Készült: 2024.03.29.01:19:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2005.11.14.), 248. felszólalás
Felszólaló Tóth Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. A vita e szakaszában az ajánlás 25., 26. és 31. pontjához szeretnék szólni.

A nagy alapterületű üzletek engedélyezési eljárásával kapcsolatban valóban fontosnak tartjuk egy olyan hatástanulmány elkészítését a hatósági építési engedélyek kiadása előtt, ami regionális, településrendezési, kistérségi hatásokat kell hogy mérlegeljen. Csak gondoljanak bele, tisztelt képviselőtársaim, hogy mára nagymértékben megváltoztak a fogyasztói szokások, a hétvégi bevásárlás szinte családi programmá vált, a városok, különösen a főváros, de vidéki városok, kisebb városok és megyeszékhelyek körül is nagy multinacionális üzlethálózatok épültek ki.

Azt hiszem, abban egyetértünk, hogy senki nem szeretné, ha Budapesten a Kossuth Lajos utca vagy a Váci utca kiürülne, hiszen a kiskereskedők tönkremennek, és ez idegenforgalmi, városképi, városüzemeltetési, önkormányzati bevételi szempontból is rendkívül jelentős tényező lehet. Ha egy vidéki kisváros két szélére betelepül két nagy alapterületű áruház, szinte képes kiüríteni az adott település főutcáját, teljesen megváltoztatva ezzel az arculatát idegenforgalmi, kiskereskedői és az előbb említett szempontok szerint.

Tehát fontosnak tartjuk, hogy valamilyen hatástanulmány alapján legyen az indokolt, hogy oda, akkor és olyan alapterületű üzlet épül-e, természetesen összhangban a település rendezési, fejlesztési elképzeléseivel, az önkormányzat bevételi szempontjaival, a munkahelyteremtés szempontjait figyelembe véve; vagyis ilyen globális helyzetelemzés után kerüljön ez kialakításra. Ezt 3000 négyzetméterben gondoljuk meghatározni, tehát 3000 négyzetméter eladóterű üzletek vonatkozásában. Természetesen itt azért majd arra gondolni kell, hogy ezek az eladóterek ne legyenek megbonthatók, mert a jogalkalmazók sokszor kikerülik ezeket a szabályokat.

A másik, amit itt többen feszegettünk, az ajánlás 26. pontjában a saját előállítású termék fogalmának meghatározása, hogy mi minősül saját előállítású terméknek. Ez itt pont a helyi árusítóhelyekre, a piaci elárusítóhelyekre lehet fontos.

A 31. pontról szeretnék kicsit bővebben beszélni. Mindig vita az, hogy mikor kerül egy áru forgalomba: akkor, amikor a beszállítótól átveszi a raktár, amikor a raktárból bekerül a pultra, vagy amikor a vevő megvásárolta? A kettő között - természetesen attól függően, hogy milyen termékről van szó - elég hosszú idő szokott eltelni. Az élelmiszer-biztonsági előírások elég szigorú feltételeket állapítanak meg, hogy milyen körülmények között kell a termelést folytatni, mennyi ideig kell, teszem azt, egy baromfihúst pihentetni, milyen hőfokra kell lehűteni, a szállítás során folyamatosan hűtve tartani, és erről még hűtődiagramokat is le kell adni az áruháznak; de ugyanez vonatkozik a tejre, sajtra, tehát a gyorsan romló élelmiszerekre. Ugyanakkor számtalanszor előfordul, hogy az áruház ezeket a termékeket, amelyek megfelelő higiéniás körülmények között lettek leszállítva, egyszerűen csak raktárban tárolja, nem hűtött körülmények között, mert nem fér be, mert túlrendelt, mert még tele a pult, hadd ne soroljam, és időközben bekövetkezik egy minőségromlás, ami aztán különböző árviták alapja lehet. De ugyanez vonatkozik a csomagolásra is: képzeljenek el egy papírcsomagolású terméket, amit hirtelen raktárhiány miatt kint hagynak az udvaron, elázik - rögtön árengedmény, meg vita, meg csomagold át, meg hasonló dolgok következnek, mert a vevő elsősorban a szemével vásárol. Egy hibás csomagolású áru, ami nem a beszállító hibájából hibásodik meg, hanem egyéb tárolási körülmények miatt, mindig egy vitapont.

Azt szeretnénk tehát, hogy amikor a kereskedő átveszi a beszállított árut, onnantól kezdve felelősséggel tartozzon az átvett áru minőségéért és a minőség biztosításáért.

Letelt az öt percem. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai