Készült: 2024.04.26.01:34:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2020.06.12.), 80. felszólalás
Felszólaló Dr. Harangozó Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:40


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az előző napokban felszólalásom során az önkormányzatok jövő évi támogatásával foglalkoztam. Most a Belügyminisztérium alaprendeltetése, a rendvédelmi szervek tekintetében szeretném némileg elemezni a jövő évi helyzetet a leírtak alapján, és néhány kérdést szeretnék konkrétan megfogalmazni a kormány felé, ami nem világos számunkra ezekből a betűkből és számokból, mert néhány esetben azt látjuk, hogy ígéret van, de forrást nem találunk mögötte, illetve természetesen a véleményünket elmondani a javaslattal kapcsolatban.Először is a legfontosabb tisztázni és leszögezni, hogy a rendvédelmi illetményalap 2008 óta változatlan összegben marad jövőre is: 38 650 forintban határozza meg a költségvetési javaslat, ami egymagában elképesztő.

A kafetériajuttatások keretösszege évek óta először növekszik. Talán nem kellett volna néhány évvel ezelőtt lecsökkenteni. Ez egymagában örvendetesnek tűnik, hiszen 200-ról 400 ezer forintra emeli az adható kafetériajuttatásokat. Ellenben a fejezeten belül  és ez igaz a honvédelmi tárca fejezetére is  ennek a fedezetét nem látjuk. Ezért kérdezném itt első körben államtitkár urat, hogy ha a tárcánál nem, akkor vajon hol kell keresni ezt az összeget. Nem zárom ki, hogy van valami központi közös fedezet erre, viszont ott azt kellene majd látni, hogy abba mindenki belefére, vagy majd jövőre veszik észre az emberek, hogy rájuk pont nem jutott már elég pénz.

A szociális hozzájárulási adó csökkentését ugyancsak érvényesíti a javaslat az egyes szervek költségvetésénél, így a Belügyminisztériumnál is. Mondom magyarul: tehát elvonják ezt a forrást a Belügyminisztériumtól, ezzel csökkenni fog a jövő évi költségvetésük. Ezt azért merem szóvá tenni, mert a honvédelmi tárcánál ez a forrás nem kerül elvonásra, a Belügyminisztérium mozgásterét viszont ez csökkenteni fogja jövőre.

A koronavírus-járvány, a veszélyhelyzet és a gazdaság újraindítása miatt a javaslat minden alcím esetében báziscsökkentést hajt végre a dologi és a felhalmozási kiadásoknál.

(14.00)

Ezt is magyarul mondom: itt tehát egy fűnyíróelvű megszorításról van szó, egy elvonásról, ami természetesen egy vírusválság idején érthető is ilyen szempontból, de azért szögezzük le a tényt, hogy ez a jövő évben teljesen egyértelműen forráselvonást fog jelenteni a belügyi tárcától is.

(Szabó Sándort a jegyzői székben Arató Gergely váltja fel.)

A fenti két csökkenő tétel ellenére a rendészeti szervek kiadási előirányzata az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság kivételével, mert ott effektíve csökken, magasabb lesz, mint 2021-ben. Ennek a magyarázata, hogy a személyi juttatásoknál a bázisba beépülnek az idén megkapott változások, tehát a hivatásos állomány tagjait megillető kiegészítő juttatás, a rendvédelmi alkalmazotti jogviszonyban lévők bérfejlesztése és a rendészeti életpályamodell részeként biztosított 5 százalékos bérfejlesztés végső kiigazítása. Nem látjuk azonban… (A Perényi Sigismund Peterrel beszélő Banai Péter Benő felé fordulva:) Nagyon megtisztelne, ha figyelne egy percre, államtitkár úr, bocsánat, nem személyeskedés, csak őszintén kérem, hogy figyeljen picit, hátha tud nekem segíteni. A jövő évi BM fejezeti költségvetésben az idei bázison túl, ami egymagában emeli az összeget, a jövő évi bérfejlesztést hol lehet esetleg találni és annak mi a nagyságrendje?  mert ezt nem találtuk. Vane ilyen szándék, ha van szándék, akkor ezt a pénzt hol lehet megtalálni? Tényleg, ha van ilyen, én örülök neki, csak segítsen megfejteni, mert a fejezeten belül nem lehet ezt látni.

Az elmúlt évektől eltérően 2021-ben alig számol fejlesztéssel a költségvetési javaslat a rendvédelem területén. A napi működési kiadásokra is kevesebb forrás fog jutni, mert minden rendészeti szervet érint a dolog, és a felhalmozási kiadások báziscsökkentése, amiről beszéltem, fűnyírótípusú elvonás. A kiegészítő juttatás és a háromévente adandó hathavi illetmény juttatása jól fog jönni a rendészet területén szolgálatot teljesítőknek, ez vitathatatlan, ugyanakkor az, hogy 11 éve változatlan az illetményalap, és hogy ennek a megemelése elmarad, ahelyett pedig újabb és újabb juttatási elemeket vezetnek be, világosan mutatja, hogy a 2015-ben megalkotott rendészeti életpályamodell mint életpályamodell nem működik, és a kormány nem is próbálja rendszerszerűen működtetni ezt. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az az elvándorlási hullám, az a túlszolgálat és az a működési zavar, amely egyébként jellemez szinte minden rendvédelmi szervet az elmúlt években.

A költségvetés transzparenciája lényegesen lecsökkent a 2020-ashoz képest. Folyamatosan vonják össze az előirányzatokat, a munkaadókat terhelő járulék és szociális hozzájárulási adó, ellátottak pénzbeli juttatása előirányzatot, ezek helyett már csak a személyi juttatások előirányzata szerepel, a dologi kiadások, egyéb működési kiadások elkülönítése szintén megszűnt, már csak személyi juttatások és egyéb működési kiadások vannak, a beruházási és felújítási kiadás szintén eltűnik. Ami sokkal érdekesebb és talán érthetőbb is, hogy a területen dolgozók, a civil szervezetek, szakszervezetek, a rendvédelmi kar, az önkéntes tűzoltók, az önkormányzati tűzoltók támogatása eltűnt a javaslatból saját soron lévő összegként.

Tehát mindent összegyúrnak egy úgynevezett civil támogatássá, aztán majd, gondolom, a miniszter vagy éppen, aki arra jön, eldönti, hogy kinek mennyi jut. A költségvetési törvényben a parlamentet és annak képviselőit nem érdekli, hogy effektíve például a rendvédelmi kar vagy akár a választókerületében működő önkéntes tűzoltóságok, vagy az önkormányzati tűzoltóságok jövőre garantáltan megkapjáke a támogatásukat. Ezt majd a Belügyminisztérium saját hatáskörben eldönti, hogy kinek mennyit fog adni. Szerintünk ez nagyon nincs rendben, trendként sincs rendben.

A rendvédelmi szolgálat juttatása az utolsó, amire viszont rákérdeznék államtitkár úrnál, hiszen ez egy új tétel, 53 milliárd forinttal szerepel egy olyan összeg, amire maga a javaslat azt mondja, hogy majd csak két év múlva, azaz 2023-ban lesz először kifizetve. Tehát úgy fog szerepelni a BM fejezetnél egy 53 milliárdos tétel, amire maga a javaslat kimondja, hogy az jövőre nem lesz kifizetve. Ezért szeretném kérdezni, hogy ez mi. Ilyen nem volt még. Most ez csak arról szól, hogy félreraknak egy polcra egy kis pénzt, hogy az ne legyen másra elköltve, vagy esetleg év közben majd el fogják költeni másra? De, ugye, azt leszögezhetjük, hogy ez a pénz jövőre nem fog rendelkezésre állni? A legjobb esetben három év múlva a teljes összeg fog rendelkezésre állni, hogy az állománynak kifizessék. Magyarul, ezt akarom kihozni belőle, hogy ez a tétel jövőre gyakorlatilag olyan, mintha nem is lenne ott. Nyilván félre kell tenni, de hogy ennek a fejezetnél mi keresnivalója van ilyen szempontból, azt nem értjük.

Összességében azt lehet mondani, hogy a dologi és beruházási kiadások egyértelműen csökkennek jövőre, ez talán az első év, és természetesen valamelyest a válságnak is ez betudható. Egyébként is elmondható, főleg a Belügyminisztérium és a honvédelem területéről, hogy az elmúlt évek költségvetései még tájékoztató jellegű dokumentumnak is erősen nevezhetők (sic!), hiszen a kormány mindenféle céltartalékból, ilyen tartalékból, olyan tartalékból, főleg a beruházások tekintetében  a Honvédelmi bizottság tagja vagyok, pontosan látom  százmilliárdos nagyságrendben, közbeszerzés nélküli mentesítéssel ontja a beruházásokat. Ennek szakpolitikusként egyrészt az ember tud örülni, másrészt világossá teszi, hogy ennek a költségvetésnek mint tervezésnek, ami a funkciója, ezen a területen nem sok teteje van.

De ha már a technikát ennyire fejlesztették és fejlesztik a jövőben is, azt szeretnénk kérni továbbra is és nyomatékosan, államtitkár úr, mert pontosan tudjuk, hogy önök is tudják, hogy baj van, hogy tessenek az emberrel is foglalkozni. Nagyon jó, hogy csinos rendőrautók vannak, csak jó lenne, ha valaki bele tudna ülni, tudná vezetni őket és nem az udvaron állnának. Nagyon jó, hogy mindenféle szuper új kütyü van, csak nagyon jó lenne, ha a rendőrök meg a katonák nem szerelnének le és hagynák el a pályát, látván, hogy ami pénzügyi megbecsülést kapnak a munkájukért ezzel az iszonyatos túlszolgálattal, ami rájuk nyomásként nehezedik folyamatosan most már a létszámhiány miatt, az egyértelműen nem versenyképes a piaci munkahelyekhez képest sem.

Tudom, hogy ez valami „nünükéje” a miniszterelnöknek, de higgyék el, hogy ezen a területen a szolgálati nyugdíj visszaadása az egyetlen olyan eszköz, amivel ezt valójában újra életpályának lehetne hívni, és kérjük, hogy fontolják meg, hogy ezt a szolgálati nyugdíjat is visszahozzák. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai