Készült: 2024.04.24.09:02:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2012.12.10.), 297. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:55


Felszólalások:  Előző  297  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztés egy kicsit azért áll közel a szívemhez, mert végigéltem ezt az elmúlt egy esztendőt, ami a népszavazáson keresztül a mai előterjesztésig végigkíséri ennek a balatonvilágosi elszakadásnak vagy Somogy megyébe átkerülésének történetét.

Az államtitkár asszony az előterjesztésben már felvezette azt, hogy Veszprém megyét illetően, illetve ennek a kistelepülésnek a sorsát illetően milyen irányokban és milyen módon került sor vizsgálatra. A népszavazás a helyi lakosok akaratát tükrözi, a testületi döntés is a választott képviselők útján, de a közszolgáltatásokhoz való hozzáférés mindig valamilyen formában az állami közszolgáltatások oldaláról jelentkezik, és ezek azok az összesenben a jogszabály által előírt vizsgálatok is, amelyek arról szólnak, hogy miként lehet dönteni egy-egy ilyen előterjesztésről.

A képviselő-testület, illetve a polgármester úr is rendkívül erőteljes propagandát fejtett ki annak érdekében, hogy miért szükséges egyébként a Somogy megyéhez történő csatlakozása vagy átlépése a községnek, ez mennyivel jobban szolgálja az ott lakók érdekeit.

Volt egy másik csapat is a településen, akik éppen Fejér megyéhez szerettek volna csatlakozni, az ő hangjuk kevésbé hallatszott, mert ők jobbára kívül voltak a képviselő-testületen, nem volt a kezükben helyi újság, és annyi lehetőség sem, mint egy képviselő-testületnek.

Aztán ebben a csatában még a kormány is előkerült, ahol a polgármester úr már előre elparentálta a kormányzati döntést, hogy majd mi lesz, és kik fognak dönteni a falu sorsáról, és íme, itt vagyunk az előterjesztés ismeretének birtokában, és láthatjuk, hogy a kormány támogatja a település Somogy megyéhez történő csatlakozását.

Talán elmondható, hogy Veszprém megye az országban a legtöbb települést elvesztő megye, hiszen gondoljunk csak bele, Kepli Lajos talán még úttörő volt akkor, amikor Csikvánd és Gyarmat a 90-es években csatlakozott Győr-Moson-Sopron megyéhez, majd aztán jött az akkor még nem ebben a szabályozásban történő átcsatolódás Győr-Moson-Sopron megyéhez a Bakony északi oldalán lévő Bakonyszentlászlótól kezdődően egészen Bakonypéterdig, hét településnek a csatlakozása. Akkor egyébként az volt az indoka - egy kis történelem -, hogy azért szeretnénk Győr-Moson-Sopron megyéhez tartozni, mert ott több pénzt osztanak a megyében, mint Veszprém megyében.

Ezzel az indokkal sikerült egyébként az embereket rávenni arra egy ilyen kérdőíves megkérdezés alapján, nem volt népszavazás, és semmi, a mai jogszabályoknak megfelelő döntéshozatali eljárás, a közszolgáltató vállalatokat meg a közlekedési vállalatot aztán végképp nem kérdezték meg, és az egészségügyi ellátást, hanem néhányan eldöntötték, hogy ez így van, és minősített többséggel döntött a testület, és át is kerültek Győr-Moson-Sopron megyéhez.

Most pedig itt van Balatonvilágos. Balatonvilágos történetét nézve egyébként valóban, a célszerűség azt diktálja, hogy Somogy megyéhez, pontosabban Siófokhoz történő közelsége miatt ésszerűen oda csatlakozzon. De ez egyébként a törvényhozókra és jó néhány minisztériumra is rendkívül komoly munkaterhet ró, hiszen közel 30 jogszabályt kell módosítani egy-egy településátcsatolás esetében, amely miniszteri rendeleteket, kormányrendeletet, illetve törvényeket is jelent.

Ami pedig a balatonalmádi járást illeti, itt elhangzott Balatonfőkajár esete. Azt tudom mondani, hogy a balatonalmádi járás létrehozatala is szintén egy célszerű dolog volt, nemcsak azért, mert Balatonfőkajártól, Balatonvilágostól, Akarattyától meg Kenesétől több mint 30 kilométerre lenne a járási székhely, hanem ezzel gyakorlatilag a Kelet-Balaton problémáját mint járási problémát megoldottuk, amikor így döntött az Országgyűlés. Hiszen azok a távolságbeli, illetve a közszolgáltatásokhoz való hozzáférési lehetőségek, amelyek ezt az almádi járást részben a várpalotai járáshoz, részben a füredi járáshoz csatolták volna, azok ezáltal megoldódtak, és egyetlenegy polgármester reklamálása sem történt meg. Balatonfőkajár most éppen azzal van elfoglalva, hogy hogyan lehet egyébként körzetközponti jegyző, hiszen ott a polgármester e köré szervezi az életét, és nem igazán a közlekedési lehetőségek izgatják, legalábbis az én tudomásom szerint.

Azt tudom elmondani, amit Malomsok, szintén Veszprém megye és Győr-Moson-Sopron megye határán lévő település idős tanító nénije mondott, amikor ott is népszavazást írtak ki, hogy na, hol legyen a település, Veszprém megyében vagy Győr-Moson-Sopron megyében. Azt mondta, hogy "Fiaim, ide figyeljetek!" Az összes tanítványa ott ült a meghallgatáson. "Itt is a szélin vagyunk, meg ott is ott leszünk!" (Derültség.) Ehhez képest vegyék figyelembe azt, hogy milyenek a közlekedési viszonyok, milyenek az egészségügyi hozzáférési lehetőségek, s a többi, s a többi, nem sorolom, hiszen ezeket a jogszabályok addigra már pontosan előírták.

Összességében azt tudom mondani, tisztelt képviselőtársak, tisztelt elnök úr, hogy az előterjesztést a Fidesz frakciója támogatja, a kormányhivatal eddig is mindent megtett annak érdekében, hogy ez a megyeváltás létrejöjjön. Semmiben nem akadályozta az ott lévők akaratát, hogy így mondjam. Az ellenzők pedig gyakorlatilag a népszavazási "csatát" - ha ezt lehet idézőjelben mondva csatának nevezni - elveszítették, mind a Fejér megyei csatlakozás, mind a helyben maradás vonatkozásában, hiszen ahogy Bóka képviselő úr mondta, ez valóban egy magas létszámú népszavazás volt, majdnem elérte egyébként az érvényességi küszöböt. Tehát gyakorlatilag a település összes szavazójához viszonyított arányában is meghaladta a 30 százalékot, ami már egy erőteljes akaratot fejezhet ki a népszavazást illetően.

De mivel ez nem volt eredményes, ezért a testületi döntés pótolta úgymond a népszavazást, ma pedig a végleges döntés itt van előttünk. Ezért kérem a képviselőtársakat is, hogy az előterjesztésnek megfelelően támogassák Balatonvilágos kérését célszerűségi, és ne érzelmi okokból a Somogy megyéhez történő csatlakozást illetően. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  297  Következő    Ülésnap adatai