Készült: 2024.04.26.00:04:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2020.05.18.), 32. felszólalás
Felszólaló Dr. Tóth Bertalan (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A járvány enyhül, de igen tanulságos hónapok állnak mögöttünk. Az első ilyen tanulság, hogy a rendeleti kormányzás nem vált be. Önök nem válságot kezeltek, hanem a saját pecsenyéjüket sütögették, bosszúhadjáratot indítottak Karácsony Gergely ellen, a budapestiek ellen és az ellenzéki vezetésű települések ellen. Akadályozták az önkormányzatokat a megfelelő védekezésben, eközben Mészáros „nemstróman” Lőrincet és a fideszes elitet további tízmilliárdokkal jutalmazták a közösből. Önök is pontosan tudják, hogy a járvány kezeléséhez, megfékezéséhez nem kellett volna különleges jogrend. A beszerzésektől a kórházparancsnokok kijelölésén keresztül az egyes tevékenységek megtiltásáig minden szabály rendelkezésükre áll.

(14.30)

Éppen ezért itt az ideje megszüntetni a különleges jogrendet, itt az ideje hatályon kívül helyezni a felhatalmazási törvényt, és itt az ideje visszaadni az Országgyűlésnek a jogosítványait. Erre az MSZP a mai napon megtette a javaslatát.

A második ilyen tanulság, hogy a jelenlegi egészségügyi irányítási modell és vezetés megbukott. Egy forráshiányos, kivéreztetett egészségügyi rendszer állt szemben a járvánnyal, alulfizetett orvosokkal és ápolókkal. Az, hogy mindössze ekkora veszteséggel túljutottunk a járványon, érdemben az ő áldozatos munkájuknak és az emberek fegyelmezettségének volt köszönhető. Hiába mondta Kásler Miklós az ellenkezőjét még februárban, kiderült, hogy nem volt elegendő védőfelszerelés a frontvonalban, nem készültek fel a járványra. Az egészségügyi alapellátás felfüggesztésével, a kórházak hirtelen kiürítésével emberéleteket sodortak veszélybe, családokat sodortak lehetetlen helyzetbe. Az pedig, hogy adatokat titkoltak el, hogy a kórházakban gyógyulás helyett fertőzést kaptak idős emberek, pontosan megmutatja a rendszer irányítási alkalmatlanságát.

Éppen ezért javasoljuk, hogy legyen önálló egészségügyi tárca, kompetens vezetővel. Több pénz kell az egészségügyre, és a Magyar Orvosi Kamara javaslatainak megfelelően emelni kell a fizetéseket, mert mindenkinek meg kell adni az esélyt a gyógyulásra. Követeljük, hogy haladéktalanul lássanak neki az átalakításoknak!

A harmadik tanulság, hogy az Orbán-kormány nem tudja, nem tudta megállítani a járvány nyomán kialakuló gazdasági válságot. A bértámogatás magyar szabályaival nem sikerült megállítani a cégek leépítési hullámát. Május 8-áig 3953 cég igényelt bértámogatást összesen 53 880 dolgozót érintően, 8,7 milliárd forint értékben. Május 8-áig a beadott igényléseknek csak 6,8 százalékát bírálták el pozitívan, 2,2 százalékát pedig elutasították. Vagyis kevesebb mint 300 cég kapott eddig segítséget 600 millió forint értékben. Csak példaként: Csehországban április 27-ei állapot szerint 200 ezer munkavállalót érintően 42 ezer cég igényelt bértámogatást, és ennek az 50 százalékát ki is fizették.

Éppen ezért követeljük, hogy könnyítsenek a bértámogatás szabályain, adjanak esélyt a cégeknek a munkavállalóik megtartására és a cégek életben maradására, vállalja át a kormány a bérek 80 százalékát, a járulékok 80 százalékát, és ne csak a kieső időre! Ha most olvassuk az új híreket, hogy 80 milliárdból 70 ezer munkahelyet akarnak megteremteni, akkor kérdezem én, miért adnak 82 milliárdot a Budapest-Belgrád vasútvonalra, miért nem mentenek meg még 70 ezer munkahelyet.

A negyedik ilyen tanulság, hogy az Orbán-kormány nem állította meg a járvány nyomán kialakuló szociális válságot. A nyugdíjasoknak tett ígéret csak jövőre teljesül, 53. heti nyugdíj tekintetében. Nem emelték meg a gyest, a gyetet, az anyasági támogatást, az otthon maradóknak nem adtak segítséget, akik a gyermekeikre vigyáztak az iskolák bezárása után. Nem segítették azokat, akiknek hozzátartozóikról kellett gondoskodniuk azután, hogy hazaküldték őket a kórházakból. Nem kaptak segítséget az önkormányzatok, az idősotthonokban dolgozók, és a szociális ágazatban sem kapták meg az egyszeri 500 ezer forintos juttatást, mint ahogy az egészségügyben. Éppen ezért meg kell erősíteni a szociális hálót, a nyugdíjemelést előre kell hozni, és azt követeljük, hogy ha már bevezetik a 13. havi nyugdíjat, az történjen meg egy összegben, így az alacsonyabb nyugdíjakat is fel lehet zárkóztatni.

Az ötödik tanulság, hogy igazából ez nem pénz kérdése, hiszen pénz van. Vadászati kiállításra, fegyverbeszerzésre, plakátkampányra, egyházi örökségvédelemre, stadionokra, Budapest-Belgrád vasútra több mint 150 milliárd forintot költöttek el. Itt az ideje a cselekvésnek, tisztelt képviselőtársaim (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), propaganda helyett erre költsenek, közös jövőnkért, Magyarországért! Köszönöm. (Taps az MSZP és az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai