Készült: 2024.03.28.15:33:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2009.06.15.), 271. felszólalás
Felszólaló Dr. Magyar Bálint (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 2:31


Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MAGYAR BÁLINT (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! (V. Németh Zsolt elhagyni készül képviselői helyét.) Ha a képviselő úr egy percet vár, akkor válaszolok az önök által fölvetett kérdésekre. (V. Németh Zsolt az elnöki pulpituson a jegyzői helyére mutat.) Ja, oda megy föl? Akkor rendben van.

Azt, hogy a közoktatási intézmények milyen feltételek mellett kapcsolódhatnak be ebbe, a törvényjavaslat szerint kormányrendelet szabályozza, hiszen az aprólékos szabályozás nem fért volna bele a törvény kereteibe. Igaza van képviselő úrnak abban, hogy természetesen vannak olyan általános iskolák, amelyek nem felelnek meg az ilyen típusú igényeknek, ugyanakkor nagyon sok megfelel. Kormányrendeletben lehet a szükséges feltételeket tisztázni. Az is világos, hogy az érettségit adó iskolák valószínűleg nagyobb arányban lesznek alkalmasak arra, hogy ebben a könnyített akkreditációban részt vegyenek.

A másik kérdés az, hogy az európai uniós forrásokból más programok is szolgálják ezt a célt. Ezt helyesnek tartom, olyannyira, hogy saját magam szorgalmaztam már hosszú évek óta - és hál' istennek, megvalósul "A tudás esély" program keretén belül, pont a TÁMOP 2.2.2. programjában -, hogy ne pusztán szakmákról szóljon a továbbképzés, hanem munkaerő-piaci kulcskompetenciákról is, hiszen Nyugat-Európában egyre nagyobb teret nyer ez, és természetesen ezen belül lehet csak digitális írásbeliség kulcskompetenciát is fejleszteni. Viszont a lemaradásunk olyan mértékű, hogy nem lehet kihagyni azt, hogy bármilyen más területen, ahol, ha már egyszer valaki betévedt a felnőttképzés rendszerébe, és nem rendelkezik ezzel a képességgel és ezzel a képzettséggel, akkor ezt el tudja sajátítani, és erre adjunk lehetőséget ebben.

Miután csak a 240 órát meghaladó képzések esetében kötelező a digitális írásbeliség modulja, ezért ez azt jelenti, hogy ott az a körülbelül 30 órányi modul a 240-en belül igazán nem olyan aránytalan, hogy abba a képzésbe ne férjen bele. Ha már 240 órányi képzési pénzt költünk az adott honfitársunk továbbtanulására és képzésére, akkor ebbe már férjen bele ennek a képzettségnek is az elsajátítása, hiszen ez hordja magában azt, hogy később, ha újra kell esetleg valamilyen más területen képezni, vagy valamilyen ismeretet szereznie, akkor már a digitális írásbeliség készségének a birtoklása révén könnyebben és olcsóbban fog az illető a felnőttképzési programokban részt venni.

Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai