Készült: 2024.03.28.15:11:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2001.12.18.), 8. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (Fidesz)
Beosztás szociális és családügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER szociális és családügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Megköszönöm a képviselő úr együttérző szavait, amelyekből mély humánum érződött. Valóban, ahogy az előbb a folyosón beszélgettünk, ma is meg tudom erősíteni: idénye van a hajléktalanság kezelésének, most kell erről beszélnünk, hiszen a hajléktalanok helyzete, élete egy jéghegy csúcsa, amit mindenképpen figyelembe kell vennünk. Én is úgy tartom, hogy a hajléktalanság tünet, egy jele az egész ember problémájának, ezt önmagában is kell kezelni, de az egész emberrel együtt.

Beszélt a képviselő úr a szegénységről. Valóban, különösen ha gyermekeket érint, a legszomorúbb az ő esetükben a szegénység; nem annak van most az ideje, hogy egy-egy kormány intézkedéséről beszéljünk, egyetlen megjegyzést az eredményekről mégis szólni kell. 340 ezerről 185 ezerre sikerült az anyagi okok miatt veszélyeztetett gyermekek számát csökkenteni. Én tudom, hogy 185 ezer nagyon sok, de ez az első lépés, és a kis eredményeknek is örülni kell.

A hajléktalanságra térve, engedjék meg, hogy néhány adatot ismertessek önökkel. Magyarországon 25-30 ezer hajléktalan ember van, ezek jelentős része, többsége a fővárosban él, ahol 10 és 20 ezer közöttire becsülik a hajléktalanok számát. Bár a létszámuk évek óta stagnál, a megoszlásuk azonban változik: az utóbbi években többen kerültek a fiatalabb korosztályból és a nők közül az utcára; nő azoknak a száma, akiknél tartósult a hajléktalanság. Ehhez igazodik az intézményrendszer is. Engedjék meg, hogy néhány mondatot erről az intézményrendszerről szóljak.

Éjjeli menedékhelyek, átmeneti szállók, hajléktalanotthonok, rehabilitációs intézmény és családok átmeneti otthona biztosít szállást az országban, körülbelül nyolcezer éjszakai férőhellyel. A nappali ellátást, az utcán élők ellátását nappali melegedők, népkonyhák, hajléktalanok háziorvosi rendelői és utcai szociálismunkás-hálózat végzi. Az intézmények működési kiadásai állami normatív támogatásban érkeznek az intézményekhez. Idén körülbelül egymilliárd forint volt ez az intézményi támogatás. Ezenkívül a hajléktalan személyek ellátását végző szervezetek, intézmények a fejlesztésre kapnak minisztériumi támogatást.

 

 

(11.30)

 

Idén rendelkezésünkre állt 386 millió forint, ezzel sikerült úgy gazdálkodni, ami egyfajta bűvészkedés volt, hogy végül is 550 millió forintot adtunk az intézmények fejlesztésére. Ez részben a Foglalkoztatási Alapból, részben önkormányzatok és civil szervezetek saját forrásaiból történt.

Egy modellkísérletről is szólnom kell, ami 2000. év őszén indult el, amely a hajléktalanok foglalkoztatását és komplex rehabilitációját tűzte ki célul. Ez több száz hajléktalan részére működtetett program; az első eredmények már láthatók. Sikerült olyan támogatásokat biztosítani ez évben, amelyek növelték a népkonyhai adagot 1800-zal, és 44 utcai munkás bérköltségéhez is hozzájárultunk. 17 olyan szervezet kapott tőlünk támogatást, amely a hajléktalan személyek ápolását végzi. Sok pályázat érkezett mentálhigiénés és képzési programok támogatására. 12 utcai gondozó szolgálat, 12 teás járat látja el az utcán élő hajléktalanokat. A téli időszakban különösen fontosak az orvosi ellátást végző krízisautóra, mozgó orvosi szolgálatra adott támogatások.

Szeretném megjegyezni azt is, hogy egy állami hozzájárulás önmagában nem alkalmas a feladat teljesítésére, azt ki kell egészíteni az önkormányzati feladatvállalásból, és ebből a települési önkormányzatok sem maradhatnak ki. Különös figyelmet fordítunk a budapesti helyzetre. Azt tapasztaljuk, hogy a budapesti önkormányzat nehéz helyzetben van, nem anyagi nehézség ez persze; segítségére fogunk sietni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai