Készült: 2024.04.18.02:31:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2014.11.03.),  153-156. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:   149-152   153-156   157-160      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mikorra és miképp tervezi a kormány a cukorbeteg gyermekek óvodai és általános iskolai ellátásának részletes szabályozását?” címmel. Lukács László György képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Általánosan ismert, hogy a cukorbetegség népbetegség, csak a legutolsó adatok szerint 500 ezer főt is meghaladó a cukorbetegek száma, és 2025-re a 700 ezer főt is meg fogja haladni. Sajnos nem állunk jól a gyermekek területén sem, ugyanis azt látni, hogy évről évre 200-250 fő gyermek lép be az óvodai kapukon cukorbetegként, és az ő elhelyezésükről, az őróluk való gondoskodásról is gondolkodnia kell az ott dolgozóknak.

Ez a probléma azért is nagyon fontos és nagyon életbevágó, hiszen szeptember 1-jétől a gyermekeknek 3 éves koruktól legalább napi 4 órában óvodai oktatásban kell részt venniük, és úgy tűnik, hogy jelenleg sem a tárgyi feltételek, sem a jogi feltételek nem állnak rendelkezésre ahhoz, tehát hiányosságokkal küzdenek, hogy ezen gyermekekről megfelelően gondoskodjunk.

Így a tárgyi hiányosságoknál példának okáért azt lehet mondani, hogy a vércukorszintmérés vagy akár az inzulinok beadása sem biztosított, ugyanis erre az óvodapedagógus nem kötelezhető, és amennyiben az étkezésük biztosított lenne, az ilyen gyermekeknél fokozottan figyelni kell arra, hogy a megfelelő vércukorszintmérést és az inzulinbeadást az étkezésekhez viszonyítottan megtegyék.

A tárgyi feltételeken túl hiányosság a jogi szabályozásban, hogy nincs lehetősége a szülőknek, hacsak nem egy jegyzői kiskaput veszünk, amelyben mentesítik a gyermeket az 5. éves életkoráig az óvodai oktatás alól, azonban ebben az esetben kiesik a szülő, kiesik a közösségből a gyermek, tehát lényegében elvágja a gyermeket a megfelelő közösségtől. Egyébként a jogszabály is hiányos annyiban, hogy csak annyit mond, hogy az egészséges és biztonságos környezetet biztosítja számára a neveltetésében.

Így hát a kérdések nyilvánvalóak. Mikorra és hogyan kívánja megoldani a kormány, hogy a cukorbeteg gyermekek óvodai képzése, oktatása megfelelő legyen; illetve mikor szánja rá magát, hogy megfelelő orvosok, pedagógusok, ápolónők legyenek ott, és miért akarja ezzel a rendszerrel kirekeszteni a népbetegséggel küszködő gyermekeket az óvodai nevelésből? Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

(16.10)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Rétvári Bence államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A köznevelési törvény kicsit bővebben fogalmaz, mint ahogy arra utalt képviselő úr, hiszen kimondja, hogy az intézményekben az egyenlő bánásmód követelménye alapján a gyermeknek, a tanulónak joga, hogy azonos feltételek mellett részesüljön azonos színvonalú ellátásban, bánásmódban. Ezt az alapvetést is magában foglalja, hogy a speciális helyzetekre is meg kell találni a megoldást.

A diétás étkeztetésre vonatkozó szabályozás a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló EMMI-rendeletben található, amely szerint a 2015. január 1-jei hatálybalépést követően a nevelési, oktatási intézményekben minden, szakorvos által igazolt diétás étkezést igénylő személy számára az állapotának megfelelő diétás étrendet biztosítani kell. Ez vonatkozik a cukorbeteg gyerekek óvodai és iskolai étkeztetésére is.

Gyakran vetődik fel a cukorbeteg gyermekek esetében az inzulin beadásának a kérdése is. Az iskola-egészségügyi ellátásról szóló 26/1997. miniszteri rendelet rögzíti az egészségügyi ellátáshoz kapcsolódó feladatok kereteit, amely alapján a gyermekek, tanulók egészségügyi ellátását a nevelési, oktatási intézményt ellátó iskolaorvos és védőnő az óvoda vagy az iskola vezetőjével egyeztetett rend szerint elvégzi.

Az iskolaorvos feladata, idézem: a testi, szellemi, érzékszervi fogyatékos tanulók háziorvossal egyeztetett fokozott ellenőrzése, kiemelt gondozása szakrendelések, gondozóintézetek igénybevételével, ezen gyermekek egészségesek között történő integrált oktatása esetén orvosi vélemény adása. Idáig a rendeletből az idézet.

Az iskolavédőnő feladata pedig a krónikus betegek, magatartási zavarokkal küzdők életvitelének segítése. Az iskola-egészségügyi ellátás tehát a krónikusan beteg, például diabéteszes gyerekek óvodai, iskolai életvitelét is segíti és támogatja.

Az oktatási-nevelési intézmény dolgozóinak feladata a veszélyeztető állapotok észlelése… (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Köszönöm szépen, hogy meghallgatta a válaszomat. (Derültség a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:   149-152   153-156   157-160      Ülésnap adatai