Készült: 2024.03.29.06:55:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

212. ülésnap (2017.04.10.), 369. felszólalás
Felszólaló Dr. Turgyán Tamás (örmény nemzetiségi szószóló)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  369  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TURGYÁN TAMÁS nemzetiségi szószóló: Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. Az Országos Örmény Önkormányzat közgyűlése április 4-én hozott egy határozatot, amelyben felkértek, hogy az elnökség által megfogalmazott levelet olvassam fel a Magyar Országgyűlésben. Ez következik most.

„Több mint két évtizede tart a magát önjelölt módon „magyarörmény” nemzetiségűnek kinevező, a magyarországi örmény közösséget e hosszú idő alatt megosztani és lejáratni kívánó EÖGYKE ‑ Erdélyi Örmény Gyökerek ‑ vezetőinek és néhány fős holdudvarának ámokfutása.

Színre lépésük legelső pillanatától fogva úgy tűnik, egyetlen céljuk, hogy szimpla haszon- és hatalomszerzés céljából Magyarország addig egységes örmény közösségében elhintsék a gyűlölet, a kirekesztés és rasszista felhangokat sem nélkülöző megkülönböztetés mételyét.

Az elmúlt két évtized részükről szinte másról sem szólt, mint ellenséges hangvételű beadványokról, alaptalan feljelentések sokaságáról, rosszindulatú és közösségünket sértő pletykák és híresztelések terjesztéséről. Ez a hosszú ideje zajló, hisztériába hajló, egyoldalú gyűlöletkeltés ugyan sosem érte el célját, és nem tudta megosztani a hazai örménységet, arra azonban alkalmas volt, hogy a közösségünk leg­aktívabb közéleti szereplőinek, képviselőinek becsületébe gázoljon, hírnevét folyamatosan sározza.

A támadások olyan méltatlanok, alpáriak és zsigeriek voltak, hogy arról sokáig igyekeztünk nem tudomást venni, ám legutolsó, Lázár Jánosnak, a Mi­niszterelnökséget vezető miniszternek címzett levelük túlment minden józan ész határán.

Mélységes a felháborodásunk, hogy az Issekutz Sarolta által megfogalmazott levél már-már ellenségként mutatja be a magyarországi örmény közösség azon részét, akik még ismerik anyanyelvüket, ápolják keresztény hitüket, tartják hagyományaikat, továbbviszik ősi alapú, de élő és nagyon is mai kultúrájukat, működtetik színházukat, vasárnapi örmény iskolába járatják gyermekeiket. Teszik mindezt úgy, hogy elismert tagjai a nemzetközi és Kárpát-me­den­cei örmény diaszpórának.

Tiltakoznunk kell minden elérhető fórumon e veszélyes támadás ellen, amely magyarországi örmény nemzetiségű magyar állampolgárokat bevándorlónak, betelepültnek bélyegez meg, és érvrendszere szerint a nemzetiséghez tartozás joga kizárólag azokat illetheti, akiknek sem kulturális, sem nyelvi vonatkozásban nincs igazi köze az örmény közösséghez.

A levél megfogalmazója és aláírói odáig jutottak kirohanásukban, hogy kormányzati intézkedést kérnek a hazai örménység választott országos intézménye ellen. Ennek hiányában pedig kezdeményeznék a magyarországi örmény nemzetiség intézményes felszámolását és megszüntetését, új néven létrehozva egy másikat, az értelmezhetetlen magyarörmény nemzetiséget. Idézek a levélből: „A 13 nemzetiség közül az örmény nemzetiség törlését fogjuk kezdeményezni.” ‑ írta Issekutz Sarolta.

Ez példa nélkül való, saját nemzetiségét megtagadó, valódi közösségét eláruló tett. Ezzel a kirekesztő érveléssel gombamód nőhetnének ki a földből a ma­gyarnémet, magyarruszin, magyarukrán, magyar­horvát, magyarszlovák, magyarszerb, magyarromán, magyarlengyel, magyargörög, magyarbolgár és ma­gyar­szlovén, magyarcigány nemzetiségek is, megkérdőjelezve a nemzetiségi jelenlét kulturális és nyelvi alapjait.

Ennek a törekvésnek a sikerre vitelét látjuk abban, amikor a nemzetiségi törvényünk módosításával elfogadtatták a magyart mint hivatalos nemzetiségi nyelvet az örmények esetében. Történt ez az Országos Örmény Önkormányzat és az örmény közösség megkérdezése nélkül.

Elvárják továbbá, hogy az általuk csak bevándorolt örményeknek titulált, valójában az egyetlen egy­sé­ges és összetartó magyarországi örmény diasz­pó­ra­közösség bocsánatot kérjen. „Elvárjuk, hogy a hazai bevándorolt örmények a történelmi magyar­ör­mé­nyektől nyilvánosan kérjenek bocsánatot!” ‑ idé­zet ismét a levélből.

De miért és kitől? Azért, mert létezik, él, elismerten működik és nemcsak adminisztratív alapon, hanem szívvel, tehetséggel és lélekkel? Azoktól kérjen bocsánatot, akik folyton-folyvást megzavarnak az etnobiznisz pecsenyéjének sütögetésében? Hogy vég nélkül további források tűnjenek el álprogramok, nyomokban sem örmény vonatkozású alibi­ren­dez­vények feneketlen víznyelőjében?

A jelenség különösen veszélyes, elszomorító és félelemkeltő, hiszen Issekutz Sarolta levele olyan időszakban született, amelyben a bevándorló és betelepült szavak egyet jelentenek a migráns fogalmával, és e kifejezéseket szitokszóként tudatosan használva igyekszik gyűlöletet kelteni egy itt élő nemzetiséggel szemben, amelynek tagjai magyar állampolgárok (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), büszkék magyar és örmény identitásukra egyaránt.

Aláírók: dr. Serkisian Szeván elnök; Akopján Nikogosz elnökhelyettes és Avanesian Alex elnökhelyettes. Köszönöm a türelmüket.




Felszólalások:  Előző  369  Következő    Ülésnap adatai