Készült: 2024.04.26.00:41:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2017.10.02.), 243. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:  Előző  243  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Egy ideális világban a politikának, a politikusoknak két fő célja lehet: a jólét és a jóllét biztosítása. Magyarország politikai vezetése nagyon le van maradva mindkét területen. Sem a magasabb jövedelem, sem a magasabb nyugdíjak nem voltak kimondott céljaik az elmúlt 27 év kormányainak. A jólét nem valósult meg.

A másik fő cél, a jóllét, ami azt jelenti, hogy a létem jól van, beteljesültnek, boldognak érzem magam, jól vagyok, egészséges vagyok, az sem valósulhat meg, amíg nem teszünk érte. Most erről szeretnék beszélni, hogy mi és miért hiányzik az idősek életéből ezen a téren, mi és miért hiányzik a jóllét kialakításához Magyarországon.

Egy nyugat-európai országban teljesen természetes látvány egy fitneszteremben, sportközpontban, ha idős és egyben egészségtől kicsattanó szép­korú emberek vannak többségben. Számunkra még a látvány is különleges. Nem is történt a rendszerváltozás óta egyetlen lépés sem abba az irányba, hogy mind szellemileg, mind testileg egészségesebben érjék el a nyugdíjaskort a magyar emberek. A mindennapi küzdelem, sok esetben a kilátástalanság emészti a magyar társadalmat. Ilyen helyzetekben a túlélés a cél, nem az, hogy kiteljesedjen az élet, és a nyugdíjaskorhoz közeledve ugyanolyan fittek, egészségesek legyünk, mint harmincas-negyvenes éveinkben.

Az aktivitásukat megőrző idősödő és idős emberek jelenlegi és jövőbeni generációi értékes és sok tekintetben még fel nem tárt erőforrásokat jelentenek a gazdaság és a társadalom számára. A Jobbik programjának 2010 óta az egyik fő jelmondata az „ép testben ép lélek” mondás, hiszen az egészség megőrzéséhez elengedhetetlen az aktivitás megőrzése. Az aktivitás megőrzése nem csak a munkavégzési és a foglalkoztatásban maradási aktivitást jelenti. Aktív idősödés a WHO 2002-ben megfogalmazott állásfoglalása. Az aktív idősödés célja az egészség megtartása, társadalmi részvétel és biztonság nyújtása, az idősek önállóságának és függetlenségének megtartása. Előtérbe helyezi az egészséges életmódot, amely az életminőség javulását eredményezi. Az egészséges életmód azonban sportolás segítségével sokkal könnyebben fenntartható.

Problémának látom, hogy 2009 óta nem készült komplex idősügyi stratégia. Még nagyobb gond viszont, hogy azon problémák, amelyek a nyolc évvel ezelőtti dokumentumban megfogalmazódtak, mind a mai napig életünk részei. Pár dolgot szeretnék ezek közül megvilágítani. A masters úszó-világbajnokság sikere után nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt a tényt, hogy a szeniorsport-szövetségeknek csak egy elenyésző része rendez versenyeket. A szenior sportolók egyáltalán, de még a klubok és sportszövetségeik is alig-alig részesülnek állami forrásokból. Mindez egy olyan kormány alatt történik, amely pár haver, oligarcha vagy politikus által vezetett sportszervezetbe számolatlanul önti a pénzeket. Nem veszik észre önök, hogy ezzel milyen komoly társadalmi feszültségeket okoznak? Nem érzékelik, hogy hiába létesülnek sportközpontok, a futballpályákról már nem is beszélve, ezeket a létesítményeket nem használják idősödő, szépkorú honfitársaink?

Külön ki kívánok térni a sportlétesítmények kérdésére. Ezerszer elhangzott az Orbán-kormány érvrendszerében, hogy azért épülnek milliárdokért stadionok, mert ez a legjobb befektetés az egészségbe. Olcsóbb az egészséges életmódba pénzt fektetni, mint majd később gyógyításba. De kérdem én: látnak 50-es, 60-as, 70-es korosztályú tömegeket játszani a futballpályákon? Látják ugyanezen korosztályokat tömegesen az uszodákban, sportcsarnokokban, fitnesztermekben? Miért nem? Mert aki a valóságban él, az nem gondolja, hogy ki tudják fizetni az alkalmankénti több ezer forintos jegyeket a nyugdíjasok egy-egy ilyen sportlétesítményben.

Svédországban már a nyolcvanas évek elején felismerték, hogy az államnak megéri pénzt áldozni a prevencióra és egészségmegtartó programokat indítani. Az utóbbi másfél évtizedben meredeken nőtt azoknak a száma, akik rendszeresen mozognak Svédországban, tehát lennének előttünk jó példák.

A Jobbik véleménye szerint meg kell adni a szépkorúaknak is a lehetőséget, hogy teljes értékű életet tudjanak élni nyugdíjaskorukban is. Ehhez elengedhetetlennek tartjuk a következők megvalósítását: a szabadidősport jóval komolyabb támogatását, amely kiterjed a szépkorúak sportjára is; reklámkampányok elindítását az egészséges életmód népszerűsítésére az idősebb korosztályok felé; betegségmegelőző, rehabilitációs, egészségfejlesztő szeniorsport-programok támogatási rendszerének átdolgozását, kialakítását; a szépkorúak sportlétesítményekhez való hozzáférésének jóval nagyobb mértékű támogatását; emellett a kivilágított futópályák, a bicikliutak, a jól felszerelt, az idősek igényeihez is felkészített uszodák, sporttermek, teniszpályák építését; államilag is támogatott, mindenki számára hozzáférhető klubok rendszerének kialakítását; parkok, szabadban lévő közösségi terek, idősek mozgását, erőnlétét fejlesztő eszközök hozzáférhetőségének javítását.

A magyar sportirányítás végtelenül eredményközpontú. A szépkorúak sportja olimpiai érmekkel nem fog szolgálni, ellenben kiváló példát nyújthat minden magyar ember számára, hogy hogyan éljük le egészségben, jóllétben az életünket. 2018-tól a Jobbik-kormány mind a jólét, mind a jóllét megvalósításáért fog dolgozni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  243  Következő    Ülésnap adatai