Készült: 2024.04.16.13:07:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2012.11.26.), 56. felszólalás
Felszólaló Czerván György (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CZERVÁN GYÖRGY vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm képviselőtársam kérdését, amelyben a mezőgazdasági termelők kiegészítő nemzeti támogatásával kapcsolatos aggályainak adott hangot. A kérdéskörrel kapcsolatosan az alábbiakról tudom tájékoztatni.

A 2013-ban érvényes európai uniós jogszabályok szerint már nem fizethető kiegészítő nemzeti közvetlen támogatás - közismert nevén top-up támogatás -, azonban az eddig ilyen támogatásban részesülő ágazatok hirtelen támogatáscsökkentését elkerülendő az európai uniós Parlament és a Tanács úgy döntött, hogy 2013-ban átmeneti nemzeti támogatás nyújtható azokban az ágazatokban, amelyek 2012-en részesültek top-up támogatásban. Ezzel a döntéssel lehetővé vált a hazai tejelő szarvasmarha-, a húsmarha-, juh- és dohányágazat átmeneti nemzeti támogatások révén történő megsegítése, mely támogatás számítási módszertana megegyezik majd a 2012-re nyújtott top-up számítással.

A kifizetés nagyságrendje majd a 2014. évi költségvetés függvénye lesz, így annak várható mértékéről még korai beszélni.

A magunk részéről mindent megteszünk annak érdekében, hogy a 2014-ben induló új európai uniós támogatási rendszerben is megőrizzük az érzékeny ágazatok, különösen az állattenyésztés támogatására fordítható forrásokat. Szándékunkban áll teljes mértékben kihasználni az e célt szolgáló termeléshez kötött támogatásokra nyújtható pénzügyi keretet, amelynek megemelését és a sertés-, valamint baromfiágazatra történő kiterjesztését is szeretnék elérni a tárgyalások során. Ezenfelül arra is kiemelt figyelmet fordítunk, hogy egyetlen jelenleg támogatott érzékeny ágazat se szenvedjen el nagyarányú támogatáscsökkentést.

További lehetőségünk lesz erre az új rendszerben, ha a közös agrárpolitika új szabályainak véglegesítése során sikerül elérni az alaptámogatási jogosultságok értékének differenciálását a jelenleg is működő támogatások értékének beépítésével. Fontos, hogy a kérődző- vagy éppen a zöldség-gyümölcs ágazatban már sikerrel működtetett szerkezetátalakítási programjainkat is tovább kívánjuk vinni 2014-től. A programok folytatására a rendelkezésünkre álló pénzügyi keretből kötelezően képzendő nemzeti tartalékot használhatjuk majd fel. Tekintettel arra, hogy a kezdő gazdálkodóknak is a nemzeti tartalékból kell jogosultságokat juttatnunk, azért harcolunk, hogy az engedélyezett nemzeti tartalék elegendő legyen mind a kezdő gazdálkodókra, mind pedig a szerkezetátalakítási programokra.

Az EU-ban a versenyegyenlőség biztosítása miatt egyetlen tagállam sem dönthet szabadon állami támogatások nyújtásáról. Magyarország ugyanakkor arra készül, hogy a jelenleg működtetett és a Bizottság által már jóváhagyott ágazati támogatásokat megújítsa, továbbvigye.

Összességében a fenti intézkedések alapjaiban teszik lehetővé, hogy közösségi források optimális felhasználásával a magyar mezőgazdaság esetében meghatározó és kiemelt figyelmet igénylő ágazatok támogatása továbbra is biztosított legyen. Remélem, a fentiek mindenkit meggyőznek arról, hogy a kormányzat mindent megtesz azért, hogy az érzékeny ágazatok támogathatóságát és az ezekre fordítható forrásokat megőrizze.

Nagyon sok múlik az EU újabb hétéves költségvetésén, a tárgyalások jelenleg is zajlanak. A kormány, illetve tárcánk álláspontja határozott: az agrárbüdzsé csökkentését a bizottsági javaslathoz képest nem tudjuk elfogadni.

Remélem, hogy tájékoztatásom választ adott képviselő úr részére a felmerülő kérdéseket illetően. Kérem válaszom elfogadását.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai