Készült: 2024.03.29.05:59:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2009.11.30.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Navracsics Tibor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAVRACSICS TIBOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Bár nem tisztem, de annyit azért hadd jegyezzek meg, hogy a Házszabály 51. §-ának értelmében a miniszterelnök úr napirend előtti felszólalása házszabályellenes volt, napirenden szereplő kérdést érintett, sőt kizárólag erről beszélt. Korábban félbeszakítottak napirend előtti felszólalásokat emiatt; most ez nem történt meg. Önmagában a jelenség, maga a tény rögzítése is érdekes, de ennél talán érdekesebb az, hogy hogyan történhetett ez meg.

Két ok lehet. Az egyik, hogy miniszterelnök úr köztisztviselői nem tudják, hogy mi van a Házszabályban, és azt mondták a miniszterelnök úrnak, hogy nyugodtan szólaljon föl, nincsen semmi ilyen jellegű megkötés. Ha ez igaz, akkor a magyar közigazgatás még annál is sokkal rosszabb állapotban van, mint amire mi gondolunk; az önök hibájából, tegyük hozzá, hiszen az elmúlt nyolc évben mégiscsak önök züllesztették ide a közigazgatást. Vagy: miniszterelnök úr pontosan tudta, hogy Házszabályt sért, de úgy gondolta, hogy ki törődik vele, a lényeg az, hogy elmondja.

Miniszterelnök Úr! Ezt a beszédet szabadon elmondhatta volna (Közbeszólás az MSZP soraiból: Térj a tárgyra!) egyébként a költségvetés záróvitájában, ha befáradt volna, és a költségvetés záróvitáján részt vett volna. Akkor nem volt itt, most napirend előtti házszabálysértéssel, napirend előtti felszólalásként mondta el. (Közbeszólások az MSZP soraiból.)

De tegyük hozzá, kicsit kiegészítve a képet, miniszterelnök úr, beszéljünk egy kicsit arról, hogy milyen helyzetben van ma Magyarország a 2009. év végén. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Ön többször hivatkozott arra, hogy ön szerint már éllovasok vagyunk a térségben. Nézzük meg, valóban, éllovasok vagyunk a munkanélküliség tekintetében, hiszen 10,4 százalékos a munkanélküliség, hozzátéve - és itt vagyunk igazán éllovasok -, hogy az egyik legalacsonyabb foglalkoztatási rátánk van nekünk egész Európában, egyedül Máltát tudjuk aktivitás terén megelőzni.

A szeptemberi inflációnk az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb volt, és tegyük hozzá, hogy amióta ön miniszterelnök, a nyugdíjas-infláció rendre meghaladja az átlaginflációt, ami azt is jelenti az ön által alkotott költségvetésben, hogy ha elveszik a 13. havi nyugdíjat, mint ahogyan ezt elvették, akkor a nyugdíjak reálértékének körülbelül 10-12 százalékos csökkenése várható 2010-ben. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Ez az a létbiztonság, amire ön hivatkozik! (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Tegyük hozzá, hogy 2008 első félévéhez képest a pedagógusoknak 10,3 százalékkal, az egészségügyi dolgozóknak pedig 8,3 százalékkal fog csökkeni a keresetük vásárlóértéke.

És milyen állapotban vagyunk itt 2009 decemberében vagy november végén az ön által sikeresnek tartott válságkezelés eredményeként? Az államadósság idén naponta több mint hárommilliárd forinttal nő. Ez azt jelenti, hogy minden egyes magyar állampolgárra idén kétmillió forintnyi államadósság jut. Ez egy négytagú család esetében nyolcmillió forint államadósság. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Nyolcmillió forint nem kis pénz egy családi költségvetésben, önök adósították el így az országot.

És tegyük hozzá, hogy még két tekintetben nagy vesztesei vagyunk mi az Európával való versengésnek és az önök válságkezelésének. 2009-ben készítette a német statisztikai hivatal azt az összesítést, amellyel összeállította azokat az adatokat, hogy a velünk együtt 2004. május 1-jén csatlakozott országoknak hány százalékkal nőtt a nemzeti össztermékük a csatlakozás óta.

(13.30)

Nézzük csak ezt a számsort: átlagosan 22,5 százalékkal; a Cseh Köztársaságnak 25,6 százalékkal, Lengyelországnak 23 százalékkal, Szlovákiának 35,8 százalékkal, Magyarországnak 9,9 százalékkal. 2004. május 1. Szocialista képviselőtársaim figyelmébe ajánlom, hogy ez csakis az önök kormányzásának időszakára esik.

Nézzük meg, hogy 2010-re milyen gazdasági növekedést jósol az OECD a környező országokra: Lengyelországban 2,5 százalékos gazdasági növekedés lesz, Csehországban 2 százalék, Szlovákiában 2 százalék, Magyarországon még jövőre is 1 százalékos zsugorodással számolnak.

És hogy mennyire valós és hiteles az önök által összeállított költségvetés, arról igazán a Magyar Nemzeti Bank most kiadott jelentése tud beszámolni, amikor az ön által betonba öntött, kőbe vésett, fába faragott, műanyagba fröccsöntött és egyéb hiányszámot, tudja, a 3,8 százalékos költségvetési hiányt már 4,3 százalékra korrigálja, és hozzáteszi, hogy ehhez még jön egy 2,7 százalékos adósságkonszolidációs kockázat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ha a kettőt összeadjuk, akkor ott tartunk a 7,5 százaléknál, amit mi mondtunk. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai