez már felvet olyan kérdéseket, hogy miért is adta. (Közbeszólások az MSZP és az SZDSZ soraiból: Schlecht Csaba! Simicska Lajos! - Az elnök csenget.) Ha nem szerepel a szóban forgó adomány, sem a 20 millió, sem annál nagyobb összeg a párt arra az évre vonatkozó költségvetési beszámolójában (Bauer Tamás: Székház!), akkor ez a történet már több mint elgondolkodtató.

Egy krimi is kezdődhetne így, tisztelt képviselőtársaim, de ez a krimi Magyarországon játszódik, szereplői pedig (Bauer Tamás: Schlecht Csaba!) Stadler úr, Magyarország egyik legismertebb vállalkozója, és a Magyar Szocialista Párt (Dr. Kóródi Mária közbeszólása.), 1994 és '98 között, azaz a szóban forgó időszakban a vezető kormánypárt Magyarországon. Akasztói komédia, mondhatnánk, és nem is kellene foglalkozni vele, ha maga a történet nem vetne fel legalábbis baljós előéletű tényeket az emlékezetünkben - mert emlékezzünk is csak! 1996-ban mi is történt egy bizonyos sörözőben itt, Budapesten? Leült az akkori vezető kormánypárt, az MSZP és koalíciós partnere, az SZDSZ pénztárnoka egy bizonyos Tocsik Márta nevű ügyvéd asszonnyal, és 800 millió forint fölött alkudoztak (Dr. Kóródi Mária: Meg se közelíti!), ugyanúgy, ahogy talán Stadler úrral egy szóban forgó politikus is megtette. E tényről, esetről azóta már a bíróság is véleményt mondott, első fokon azt mondta róla, hogy ez befolyással való üzérkedés. (Bauer Tamás közbeszólása. - Csige József: Nem Várhegyi Attila volt?) Emlékezzünk talán vissza arra is, hogy a szóban forgó politikus, Boldvai úr, aki ráadásul azóta első fokon bíróság előtt is elítélt, ma is a parlament megbecsült tagja, ma is a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselőcsoportjának megbecsült tagja. Véletlenül sem jutott eszükbe, hogy elhatárolódjanak tőle.

Aztán emlékezzünk vissza más, rendkívül érdekes körülményekre! Mert melyik frakcióban is ülnek Magyarország leggazdagabb emberei ebben a parlamentben? És melyik pártnak a volt pénztárnoka az, aki Magyarország ténylegesen leggazdagabb emberei közé tartozik mindenfajta lista szerint itt, Magyarországon? Máté Lászlónak hívják, az MSZP pénztárnoka volt abban az időszakban is, amikor a szóban forgó levél keletkezett. Hogy az ő vagyona miből keletkezett, feltette ezt a kérdést valaki is? Kaptunk rá választ a volt vezető kormánypárt képviselőitől? Én úgy emlékszem, hogy nem.

Egyébként is érdekes kérdéseket vet fel, hogy Magyarországon egy baloldali párt, ráadásul a vezető baloldali párt a leggazdagabb parlamenti párt minden költségvetési beszámoló szerint. Érdekes módon az "egyéb bevételek" rovat a költségvetési beszámolókon belül szintén a Magyar Szocialista Párt beszámolóiban szerepel a legnagyobb összeggel. (Csige József: Vannak tagjai!) Talán ez is érdekes kérdéseket vet fel. Ha az ember hozzáteszi az ilyen visszakért vagy esetleg vissza nem is kért húszmilliós vagy annál nagyobb adományokat, akkor talán még arra is magyarázatot kaphat, hogy honnan is származnak ezek a titokzatos "egyéb bevételek".

Normálisan működő demokráciában ilyen esetben vizsgálat következik. Bízom benne, hogy a magyar parlament számvevőszéki bizottsága is fogja venni magának az erőfeszítést és meg fogja hallgatni az érintetteket, és ha lehetőségében áll, akkor állást foglal.

De attól azért a tények még tények maradnak. Tény marad az, hogy az emberek emlékezetében a rendszerváltoztatás óta eltelt tíz esztendőből az 1994-98 közötti időszak, azaz az MSZP és az SZDSZ kormányzása az eltelt tíz esztendő legkorruptabb időszakaként van számon tartva. (Közbeszólások: Fidesz-székház! Bagoly mondja verébnek! Autópálya-építés! Közbeszerzés! - Az elnök csenget.) Tény marad az is, hogy az emberek körében, a köz vélekedése szerint ma is Magyarország legkorruptabb pártját Magyar Szocialista Pártnak hívják.

Mikor érjük meg, tisztelt képviselőtársaim, hogy az MSZP nemcsak fennkölt szavakban, de tettekben is szakít (Bauer Tamás: A közvélemény-kutatások nem ezt mutatják! Az első a Kisgazdapárt, a második a Fidesz!) a korrupció, mint ahogy azt a Stadler-ügy is mutatja, számukra mindennapos gyakorlatával?

Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban. - Közbeszólás: Pelikán! Kaya Ibrahim!)

 

(9.10)

 




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai