Készült: 2024.03.29.05:53:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (2003.05.27.), 239. felszólalás
Felszólaló Balsay István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  239  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALSAY ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A 2003. évi fejlesztésekről szóló, címzett támogatás formájában megmutatkozó előterjesztés nem egy a fejlesztések sorában, meghatározó, hiszen 2003, 2004, majd 2006 vége a Magyar Köztársaság fejlesztésében, az önkormányzatok közszolgáltatást ellátó intézményeinek és tevékenységeinek fejlesztésében meghatározó. Ezért is tragikus az a hozzáállás, amelyet itt hallhattunk. Hogy miért tragikus? El kell hogy mondjam, évek óta fennáll az az igény, amelyről egyre kevesebb szó esik, bár hallhattuk, hogy van egy ígért előterjesztés, amely az összes állami és önkormányzati fejlesztéseket együtt vizsgálná, együtt tárgyalná. A produkció szempontjából ugyanis nincs semmi különbség, hogy melyik forrásból valósulnak meg ezek a tevékenységek.

Magyarország népszavazással csatlakozott az Európai Közösséghez, egy olyan előrelátó tervező, ellenőrző és program alapján fejlesztő közösséghez, ahol hét évre előre szólnak a költségvetés meghatározó tételei, ahol alapvető forrásokra számíthatunk a strukturális és kohéziós alapokból, ahol a nemzeti költségvetés kiegészítő támogatásokat adhat. Minden recept úgy kezdődik, hogy végy 25 vagy 50 százalék önrészt, és itt kezdődnek a problémák.

Magyarországon nem sikerült meghatározni a kormányoknak, a szocialisták pedig erre ígéretet tettek programjukban, hogy a közszolgáltatások tekintetében egy nemzeti minimumot határoznak meg, amely nemzeti minimum akár Békés megyében, akár Veszprém, Fejér megyében azonos szolgáltatási szintet nyújt az egészségügy, a kultúra, a vízgazdálkodás és a többi területen. Így abba a hibába esik ismét az előterjesztés, hogy – ellentétben a kormánypárti szónokokkal, képviselőtársakkal – nagyon nagy mértékű a meghatározottság, hiszen hallhattuk, hogy a 462 önkormányzati igénylőből mindössze ennek 10 százaléka, vagy még annyi sem kapott támogatást.

 

(18.20)

 

Hallhattuk azt is, hogy olyan feladatok kaptak támogatást, amelyek régóta valóban ígértek voltak, ahol a megyében - Ecsődi képviselőtársammal ellentétben -, mint például Fejér megyében a leghátrányosabb régiók, kistérségek fejlesztései lesöprésre kerültek, olyanok is, amelyekre ígéret volt. Ilyeneket tudnék mondani más körzetekből is, ahol a szennyvíz-, víziközmű-társulások, víziközmű-fejlesztések támogatását egyértelműen hátrább sorolták: Aba, Sárkeresztúr, Káloz; vagy a képviselő úr térségében, vagy a Velencei-tó térségében, vagy veszélyeztetett ivóvízbázis térségében Fejér megyében négy szennyvíz-, víziközmű-társulás nem kapott egyetlen biztató szót sem.

A Balaton fejlesztésére fele pénzt jut, mint a korábbi időszakban. A Velencei-tóról nem is érdemes beszélni, mert ott gyakorlatilag a partfal védelmén kívül nincsen szó. Végveszélybe kerültek a magyar fejlesztések. Igenis centralizáció van, nagymértékű centralizáció, igenis az önkormányzatok vészesen elszegényedtek, az önrész biztosítása rendkívül nehéz, az utolsó családi ezüstöt kénytelenek eladni az önkormányzatok - fogalmazott itt egy nagyváros főpolgármestere -, és hitel felvételéből próbálják az önrész rájuk eső részét betömni.

Sürgősen át kell tehát tekinteni az európai uniós előcsatlakozási, majd a csatlakozást követő időszakban a fejlesztések kérdését, meg kell szüntetni azt a gyakorlatot, ellentétben Gulyás József képviselő úrral, amely igenis politikai megfontolások alapján dönti el, másrészt példátlan az az eset, kétfordulós tárgyalás ide vagy oda, hogy nem kerül a magyar parlament, a döntéshozók elé az az anyag, amelyben az elutasítottak felsorolására kerül sor.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt (Sic!) területfejlesztéssel, fejlesztésekkel foglalkozó munkacsoportja és az önkormányzati csoport azokat a javaslatokat is benyújtja támogatásra, amelyek kimaradtak az előterjesztésből (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és kérjük, hogy tekintsük át együtt, hogy ne legyenek újabb és újabb hátrányos kistérségek, térségek ebben az országban. Köszönöm a figyelmet.

 




Felszólalások:  Előző  239  Következő    Ülésnap adatai