Készült: 2024.04.19.22:25:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2015.03.31.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Tóth Bertalan (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt három hétben láthattuk, hogy Orbán Viktor brókerkormánya hogyan hagyott magára több mint 30 ezer embert, akiknek a pénzét egy államilag felügyelt piacon ellopták. Láthattuk, hogy Orbán Viktor brókerkormánya hogyan biztosított egy fideszes milliárdos brókernek több mint két hetet arra, hogy kimenthesse a vagyonát, kisemmizhesse a hitelezőit, és eltüntethesse a bizonyítékokat. És most láthatjuk azt is, amikor a Fidesz és a brókerkormány megpróbálja úgy beállítani a botrányt, mintha a károsultak lennének a felelősek azért, hogy elveszítették a pénzüket. Hiszen Orbán Viktor azt mondja, ő megérezte a bajt, így a kisbefektetőknek is meg kellett volna érezni, hogy baj lesz a befektetéseikkel. Ekkora cinizmust még nem látott a világ!

Szögezzünk le két dolgot! 1. Nem a Quaestor-károsultak tehetnek arról, hogy nincs meg a pénzük. Nem a kisbefektetőket kell azért hibáztatni, hogy egy államilag ellenőrzött és felügyelt piacon működő társaság ellopja az emberek pénzét, különösen akkor, ha az érintett társasággal a kormány is nagyban üzletelt, a tulajdonosa pedig köztudottan jó kapcsolatokat ápolt kormánytagokkal, fideszes politikusokkal. Ebben sokkal inkább felelőssége lehet a csaló fideszes brókereknek, a bennfentes információval visszaélő Orbán-kormánynak, a rosszul működő pénzügyi felügyeletnek és a késlekedő ügyészségnek.

2. Fontos a felelősök megtalálása és felelősségre vonása is, de ennél fontosabb, hogy a károsultak azonnali és teljes kártérítésben részesüljenek. Azonban sem Orbán Viktor brókerkormánya, sem a brókerkormányt támogató Fidesz nem nyújtott be olyan javaslatot, amely biztosítaná a befektetések gyors és teljes mértékű megtérítését. A mai napon megszavazandó törvényjavaslat is csak részleges megoldást nyújthat, és évekre elnyújtott eljárásokat vetít előre. Az pedig teljességgel bizonytalan, hogy a BEVA fizet-e egyáltalán bármit is a Quaestor-károsultaknak. Röviden: lehet, hogy felelős egyszer lesz, de pénz akkor sem biztos. Ezt nyújtja Orbán Viktor brókerkormánya a Quaestor-károsultaknak. Az MSZP ugyanakkor azt akarja elérni, hogy a Quaestor-károsultak biztosan hozzájuthassanak a megtakarításaikhoz, akkor is, ha az elkobzott vagyon erre nem elég, és akkor is, ha a BEVA nem fizet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretnék egy eddig el nem hangzott szempontot a figyelmükbe ajánlani. Az állami felügyelet felelősségét nem lehet megkerülni a fideszes brókerbotránnyal kapcsolatban, a Magyar Nemzeti Banknál ugyanis minden adat rendelkezésre állt ahhoz, hogy ki tudja szűrni, ha az engedélyezett számú kötvénynél több vagy kevesebb került kibocsátásra. A brókerházak, egyéb értékpapír-forgalmazók csalási lehetőségeinek megakadályozása érdekében ugyanis ezeknek a cégeknek 2009 óta naponta kell részletes adatokat szolgáltatniuk a felügyelet felé, amely adatokat a Magyar Nemzeti Bank folyamatosan ellenőriz. Minden ügyfél kereskedési napi nyitóállománya, mozgása és záró­állománya is rendelkezésre állt elektronikus formában a Magyar Nemzeti Banknál egyedi darab és piaci érték szerint is, tehát minden rendellenes mozgás azonnal kiszűrhető lett volna.

Az elszámolóházi feladatokat ellátó KELER Zrt.-nél is megtalálhatók a kereskedési adatok az elektronikus nyilvántartásban, amelyekre a KELER Zrt. szintén tájékoztatást nyújt a Magyar Nemzeti Banknak. Mivel e két szervezeten keresztül az államnak minden lehetősége megvolt az értékpapírmozgások napi szintű kontrolljára, a fiktív kibocsátások, illetve a vásárlások felfedésére, ezért a brókerkormány és a Magyar Nemzeti Bank nem háríthatja át a szakmaiatlansága és felelőtlensége miatt okozott kárt az átlagemberekre, kisvállalkozásokra. Egyértelműen felmerül a közigazgatási hatáskörben megvalósított károkozás esete.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az MSZP mindezek alapján felszólítja Matolcsy Györgyöt, a Magyar Nemzeti Bank elnökét, hogy végre álljon elő és ismerje el a pénzügyi felügyelet felelősségét az ellenőrzési kötelezettséggel kapcsolatos mulasztásban, és gondoskodjon a Quaestor-károsultak befektetéseinek megtérítéséről. Erre megvan a jogalap, a közigazgatási hatáskörben megvalósított károkozás esete, amit mulasztással is meg lehet valósítani.

Amennyiben erre a Magyar Nemzeti Bank nem hajlandó, a Magyar Szocialista Párt jogi segítséget fog nyújtani a Quaestor-károsultaknak ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzési kötelezettségének elmulasztásából eredő kárral kapcsolatos felelősségét a bíróság megállapíthassa, és az okozott kárt a Magyar Nemzeti Bankkal megtéríttesse. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai