Készült: 2024.04.25.23:39:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2006.11.16.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Szekeres Imre (MSZP)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:36


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZEKERES IMRE honvédelmi miniszter: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Ma a Magyar Köztársaság kormánya és Románia kormánya olyan közös megbeszélést és értekezletet tart itt Budapesten, éppen ezekben a percekben, ebben a Házban, ami, azt gondolom, nagymértékben fogja segíteni majd a két ország közötti kapcsolatok bővítését, mind a gazdasági, mind a kulturális kapcsolatokat, mert ez egy alapvető magyar nemzeti érdek. (Dr. Navracsics Tibor felé:) Frakcióvezető Úr! Kérem, hogy ezt az információt ön is ismerje meg, biztos módja is lesz ennek a közös kormányülésnek a döntéseit is még a mai nap során megismerni.

Tisztelt Ház! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány a Magyar Köztársaság 2007. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslat keretében a Honvédelmi Minisztérium jövő évi költségvetésére vonatkozó javaslatát is benyújtotta.

(14.00)

A kormány kiemelt feladatának tekinti a honvédelem ügyét, és ehhez kapcsolódóan a Magyar Honvédség működési és fejlesztési kiadásainak biztosítását, de a lehetőségek rendkívül korlátozottak. A 278 milliárdos kiadási főösszeg rendkívül szűkös lehetőség. Nekem honvédelmi miniszterként az a feladatom, hogy még ilyen körülmények között is biztosítsam a Magyar Honvédség hatékony és eredményes működtetését, mindezt úgy, hogy a haderő szerkezetében, létszámában, fegyverzetében, felszerelésében tovább közeledjen azokhoz az új követelményekhez, amelyek ma itt, Európában, de a világ más tájain is a Magyar Honvédség előtt állnak. Azt mondtam, hogy szűkös lehetőségek között is biztosítani kell. Ezt azért hangsúlyozom, mert azt gondolom, hogy egy olyan gazdasági helyzetben lévő országban, egy olyan költségvetési helyzetben lévő államháztartásban, amelyben 2007-ben egy jelentős korrekcióra szorul a magyar költségvetés, tudomásul kell venni a korlátozott lehetőségeket, de ez nem ment fel bennünket az alól, hogy ilyen körülmények között is a maximális teljesítményt nyújtsuk.

Ezért először is biztosítani kívánom a honvédség történetének legnagyobb horderejű modernizációjához, a vadászrepülőgépek fogadásához, azok üzembe állításához, fegyverzetbeszerzéséhez s a különböző programok végrehajtásához szükséges fedezetet.

Másodszor: olyan fejlesztéseknek adok elsőbbséget, amelyek középpontjában a haditechnika áll, olyanok, amelyek mind a hazai, mind a különböző béketeremtésben részt vevő alakulatok képességeit növelik. Ilyen a híradó- és informatikai, a fegyverzet-korszerűsítési és a gépkocsi- és járműprogram.

Harmadszor: biztosítom azoknak a nemzetközi békemissziós feladatainknak a költségvetési fedezetét, amelyek a magyar haderőt a nemzetközileg is elismert hadseregek sorába emelik; a Magyar Köztársaság által vállalt és mind ez idáig maradéktalanul teljesített ezer fő, aki külföldön teljesít szolgálatot, ennek a kontingensnek a működési költségeit. A Magyar Köztársaság nevében a NATO főtitkárának hétfőn azt mondtam, hogy Magyarország annyit vállal, amit teljesíteni tud, amit vállalt, azt viszont pontosan teljesíti.

Negyedszer: biztosítom a csapatok kiképzési feltételeit. Az a több milliárd forint, amelyet különböző formában erre a célra fordítunk, megfelelő keretet képez arra, hogy a katonáink a számukra előírt jártasságokat, képességeket jól elsajátítsák, s a rájuk bízott feladatot éles helyzetben is nagy biztonsággal teljesítsék.

Ötödször: fontos számomra a laktanyák felújítása, amely az élet- és munkakörülmények javítását szolgálja.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy 2007-ben befejezzük a Központi Honvéd Kórház Építését, amelynek eredményeképpen egyedülálló képességre, illetőleg egészségügyi szolgáltatási színvonalra tehet szert nemcsak a Magyar Honvédség, hanem a teljes magyar egészségügy is.

Tisztelt Országgyűlés! Szűkös költségvetés mellett úgy tudja a Magyar Honvédség teljesíteni a hivatását, ha korszerűsítjük a honvédség szervezetét, az egyes szervezetek működését és kapcsolatrendszerét. Erre vonatkozóan a katonai vezetés tesz javaslatot. Most nem a politikusok mondják meg, hogy mi legyen a katonákkal, hanem a katonai szakértők határozzák meg a Magyar Honvédség szervezetét. Ez növekvő csapatlétszámot jelent, és csökkenő bürokráciát, mert így hatékonyabb és takarékosabb. E célkitűzés eredményeként, a modern követelményeknek megfelelő honvédelmi irányítás érdekében a Honvédelmi Minisztérium már idén augusztus 1-jére lényegesen csökkent vezetői létszámmal és szervezetekkel működik, ennek keretében integráltabb és hatékonyabb működést biztosítunk. A takarékosságot tehát magunkon kezdtük.

Döntöttem arról is, hogy a Honvédelmi Minisztérium hivatalainál és háttérintézményeinél a párhuzamosságok 2007. január 1-jével megszűnnek. A csapatok korszerű, racionális és hatékony ellátása érdekében egy jóval kisebb, de modernebb logisztikai rendszert alakítunk ki. Egyszerűsítjük a pénzügyi és számviteli szolgálatot, a csapatoknál mindenhol biztosítjuk a szolgáltatást, az irányító szerveket integráljuk egy szervezetbe.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ebben a folyamatban új katonai kultúrát honosítunk meg. 2007. január 1-jével létrejön egy integrált, a Magyar Honvédség összhaderőnemi parancsnoksága, amely képes a csapatok tevékenységének összehangolására, vezetésére és irányítására. Több katona lesz a csapatoknál. A Magyar Honvédség új szervezete biztosítja, hogy a szükséges alakulatok, létszám és szakképzettség rendelkezésre álljon; rendelkezésre álljon a növekvő követelmények teljesítéséhez, illetve a csökkenő erőforrások kompenzálásához. Határozott szándékom, hogy a csapattagozatba tartozó katonai szervezetek feltöltöttsége érje el a száz százalékot. Nem engedhetjük meg ugyanis, hogy a Magyar Honvédség alaprendeltetését biztosító dandárok, ezredek, önálló zászlóaljak létszámhiánnyal küszködjenek, s a feladataik maradéktalan végrehajtását a megfelelő tiszti, tiszthelyettesi állomány hiánya bármilyen formában is veszélyeztesse. Ehhez a törekvésünkhöz a költségvetés kellő alapot biztosít.

Az új szervezetben radikálisan csökkentjük az önálló hadrendi elemek számát 74-ről 30-ra, így 42 helyőrségben 21 700 fős Magyar Honvédség fog tevékenykedni. A Magyar Honvédség új szervezete több katonát, főleg szerződéses katonát, kevesebb tisztet, még kevesebb tábornokot jelent. A Magyar Honvédség szerkezete korszerű lesz, a 21 700 főből a csapatoknál 19 700 fő fog szolgálatot teljesíteni. A tábornokok száma 21 lesz, ami a legkorszerűbb követelményeknek tesz eleget.

Arról biztosíthatom az Országgyűlést, hogy a Magyar Honvédség e szűkös költségvetés mellett is teljesíti a feladatát, mert a Magyar Honvédség kiváló katonákból áll. Képzettségük kiemelkedő, teljesítményük kiváló. A teljes tiszti állomány rendelkezik legalább egy, a többség több diplomával. A tiszti, tiszthelyettesi állomány 78 százaléka beszél idegen nyelven. Más nemzetek tisztjei, főtisztjei a legnagyobb elismeréssel nyilatkoznak a magyar katonákról, Afganisztánban éppúgy, mint Koszovóban.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai