Készült: 2024.04.26.00:04:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

330. ülésnap (2013.11.27.), 116. felszólalás
Felszólaló Ágh Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! Az egyes törvényeknek a gyermekek védelme érdekében történő módosításáról szóló törvényjavaslatban jól elhatárolhatóan három célt tűztünk ki, elsősorban annak megteremtését, hogy akik gyermekek sérelmére követtek el súlyos bűncselekményeket, azok a jövőben ne végezhessenek gyermekek nevelésével kapcsolatos tevékenységet. Másrészt a javaslat a gyermekvédelmi törvény módosítását célozza a megelőző pártfogás mint új jogintézmény bevezetésével. Ebből a szándékból következik, hogy a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvényt, a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvényt, valamint a büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendeletet is módosítani kell.

A javaslat a fentiek mellett a gyermekekre az interneten leselkedő veszélyek elleni fellépés jogi szabályozási eszközeinek meghatározását is célul tűzte ki. A foglalkoztatási szabályok átfogó módosításával elérni kívánt cél annak megteremtése, hogy akik a gyermekek sérelmére követtek el súlyos bűncselekményeket, azok a jövőben ne végezhessenek gyermekek nevelésével, felügyeletével, gondozásával, gyógykezelésével kapcsolatos tevékenységet. A módosítás hatékony végrehajtása érdekében jelentős társadalmi érdek fűződik ahhoz, hogy a 18. életévet be nem töltött személy nevelését, felügyeletét, gondozását, gyógykezelését végző szervezet csak olyan személlyel létesítsen munkaviszonyt, közalkalmazotti és közszolgálati jogviszonyt, aki kiskorú sérelmére elkövethető bűncselekmények tekintetében hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal igazolja, hogy nem szerepel ezen bűncselekmények valamelyike miatt a bűntettesek nyilvántartásában, nem áll ugyanezen bűncselekmények valamelyike elkövetésének megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárás hatálya alatt.

A javaslat három jogszabály módosítására tesz javaslatot, figyelemmel arra, hogy nincs minden foglalkozásnak olyan ágazati törvénye, amely szabályozná az adott foglalkozáshoz kapcsolódó foglalkoztatási feltételeket, ezért szükséges az általános foglalkoztatási jogállási törvények egységes módosítása. A benyújtott törvényjavaslat módosítja, lényegében meghosszabbítja a hátrányos jogi következmények alatt álló büntetlen előéletű személyek nyilvántartásában kezelendő adatok nyilvántartási idejét az egyes büntetések lehetséges tartalmára, valamint az új Btk. mentesítésre vonatkozó szabályainak módosulására tekintettel. Az új foglalkoztatási követelmények a fennálló jogviszonyban az alkotmányossági követelményeknek megfelelően csak részben érvényesülhetnek, teljeskörűen csak a törvényi szabály hatálybalépésétől keletkező új jogviszonyokra alkalmazandók.

A megelőző pártfogás a védelembe vételi eljárás keretében, annak specifikus kiegészítéseként kerülne bevezetésre, amelyről a gyámhatóság határozna, és a szükséges intézkedések, magatartási szabályok előírását is a védelembe vételi eljárás során rendelnék el.

(12.40)

A pártfogó részt venne mind az elrendelés szükségességéről való döntés megalapozásában, mind tartalmi elemeinek meghatározásában, és szükség szerint a módosítás megteremti a közreműködés lehetőségét a végrehajtásban is. Három személyi körre vonatkozik a szabályozás: büntetőjogi és szabálysértési felelősségre nem vonható, tényállásszerű magatartást megvalósító gyermekkorúak, az elzárással is sújtható szabálysértést elkövető fiatalkorúak, valamint a bűncselekményt elkövető fiatalkorúak. Lehetővé kell tenni azt is, hogy a pártfogó felügyelő a büntetőeljárásban keletkezett iratokat megismerhesse, a büntetőügyben eljáró bíróságtól, ügyésztől, nyomozó hatóságtól felvilágosítást kérjen.

A javaslat olyan törvénymódosításokat is kezdeményez, amelyek segítségével szűrhetővé válik azon internettartalom, amelyekhez a gyermekek hozzáférnek. A törvényjavaslat azt is előírja, hogy az internetszolgáltatók egy könnyen letölthető és kezelhető szűrőszoftver használatát biztosítsák a honlapjukon. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökének tanácsadó testületeként a gyermekvédelmi internet-kerekasztal jön létre, a szolgáltatók és kiskorúak érdekeit képviselő civil szervezetek képviselőiből. A javaslat továbbá megteremti annak lehetőségét, hogy a személyiségi jogok kiskorú jogosultjai, illetve a kiskorú jogosultak törvényes képviselői egy precízen szabályozott eljárási rend szerint még a polgári peres vagy a büntetőeljárás előtt vagy helyett hatékony módon léphessenek fel a kiskorú személyiségi jogainak védelme érdekében.

A törvényjavaslat széleskörűen megteremti a gyermekvédelem új eszközeit, megerősítve a meglévő eszközöket, egyben blokkolva a veszélyt jelentő nemzetközi internetes információkból származó támadásokat. Ezért is tisztelettel kérjük képviselőtársainkat, hogy fogadják el a kormány által előterjesztett törvényjavaslatot.

Köszönöm a szót, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai