Készült: 2024.04.19.21:51:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2008.09.29.), 252. felszólalás
Felszólaló Pál Béla (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! 1979-ben döntött a Turisztikai Világszervezet arról, hogy szeptember 27-e legyen a turizmus világnapja. E nap jelentősége az, hogy felhívja a figyelmet a turizmus fontosságára, a társadalmi életben és az életminőség javításában, valamint a gazdaságban betöltött szerepére. 2008-ban a világnapi üzenet: "Turizmus - válaszok az éghajlatváltozás kihívásaira" címet viseli, és felhívja a turizmus szereplőinek figyelmét arra, hogy ne csak alkalmazkodjanak a megváltozott éghajlati viszonyokhoz, ezért minden olyan politika alkalmazását ösztönözzék, amely támogatja a környezeti, társadalmi, gazdasági, éghajlati szempontokat is figyelembe vevő fenntartható turizmus fejlesztését.

Tisztelt Országgyűlés! Az ágazat világpiacán megfigyelhető fokozódó versenyhelyzet is szükségessé teszi, hogy Magyarország egyedi sajátosságait kihasználva még versenyképesebb turisztikai kínálattal jelenjen meg a piacon. A magyar turizmus bevételei növekedésében nagy a szerepe a gyógy- és egészségturizmusnak, hiszen hazánk gyógy- és termálkészletei alapján Európában egyedülálló, a világban pedig az 5. helyet foglalja el. A gazdag termálvízkincs, a sokszínű, értékes kulturális örökség, a gasztronómiai hagyományok, a borkultúra, természeti adottságaink, világörökségi helyszíneink, Budapest és a Balaton, vagy például a Közép-Dunántúl mint a legismertebb és legnépszerűbb turisztikai célpontjaink a turizmus sokirányú fejlesztésének lehetőségét teremtik meg.

A gazdaságban betöltött jelentős szerepe miatt az ágazat az elmúlt években a fejlesztéspolitika egyik meghatározó elemévé vált. Európai uniós forrásból, a regionális operatív programok keretéből attrakciófejlesztési és a fogadókészség javítását célzó pályázatokon a hét régióban közel 57 milliárd forintot lehetett pályázati úton elnyerni. Ebből olyan jelentős kulturális, történelmi örökségek, turisztikai vonzerők újulhattak meg, mint például Veszprémben vagy Székesfehérvárott a királynői, illetve a királyi emlékhelyek egy jelentős része, a komáromi Monostori erőd, vagy például Balatonfüred reformkori városközpontja két ütemben. Augusztus közepétől pedig már megtalálhatók a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján a turisztikai desztinációs menedzsmentrendszer megteremtését célzó pályázati felhívások is. A rendszer kialakítására 4 milliárd forint áll rendelkezésre.

Nagyon fontosak a fejlesztések, és nagyon fontos, hogy az elmúlt évek tudatos turizmusfejlesztési politikájának, valamint az ágazatban dolgozók színvonalas munkájának köszönhetően egyre többen veszik igénybe a magyar turizmus kínálta szolgáltatásokat. Az idei év első 7 hónapjában a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken 4 millió 272 ezer vendéget fogadtak, akik több mint 11,2 millió vendégéjszakát töltöttek el. Ez egyébként az elmúlt évek legjobb összforgalmi eredménye. Nőtt a belföldi turizmus, több mint 1 millióan fizettek üdülési csekkel, és ebben az évben már 25 milliárd forint értékű üdülési csekket vásároltak a munkáltatók, amely több mint 12-szerese annak, ami 2002-ben fogyott.

Tisztelt Országgyűlés! A turizmus világnapjáról nálunk, Magyarországon is évről évre megemlékezünk, hiszen alkalmat kínál e nap a számvetésre, a legjobb szakemberek elismerésére, akik a szakmai szervezetek javaslatai alapján e napon Pro Turismo-díjban részesültek. Gratulálunk mindannyiuknak, hiszen a kitüntetések átadására az elmúlt héten került sor. Gratulálunk, köszönetünket és elismerésünket fejezzük ki az ágazat közel 400 ezer dolgozójának is, akiknek jelentős szerepük van abban, hogy a turizmus Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő szolgáltató ágazata, amely öregbíti az ország vendégbarát hagyományait, jó hírét, és közel 9 százalékkal járul hozzá hazánk GDP-jéhez.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai