Készült: 2024.03.28.14:28:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 72. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Természetesen a költségvetési bizottság többsége támogatja a kormány által benyújtott törvényjavaslatot. A kormánypárti többség a bizottsági vitában úgy értékelte a törvényjavaslatot, hogy egyrészt valódi cselekvést alapoz meg, másrészt követelményeket rögzít a gazdaságpolitikával szemben, harmadrészt pedig kijelöli azt a fenntartható fejlődési pályát, amelyen az országnak mennie kell ahhoz, hogy előbb 2008-ban, majd más vonatkozásban, az euróövezeti tagságot illetően 2010-ben célba érjünk.

Egyértelművé tettük a vitában, a törvényjavaslat nem valamiféle eszközrendszert akar rögzíteni, hanem egy célfüggvényt: mekkora legyen a bruttó nemzeti termékhez viszonyított aránya az államadósságnak, mekkora legyen az államháztartás hiánya, mekkora legyen a jövedelem-elvonás mértéke, és végül úgy, ahogy miniszter úr is mondta expozéjában, mekkora legyen az államigazgatás kiadása a bruttó nemzeti termékhez viszonyítva. Ezek azok a makrogazdasági mutatók, amelyeket követelményként rögzíteni lehet. És természetesen vannak más mutatók is, amelyek alakulását feltételezni lehet és kell is, de nem lehet törvénybe foglalni. Ilyen az infláció, a kamatok alakulása, a GDP, és még lehetne sorolni.

Az ellenzék álláspontjával szemben véleményünk szerint a törvényjavaslat garanciát ad a több munkahelyre, a nagyobb biztonságra. Ha a kormányok a következő években képesek ezen a pályán tartani az országot, akkor az valódi garanciát teremt mindezekre.

(12.10)

Mi úgy ítéltük meg, hogy szükséges most, a választások előtt törvényben rögzíteni a követelményeket. Erre magyarázatul ott, a bizottsági vitában több érvet elmondtunk, most hármat szeretnék megemlíteni: egyrészt akkor, hogyha a törvényben rögzítjük ezeket a makrogazdasági mutatókat, a gazdaságpolitikai pálya gyakorlatilag kikerül a viták kereszttüzéből; más vonatkozásban pedig a választási ígéretek értelmezhetőbbé válnak; harmadsorban pedig megteremtjük a lehetőségét annak, hogy az államigazgatás az országgyűlési választásoktól függetlenül dolgozhasson az eszközrendszeren, azaz kidolgozhassa azt, hogy milyen lépésekkel érhetjük el a törvényben kitűzött célfüggvényt.

A bizottsági vitában értékeltük a követelményrendszer realitását és teljesíthetőségét is. Tekintettel arra, hogy 2003 végétől, 2004. január 1-jétől kezdődően egy következetes gazdaságpolitika érvényesül, ami abban testesül meg, hogy a hiány folyamatosan mérséklődik, kisebb a jövedelemelvonás aránya, a kiadások aránya mérséklődött, az adósságráta szinten tartása megvalósult, nos, mindezen feltételek adottá teszik azt, hogy a törvényben rögzített célokat el tudjuk érni.

A vitában persze szóltunk arról is ellenzéki képviselőknek a felvetéseire reagálva, hogy milyen módon tudjuk mindezt a célfüggvényt elérni. Azt a miniszter úr a korábbi bizottsági üléseken és itt, a parlamentben is világossá tette, és erre emlékeztettük az ellenzéket, hogy beavatkozásokra mindenképpen szükség van. Mi is így ítéltük meg, és erről folyt a költségvetési bizottságban a vita. Mi helyesnek ítéljük, összefoglalásképpen azt mondhatom, hogy az Országgyűlés meghatározza a kormány cselekvési terét. Az így rögzített makrogazdasági paraméterek érvényesítése, úgy ítéljük meg, hogy elvezethet a 2010-ig történő euróbevezetéshez.

Mindezekkel együtt a költségvetési bizottság többsége általános vitára alkalmasnak minősítette a benyújtott törvényjavaslatot.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai