Készült: 2024.04.25.05:42:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2007.05.15.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH ZSOLT, az egészségügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Heintz Tamás képviselő úr betegsége miatt az általa készített kisebbségi véleményt szeretném ismertetni önökkel.

A Fidesz képviselőinek álláspontja az volt, hogy az egészségügyi reformtörvények bevezetése továbbra is kapkodó, nem kellően megalapozott, és mint azt már megszokhattuk, sem az egészségügy szereplőivel, sem a szakmai szervezetekkel nem egyeztetett módon történt meg. Ezért kényszerül most az egészségügyi tárca arra, hogy finomhangolás köntösébe csomagolva a tisztelt Ház elé hozza a második Gyurcsány-kormány második egészségügyi salátáját.

A jegyzők általi vizitdíj visszatérítésének szabályozása változatlanul hagyja azt a méltatlan helyzetet, hogy a jegyző betekintést kaphat az emberek legszemélyesebb ügyébe, mikor, milyen orvost voltak kénytelenek felkeresni, vagy milyen intézményt. Ezen az sem változtat, hogyha erre most törvényileg felhatalmazza a parlament. Azt gondolom, hogy erkölcsi probléma van a kérdéssel, ezért ezt elutasítjuk.

A törvényjavaslat az idén január 1-jével felállított Egészségbiztosítási Felügyelet hatáskörének centralizációját, fokozását célozza. Egyértelmű tehát, hogy a kormányzat mindenfajta társadalmi ellenőrzés, még a parlament bizottságainak ellenőrzése alól is, úgy tűnik, végleg kivonja azt a hatóságot, amely az évi 1500 milliárd forint gyógyító-megelőző kassza és egyéb részek elköltése felett ellenőrködhetne. Úgy tűnik, hogy továbbhaladnak a több-biztosítós rendszer felé vezető úton. Ezt sem tudjuk elfogadni.

Képviselőtársaim kifogásolták, hogy a vizitdíj és a napidíj körül kialakult anomáliákat csak enyhíteni igyekszik a kormányzat, ahelyett, hogy egész egyszerűen eltörölné ezt a méltatlan intézményt. Örvendetes persze, hogy észrevették, milyen tarthatatlan helyzet alakult ki a vizitdíj február 15-i bevezetése óta a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek, valamint az Országos Mentőszolgálat tagjainak munkakörében bekövetkezett sérülés, baleset ellátása során. Ahogy képviselőtársam fogalmaz, jó, hogy a jövőben nem kell a tűzoltóknak a sisakjukba varrni az esetleges vizitdíjat, ez ugyanis ellentétes lenne a szolgálati szabályzatukkal.

A mentesség minden bővítését támogatjuk, kérdéses azonban, hogy a tartósan beteg emberek kórházi kezelése során mi fogja végül is meghatározni, hogy a beteg mit fizet. Önök ugyanis nem a cukorbeteg embert tették vizitdíjmentessé, hanem a cukorbetegséget; vagyis, ha a cukorbetegség következményeként kialakult magas vérnyomást, izületi panaszokat kezelik, továbbra is fizetni fog a beteg.

Képviselőtársaim az első vizitdíj-emelési csomagként értékelik azt, hogy bizonyos esetekben 1000 forintot kell fizetnie a betegnek: ha beutalójával nem ahhoz a szolgáltatóhoz megy, amelyik a beutalón szerepel, illetve, ha beutaló nélkül érkezik. Ez korábban 600 forint volt, ez jelentős, majdnem kétszeresére emelést jelent. A 18 év alattiaknak pedig háromszoros, 1000 forint összegű büntető vizitdíjat kell fizetni az ügyeleti ellátás során, ha indokolatlan volt a szolgáltatás igénybevétele. Nehéz kérdés, hogy mi alapján lehet indokolatlannak tekinteni. Erre állítólag készül majd egy jogszabály. A képviselőtársaim álláspontja az volt, hogy ez további konfliktusokat fog gerjeszteni.

Összefoglalva, a több-biztosítós egészségügy kialakításához szükséges biztosításfelügyelet létrehozását, valamint a vizitdíj bevezetését a Fidesz korábban sem támogatta, a több-biztosítós modell remélhetőleg elvérzik a józan belátású szocialista képviselők ellenállásán, így remény szerint legfeljebb vegyes biztosítói rendszer alakulhat ki a jövőben. A vizitdíj jelenlegi módosítása is azt jelenti, hogy annak megfizetésére már csak a lakosság fele kötelezhető. Szerintünk egy lépésben kéne megszüntetni, de ha apró lépésenként számolják fel, végül is úgy is jó lesz.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai