Készült: 2024.03.28.13:40:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2018.02.20.), 128. felszólalás
Felszólaló Volner János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:15


Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A brókerbotrány kapcsán szeretnék a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény eme módosításához néhány szót hozzászólni. 2010 novemberében én magam 24 darab módosító javaslatot terjesztettem be a pénzügyi felügyeletről szóló törvényhez, amelyeknek beépítését kértem a törvénybe annak érdekében, hogy a bankok és brókercégek ne tudjanak az ügyfelektől pénzt lopni, ne tudjanak különböző gazdasági anomáliákat, akár pénzügyi buborékok létrehozásával okozni. Ezeket a módosító javaslatokat akkor a Fidesz-KDNP kormánykoalíciója az MSZP-vel nagykoalíciót alkotva leszavazta az Országgyűlésben.Később aztán, amikor az úgynevezett Quaestor-botrány kiderült, és egymás után dőltek be a brókercégek, a Quaestor, a Buda-Cash vagy a saját választókerületemben, Cegléden a Hungária Értékpapír Zrt., Windisch László alelnök úr, miután a Magyar Nemzeti Bank analizálta, mi is történt a brókerbotránynál, hogyan fordulhatott elő ez az eset, megérkezett hozzánk, a Gazdasági bizottságba egy ötpontos javaslatcsomaggal.

(13.10)

Az öt pontban fölsorolta azokat az észrevételeket, amelyekkel a Magyar Nemzeti Bank szakmai megállapítása szerint elkerülhető lett volna a brókerbotrány kialakulása és a 300 milliárd forintos károkozás, ami ennek következtében fellépett. A csalódásom annak volt köszönhető, hogy mind az öt pont, amivel a Magyar Nemzeti Bank alelnöke megérkezett a Gazdasági bizottság ülésére, már általam 2010 novemberében be lett nyújtva (Z. Kárpát Dániel: Ez így van.), s ha akkor nem szavazza le a Fidesz-KDNP  nagykoalíciót alkotva a szocialistákkal  az általam benyújtott módosító javaslatokat, ez a 300 milliárd forintos károkozás elkerülhető lett volna, Magyarország nem szenvedett volna ekkora kárt, és sok ezer embernek megmaradt volna a pénze.

Az egyik nagyon fontos tanulsága az volt ennek a periódusnak, hogy az ötéves ellenőrzési időszakot kötelező lerövidíteni az egyébként nagyjából kéttucatnyi független brókercégnél, mert egyszerűen, ahogy még annak idején Rogán Antal megfogalmazta, 15 éven keresztül nem volt egy megfelelően alapos vizsgálat, 15 éven keresztül lophatták egyes brókercégek az ügyfelek pénzét. Én azért szeretnék lándzsát törni, hogy ismerje el a Magyar Nemzeti Bank a felelősségét ebben a kérdésben. Igyekeztem ezt egyébként egy büntetőeljárás megindításával is előidézni. Én magam feljelentést tettem hűtlen kezelés miatt, és kértem a legfőbb ügyésztől, állapítsa azt meg, hogy a Magyar Nemzeti Bank elmulasztotta a megfelelő gondossággal, megfelelő szakmaisággal folytatott ellenőrzést a bank- és brókercégek fölött. Egyszerűen az történt, hogy egyszer sem nézték meg, hogy a pénznek, amit a brókercégek beszedtek a „kisbefektetőiktől”, megvane a fedezete értékpapírok, készpénz, folyószámlapénz és egyebek formájában.

Soha nem történt ez meg sok éven keresztül, és mint ahogy a választókerületem, Cegléd és a környező települések példája mutatja, a nem megfelelően gondos ellenőrzés következtében fordulhatott elő az a sajnálatos eset, hogy egyes újsághírek szerint 25 ezernél több károsult volt csak a Hungária Értékpapír Zrt.-nél úgy, hogy az emberek bementek egy elvileg a Magyar Nemzeti Bank által ellenőrzött brókercéghez befektetni a pénzüket, majd pedig ahelyett, hogy ez a cég fogadta volna be hivatalosan, minden törvényi előírásnak eleget téve a pénzüket, egy Biztonság Trade Zrt. néven kiadott papírral vették el az emberektől a pénzt. Ők azzal a tudattal mentek oda, hogy a Magyar Nemzeti Bank garanciát ad a befektetésük után, de a Magyar Nemzeti Bank soha nem nézett rá erre a brókercégre, soha nem garantálta azt (Dr. Völner Pál: Sose volt garancia. Ezt csak ti mondjátok.), hogy egy tisztességes ellenőrzés megtörténjen, a tőkének nem lett volna szabad ebben az esetben elvesznie. Az emberek azzal a tudattal mentek oda, hogy a tőke biztonságban van, azzal a tudattal mentek oda, hogy lehet, hogy nem úgy sikerülnek a befektetések és nem fognak reálkamatot realizálni a befektetéseiken, de a tőkéjük biztonságban van, mert a Magyar Nemzeti Bank és az Országos Betétbiztosítási Alap ezt garantálja részükre. Ebben az esetben azonban nem ellenőrizte éveken keresztül a Magyar Nemzeti Bank megfelelő gondossággal ezt az egyébként csaló brókercéget, nemrég készült el a vádirat, gond nélkül ellophatták az emberek pénzét.

A kormánypárti többséget arra kérem, hogy akár ebben a módosításban, akár majd egy következőben  én nagyon örülnék, ha ebbe a módosításba beleférne  gondoskodjanak arról, hogy az ilyen módon kárt szenvedett emberek az utolsó fillérig visszakapják a pénzüket. Nagyon sok családnak az utolsó megtakarításai mentek el, én magam is jó néhány olyan tragikus történettel találkoztam, emberek megkerestek, idősebb emberek, akik a sírjukra tették félre a pénzt, hogy ne az unokáiknak vagy a gyerekeiknek kelljen a temetkezés költségeit előteremteni. Ezeknek az embereknek nem százmillióik voltak, hanem jellemzően egy-kétmillió forintjuk, amit betettek egy brókercégbe abban bízva, hogy komolyan lehet venni azt, hogy a Magyar Nemzeti Bank garantálja a brókercég ellenőrzését és az Országos Betétbiztosítási Alap, bármi történjen is a brókercéggel, 30 millió forintig kártalanítja a befektetőket. Ez nagyon szomorú, de nem történt meg, a Magyar Nemzeti Bank nem ismerte el a felelősségét ebben az ügyben, és a Fidesz sem ismerte el azt, hogy ha megszavazták volna az általam benyújtott 24 módosító javaslatot, akkor elkerülhető lett volna ez a példátlanul nagy károkozás.

Nagyon fontosnak tartom, hogy az emberek megkapják a pénzüket, és ha kell, akár nemzetközi fórumokra is el fogjuk vinni, miután a hazai jogi lehetőségek kimerültek, ezt a küzdelmet, mert az embereknek ez a pénz visszajár, köztörvényes bűnözők politikai mulasztásból jutottak oda, hogy elkövethették ezt a bűncselekményt, és az emberek egy politikai-szakmai mulasztás következtében a bűnözők által meg lettek károsítva és elbukták a megtakarításukat. Én azt kérem a kormánypárti képviselőtársaktól, hogy méltányolják az emberek kárát, lássák azt, hogy az emberek nem fölösleges kockázatot vállaltak, hanem azzal a tudattal fektették be a pénzüket, hogy majd ezt vissza fogják kapni, hiszen az Országos Betétbiztosítási Alap biztosan fizetni fog, ez azonban nem következett be.

Ezt a méltánytalanságot helyre kell állítani, az embereknek pedig ki kell fizetni az utolsó fillérig minden kárukat. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai