Készült: 2024.04.24.22:04:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2005.11.28.), 8. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Miniszterelnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Ha felelős kormányzásról beszélünk, akkor valóban olyan fontos dolgokról kell beszélnünk, mint árakról, bérekről, társadalmi párbeszédről, a családok helyzetéről és a családtámogatási rendszerről. Kezdjük tehát az árakkal!

Tény és való, hogy a magyar háztartások egyik legérzékenyebb területe éppen az energia finanszírozása, az a hónapról hónapra jelentkező probléma, hogy mennyi lesz a gáz-, a villany-, a vízdíj és más közüzemi díjak, árak.

(13.40)

Teljesen természetes, hogy a mindenkori kormánynak kötelessége minden olyan eszköz megfontolása, érvényesítése, amely révén a monopolhelyzetet mérsékelheti, és ezen keresztül az energiaárakat is mérsékelheti. Egy felelős kormány mindezt úgy teszi, hogy tekintettel van a világpiacra is, de tekintettel van a családok teherbíró képességére is, és képes olyan kompenzációkat bevezetni és működtetni, ami adott esetben mérsékli a lakosság terheit.

Csak üdvözölhető, hogy a jövő esztendőben január 1-jén nem növekszik a gáz és a villany ára, és bár nem közüzemi díj, de ugyanilyen fontos, hogy a betegek esetében a gyógyszerek árának drasztikus emelésével szintén nem kell számolni. Nagyon tanulságos, ha ezeket a gyakorlati lépéseket összevetjük az ellenzéki kritikákkal; és nemcsak a kritikákkal, hanem az ellenzéki pártok magatartásával, azon magatartásával, hogy hogyan cselekedtek akkor, amikor kormányon voltak, amikor lehetőségük volt beleszólni az árak képzésébe.

Nos, 2001-ben - mint arra nyilván sok képviselőtársam emlékszik - az Orbán-kormány volt az, amely megszüntette a villamos energia hatósági árát. Ha most megnézzük a legnagyobb ellenzéki párt közleményeit, törekvéseit, akkor azt kell megállapítanunk, hogy a Fidesz most egy olyan probléma megoldásán fáradozik, amely problémát jószerivel éppen az ő magatartása idézte elő.

A következő, amiről szólni kell, az a bérek alakulása, ezen belül is a minimálbér alakulása. Önmagában is nagyon fontos, hogy erre nézve a szociális partnerek három évre szóló megállapodást tudtak kötni, és ha ezt egybevetjük azzal, hogy éppen az Országgyűlés döntései következtében az adótörvények tekintetében is öt évre nézhetünk előre, akkor azt kell mondanom, hogy kevés olyan országgyűlési ciklus volt, kevés olyan kormány volt, amely ennyit tett a kiszámítható jövőért, mint éppen ez.

Ha itt is megnézzük a Fidesz magatartását, akkor ez sem tanulság nélküli. Mert ha egybevetjük a Fidesz magatartását mostani nyilatkozataival, akkor azt tapasztaljuk, hogy a Fidesz amikor ezt tehette, mert kormányon volt, akkor adóztatta a minimálbért, most viszont kevesli a minimálbér-emelés mértékét.

A Zengő ügyében azt kell megállapítanunk, hogy igenis kell időnként ahhoz is bátorság, hogy belássa az Országgyűlés, belássa a kormány, hogy a civileknek is lehet igazuk. És nemcsak, hogy igazuk lehet bizonyos kérdésekben, hanem ezt az igazat el is kell ismerni. A társadalmi párbeszéd intézménye éppen erről szól, hogy nem reked meg a társadalmi párbeszéd az Országház falai között, hanem kiterjesztjük azt az Érdekegyeztető Tanácsra, kiterjesztjük azt a párbeszédre a civil szervezetekkel.

Végül, de elsősorban a babakötvényről. Már csak azért is elsősorban, mert ez a lépés egy új családtámogatási rendszer egyik fontos eleme. Egy olyan családtámogatási rendszer fontos eleme, amely szakított azzal a gyakorlattal, hogy azoknak a családoknak adta a legnagyobb állami támogatást, amely családoknak a legmagasabb jövedelme volt. Ellenkezőleg, a mostani kormány és Országgyűlés azoknak a családoknak adja teljes joggal a legmagasabb állami támogatást, ahol a legkisebb a jövedelem.

Összegezve tehát: ez az a kormány, ez az az Országgyűlés, amely a legtöbbet tett egyrészt a társadalmi igazságosságért, másrészt a társadalmi párbeszédért.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai