Készült: 2024.03.29.07:38:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2001.11.26.), 150. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Mint valamennyien tudjuk, két héttel ezelőtt az Európai Unió nyilvánosságra hozta az idei országjelentést, és ezt az országjelentést divattá vált mint legkitűnőbb, legjobb országjelentést jellemezni.

Nos, anélkül, hogy belemennék abba a kérdésbe, hogy ennek a jelentésnek a hangvétele miképpen hasonlítható össze a megelőző években olvasott jelentésekkel, fel kell figyelnünk arra, hogy itt a bíráló észrevételek részben ismétlődnek, részben bővültek. Vannak itt olyan bíráló észrevételek - ha már a miniszter urat itt látom -, ami mondjuk, a vasút helyzetére, a vasúti rekonstrukcióra vonatkozik, az energetikára vonatkozik, de más természetűek is, mint amelyek a magyarországi romák helyzetére, a romák diszkriminációjára vagy a rendőri atrocitásokra vonatkoznak, amelyek kezdettől fogva ismétlődnek, és amelyek mögött hosszú-hosszú évtizedekre visszanyúló gazdasági-társadalmi problémák húzódnak meg, és amelyekkel kapcsolatban nem meglepő, hogy egy-két év alatt gyökeres változást nem lehetett elérni, és ezért hiba lenne, ha bárki felvetné egyoldalúan a jelenlegi kormány felelősségét.

Van azonban jócskán olyan téma is a bírálatokban, ahol a téma ugyan régi, de ahol a probléma felszínen maradásában, sőt adott esetben súlyosbodásában kétségkívül tetten érhető a jelenlegi kormány felelőssége. Mondjuk, az a felvetés, hogy nincs antidiszkriminációs törvény, ma másképp merül fel, mint négy évvel ezelőtt, hiszen ennek a szükségességét sokan felvetették, felvetettük, és a kormány nemet mondott. Ha elővesszük, mondjuk, a börtönök túlzsúfoltságának a kérdését, ez mindig jelen volt, de a jelenlegi kormánynak a büntetési tételek növelésére irányuló politikája adott börtönkapacitás mellett nyilvánvalóan a börtönök túlzsúfoltságát tovább növeli. Ami a homoszexuálisok diszkriminációját illeti, itt is régi az észrevétel, de az olyan típusú kormányzati fellépések, mint legutóbb Harrach miniszter úré, kétségkívül fokozzák az ilyenfajta közhangulatot. A Legfelsőbb Bíróság túlterheltségére vonatkozó észrevétel sem új, de az igazságügyi reform megakasztása, a táblabíróságok létrehozásának elhalasztása megint csak súlyosbítja ezt a problémát.

És végül ezek közül a problémák közül korrupcióról persze minden jelentés beszélt, de az, amit a mostani jelentés újólag elmond arról, hogy a közbeszerzés nélküli autópálya-építésnek korrupciós íze-szaga van, ez bizony már a jelenlegi kormány felelősségét veti fel.

Van egy sor olyan bíráló észrevétel is, amelyek olyan problémákra utalnak, amelyek négy évvel ezelőtt ebben a formában nem léteztek, amelyek kifejezetten a jelenlegi kormány tevékenységéhez fűződnek. Az az észrevétel, hogy az igazságügyi költségvetés tekintetében a kormány mindig az országos igazságügyi tanács javaslatánál lényegesen alacsonyabb előterjesztést fogad csak el; azok az észrevételek, amelyek az expanzív költségvetési politikára, a közpénzek átláthatatlan elköltésére, a nyugdíjreform elbizonytalanítására - no, nem arra, amit most önök elkezdtek nyugdíjreformnak nevezni, hanem a valódi nyugdíjreform elbizonytalanítására -, az egészségügyi reform késlekedésére vonatkoznak, ezek mind-mind a jelenlegi kormány felelősségét vetik fel, mint ahogy az is, ami a médiakuratóriumok körül történik, és természetesen különösen az, ami az új, az eddigi, még a tavalyi országjelentésben sem ismert elem, a státustörvény, ahol a jelenlegi kormány külpolitikája megbukott a velencei bizottság, majd az országjelentés vizsgáján.

Azt kell nyomatékosan hangsúlyozni, hogy olyan esetekben, mint a közbeszerzés nélküli autópálya-építés, a médiaügy vagy a státustörvény ügye, a kormány a maga hatalmi, politikai törekvéseinek rendeli alá egyértelműen az európai csatlakozás lehetőségét, mégpedig oly módon, hogy ebből az országnak semmiféle előnye nem származik, csak hátránya. Itt van a kormány súlyos felelőssége.

Köszönöm a figyelmet.

 

 

(19.30)

 

 




Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai