Készült: 2024.04.26.00:46:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2019.06.20.), 32. felszólalás
Felszólaló Ovádi Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:19


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

OVÁDI PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én vállalkozásfejlesztési bizottsági tagként szeretnék hozzászólni a 2020-as költségvetéshez, amelyről elmondhatjuk, hogy a családok állnak a központjában, de célul tűzte ki azt is, hogy Magyarország tovább erősödjön, és ezt a magyar emberek érezzék is a mindennapokban. Ezt már csak azért is fontos hangsúlyoznunk, mert ha visszaemlékezünk, hogy 2010-ben honnan indultunk, hol kellett ennek a kormánynak megkezdenie a munkáját, milyen állapotban volt a magyar gazdaság, bizony, mérföldekre vagyunk az akkori államcsődközeli gazdasági mélyrepüléstől.Akkoriban a gazdaság növekedésének a gondolata is távolinak tűnt, az államadósság csökkenésére pedig gondolni se mertünk. A 2010-ben hivatalba lépő polgári kormány ezt a válságos gazdasági helyzetet megörökölve kezdte el a munkáját. Kiemelt célként fogalmazta meg, hogy a segélyalapú gazdaságot munkaalapú gazdaság váltsa fel. A kormány intézkedéseinek és a piaci folyamatoknak köszönhetően, elsősorban a hazai elsődleges munkaerőpiac bővülő foglalkoztatásának eredményeként, a foglalkoztatottak száma megközelítette a 4,5 millió főt, a munkanélküliségi ráta országosan 3,5 százalékra csökkent, ez Veszprém és környékén 2 százalék alatti.

Az erőteljes munkaerő-kereslet eredményeként az elkövetkező időszakban is kedvező folyamatok érvényesülhetnek, folytatódhat a foglalkoztatás bővítése, a munkanélküliségi ráta csökkenése és a bérek dinamikus emelkedése, amelynek eredményeként a reálkeresetek 2018-ban a 2010-eshez képest már 41 százalékkal magasabb szinten álltak, így a háztartások jövedelmi helyzete tovább javulhat.

Folytatódik az adócsökkentés politikája is. A cél továbbra is a munkát terhelő adók, valamint a vállalkozások és családok adóterheinek csökkentése. Éppen ezért jövőre minden eddiginél nagyobb összeg, 380 milliárd forint jut a családi adókedvezményre és az elsőházasok kedvezményére. A falusi CSOK nyújtotta támogatás és kedvező hitellehetőség mellett adó-visszatérítési támogatást biztosítunk a kistelepüléseken az új lakóingatlant építők, valamint a használt lakóingatlant felújítók és bővítők esetében 5 millió forint összegig. Közel 40 ezer vállalkozás számára fontos változás, hogy a kisvállalati adó, a kiva kulcsa 2020. január 1-jétől 12 százalékra csökken.

Ezen intézkedések alapja a gazdasági stabilitás. A magyar az egyik legdinamikusabban növekvő gazdaság egész Európában, ugyanakkor a magyar gazdaságnak is számos potenciális veszélyforrással kell szembenéznie. A globális növekedés a legfrissebb adatok szerint lelassult, a kereskedelmi feszültségek állandósulni látszanak, az eurózóna növekedési előrejelzései is óvatosságra intenek. Ugyanakkor 2020-ban a romló külpiaci körülmények között is változatlan a célunk, hogy a magyar gazdaság növekedésének üteme legalább 2 százalékponttal haladja meg az európai növekedés átlagát. Ezt a célt szolgálja a kormány által nemrég elfogadott gazdaságvédelmi akcióterv is, melynek köszönhetően a GDP-növekedés üteme várhatóan 2020-ban is 4 százalék körül alakul.

Az eddig elért eredményekre építve Magyarország növekedési képességének hosszú távú megőrzése érdekében a gazdaságpolitika legfontosabb feladatai közé tartozik a vállalatok versenyképességének és termelékenységének további javítása. Hazánk kilátásait több tényező alakítja 2020-ban. A kapacitásbővítő fejlesztések nemcsak közvetlenül a beruházási aktivitást, hanem a termelés felfutásán keresztül hazánk kivitelét is érdemben serkenteni fogják. A gazdasági növekedést emellett számos kormányzati intézkedés is ösztönzi.

A vállalati beruházásokat illetően várhatóan folytatódik az erőteljes növekedési dinamika, amelyet jelentősen támogat a 9 százalékra csökkentett, az uniós összehasonlításban legalacsonyabb egységes társaságiadó-kulcs, valamint az elmúlt időszakban bejelentett számos nagy volumenű fejlesztés is. Fontos, hogy a kkv-knak kiszámítható és tervezhető üzleti környezetet teremtsünk. Jómagam is tartok rendszeresen a választókerületemben vállalkozói fórumot, hogy megismerjem, miként fokozható a termelékenységük, vagy a befektetőbarát gazdaságpolitikai intézkedések hatására milyen mértékű növekedést sikerült elérniük. Ez a leghatékonyabb módja annak, hogy egymás munkáját kölcsönösen segíteni tudjuk.

A költségvetés tárgyalásánál mindenképpen meg szeretném említeni, hogy jövő évben, 2020-ban 5 milliárd forint összegű támogatás kerül biztosításra az „Európa kulturális fővárosa 2023” cím viselésével kapcsolatos feladatok támogatására. Ez veszprémiként kiemelten fontos számomra, hiszen a város a Bakony, Balaton térségével együtt viselheti 2023-ban ezt a címet. Ez a támogatás azt is mutatja, hogy ez a megtisztelő cím nemcsak a városnak, a térségnek és az ott élőknek, hanem az államnak is fontos. Ettől nemcsak kulturális hatásokat, gazdasági előnyöket várunk, hanem a turizmus további növekedését is. A 2010 óta folyamatosan erősödő magyar turizmus gazdaságban betöltött szerepe ugyanis egyre jelentősebb. Áprilisban például több mint 9 százalékos árbevétel-növekedést értek el a hazai szálláshelyek. A szálláshely áfájának jövő évtől történő 5 százalékra való csökkentése további versenyképesség-növekedést fog eredményezni. Talán nem túlzás azt mondani, hogy a magyar turizmus aranykorát éli. A kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma 2009-hez képest mára megduplázódott. Ezen intézkedésekkel a kormány tovább növeli a turizmusban tevékenykedő vállalkozások versenyképességét.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jövő évi költségvetést elemezve, nincs kétségem afelől, hogy a kormány elkötelezett a gazdasági növekedés fenntartása, az államadósság arányának további csökkentése, valamint az államháztartás stabilitásának megőrzése mellett. Természetesen köszönőviszonyban sincs a szocialista kormányok költségvetési politikájával, amelyben az államháztartás stabilitása egyet jelentett az áfaemeléssel, új adók bevezetésével és az IMF-hitellel. Az elmúlt évek gazdaságpolitikai intézkedéseinek eredményei mára már vitathatatlanok, a gazdasági növekedés meghaladja az uniós átlagot, az államadósság évről évre folyamatosan csökken, az államháztartási hiány pedig rendre alacsonyan teljesül, mindez pedig kedvező vállalkozói környezetet teremt a kkv-k számára.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, egy olyan költségvetés-tervezet fekszik itt előttünk, amit minden képviselőtársunk fog tudni támogatni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai