Készült: 2024.03.28.16:41:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

338. ülésnap (2013.12.17.), 14. felszólalás
Felszólaló Vona Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VONA GÁBOR (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A rezsicsökkentés új fordulójához érkezett, a rezsiharc folytatódik, és ez minden bizonnyal már ki is fog tartani a választásokig. Még mielőtt bármiféle félreértés alakulna ki, el kell hogy mondjam, hogy mi nem csupán támogattuk és támogatjuk a rezsicsökkentést, hanem az Országgyűlésben mi vetettük fel (Zaj. - Az elnök csenget.) először ennek a lehetőségét, tehát az a vád bennünket nem érhet, hogy ne támogattuk volna a rezsicsökkentést kezdetektől fogva. De azért mégis el kell mondjam, hogy van hiányérzet bennünk. Egyrészt az E.ON gázüzletágának a visszavásárlásával kapcsolatban továbbra is nagyon sok tisztázatlanság maradt, és talán jó lett volna, ha a kormány nem akadályozza meg a vizsgálóbizottság felállítását ebben a kérdésben. Szintén itt kísért a "miért csak most" kérdése, hogy miért csak most, a választások előtt tartotta fontosnak a kormány a rezsicsökkentést, hogy ha ezek a tételek csökkenthetők, márpedig csökkenthetők, látjuk, akkor miért kellett erre három és fél évet várni.

Végül van egy tragikus dolog még ebben az egész rezsicsökkentésben, ugyanis a rezsicsökkentés nem más, mint a nyomor enyhítése, és valahol tragikus az, hogy egy kormány a nyomor csökkentésével kampányol ahelyett, hogy a jólét emelésével, a jólét növelésével kampányolna. Mi a jólét növelése? A jólét növelése a munkahelyteremtés. Nagy számban kell munkahelyet teremteni Magyarországon, és tisztességes megélhetést biztosító munkahelyeket kell teremteni. Ez lenne egy kormánynak a legeslegelső és legfontosabb feladata. Önöknek egyik sem sikerült. Sem nagy számban nem tudtak munkahelyet teremteni, sem tisztességes megélhetést biztosító munkahelyeket nem tudtak teremteni. Tehát ezen a legfontosabb vizsgán, a kormány számára legégetőbb területen önök elbuktak, egyesre vizsgáztak, könnyűnek találtattak.

A Jobbik jelmondata, a választási programunk egyik jelmondata, hogy ha munka van, akkor minden van, ha nincs munka, akkor nincs semmi. Ugyanis ha azt akarjuk, hogy a családok megéljenek, hogy kifizessék a számláikat, a gyermekeiket taníttatni tudják, hogy ne kerüljenek hitelcsapdába, mi kell ahhoz? Tisztességes munkahely. Ha azt akarjuk, hogy a gazdaságot pörgesse a belső fogyasztás, hogy az emberek tudjanak vásárolni, mi kell ahhoz? Tisztességes munkahely. Ha azt akarjuk, hogy az államnak kellő mértékű bevétele legyen adóforintokból, hogy el tudja tartani a nagy alrendszereket, mi kell ehhez is? Munkahely. Munkahelyeket kell teremteni, munkát, munkát, munkát, és önöknek ez nem sikerült, mondjuk ki. Valahol önök is érzik, a kormány is érzi ennek a nehézségét, ennek a kudarcnak a keserűségét, és úgy vannak vele, hogy ha már hazudni kell ez ügyben, akkor hazudjunk minél nagyobbat, és ugye, jön a propaganda, hogy az elmúlt 21 évben még nem volt ennyire jó a foglalkoztatás helyzete Magyarországon, mint most.

Ez egy unortodox elképzelés, bűvésztrükkök sorozata, amelyekkel önök a foglalkoztatás javítását mutatják ki, hiszen vegyük elő elsőnek, a közmunkásokat beleszámítják a foglalkoztatási statisztikákba. Itt is megint le kell szögezni, a közmunka fontos kérdés. Mi is fontosnak tartjuk, nagyon lényeges Magyarországon, de azért ne keverjük már össze a szociálpolitikát (Zaj. - Az elnök csenget.) a foglalkoztatáspolitikával. A közmunka nem ad lehetőséget a tisztességes megélhetésre. Ha valamelyik kormánypárti képviselő úgy gondolja, hogy 49 ezer forintból meg lehet élni, neki csak azt kívánjuk, hogy ezt minél hamarabb megpróbálhassa.

A másik, ami szintén arcpirító, hogy a foglalkoztatáspolitikai statisztikákba még mit csempésznek bele: hát a külföldre vándoroltakat. Azt a közel félmillió vagy több mint félmillió embert, akik elmentek. És miért mentek el? Hát pontosan azért mentek el, mert nincs munkahely, mert nem találtak a Gyurcsány-, a Bajnai- és az Orbán-kormányok ideje alatt Magyarországon jövőképet, mert nem volt munkahelyük. És önök pont ezeket az embereket számítják bele a foglalkoztatási statisztikákba? Ez arcpirító! Három és fél év elvesztegetett időn vagyunk túl, minden erővel azon kellett volna dolgozni a kormánynak, hogy munkahelyeket tudjon teremteni. Önök mit tettek ehelyett? Olyan különadókat vetettek ki, amelyeknek a célja természetesen méltányolható, de bénultan nézték végig, hogy akár a multik, akár a bankok ezt visszaterhelik a társadalomra.

Elszabotálták a devizahitelesek megmentését, erre jött slusszpoénként a Kúria döntése. Kiküldték ugyan az IMF-et Magyarországról, de önként és dalolva hajtották végre azokat a megszorításokat, amelyeket az IMF kért volna. Gazdasági szabadságharcot hirdettek. De milyen kérdésekben hirdettek gazdasági szabadságharcot? A bírák nyugdíjaztatása, a médiatörvény, az alaptörvény módosítása. Hol van ebben a gazdaság? Ez semmiről nem szólt, mint az önök hatalmi pozícióinak a megerősítéséről, pedig Magyarországon valóban kellene gazdasági szabadságharc. Valóban szükség volna rá, méghozzá azzal kellene kezdeni egy valódi gazdasági szabadságharcot, hogy végre egy felelős vezető az Európai Unióban, Brüsszelben vagy Strasbourgban az asztalra csap és azt mondja, hogy nem erről volt szó. Hol vannak a gyáraink? Hol vannak az üzemeink? Hol van a mezőgazdaságunk? Hol vannak a gazdaságaink?Hol vannak a vállalkozásaink? Hol vannak a magyar kisvállalkozások? Hol vannak a munkahelyeink? Ezt kellene egyszer elmondani az Európai Unióban egy felelős magyar vezetőnek, mert nem erről volt szó.

Ha 2014-ben a Jobbik kap felhatalmazást a magyar társadalomtól és kormányt alakíthat, akkor ezt meg is fogja tenni, az asztalra fog csapni Brüsszelben, meg fogja kezdeni a valódi gazdasági szabadságharcot (Moraj a Fidesz soraiból.), és minden idegszálával, minden erejével azon fog dolgozni, amin önök eddig nem dolgoztak, hogy munkát, tisztességes munkát (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ülj le!) adjon a magyar embereknek.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai