Készült: 2024.03.28.17:18:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2005.04.05.), 155. felszólalás
Felszólaló Kosztolányi Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:58


Felszólalások:  Előző  155  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A mai nap a parlament önkormányzati bizottsága meghallgatta dr. Lamperth Mónika belügyminiszter asszonyt. A háromórás meghallgatás alkalmat adott, hogy megbeszéljük vele az önkormányzatok akut, megoldatlan, súlyos, mindennapos problémáit, a finanszírozás nehézségeit, a szolgáltatási színvonal csökkenésének az okait, és elbeszélgettünk arról is, hogy miért sikertelen az úgynevezett közigazgatási reform, amit a ciklus elején meghirdetett a belügyminiszter asszony. Erről a problémáról, amiről ma itt általános vita van, nem volt szó, senki nem említette, hogy ilyen nagy horderejű kérdést tárgyal ma a parlament plenáris ülése, mint a kistelepülések várossá nyilvánítása. Ez nem ütötte meg az ingerküszöbét a belügyminiszter asszonynak, de egyik képviselőtársunknak se.

A belügyminiszter asszony kiosztatott egy háttéranyagot az önkormányzati bizottság részére 2005. április 5-ei belügyminiszteri meghallgatáshoz, ebben sem szerepelt ez a kardinális kérdés. Persze, nem szerepeltek azok a problémák se, amire az ellenzéki képviselők rámutattak, amire minden önkormányzat választ vár, de feleslegesen és hiába vár. Ebből az anyagból szeretnék idézni. Egy kicsit másabb számaim vannak, mint Jauernik úrnak, pedig ő alelnöke az önkormányzati bizottságnak, ugyanezt kapta meg, mint jómagam. A helyi önkormányzatok száma 2005. január 1-jei állapot szerint: községi 2704 darab, nagyközségi 167 - bár jelzem, ez a szám stimmel mindannyiunknál, talán még államtitkár úrnál is -, városi önkormányzat 251, megyei jogú város 22, fővárosi kerület 23, főváros egy.

A belügyminiszter asszony háttéranyagának 43. oldaláról szeretnék arra rámutatni, miről is vitatkozunk itt mi ma; kérem szépen, 4, azaz négy községről. Ugyanis ez a táblázat bemutatja Magyarország településeinek megoszlását lakosságszám szerint. Községek összesen 2704 darab; lakosságszám szerint ezek közül öt- és tízezer lakos közé négy darab község esik. Az előterjesztők úgy indokolták, hogy már a lakosságszám is meghaladja az ötezret. Kérem szépen, kettő- és ötezer közötti lélekszámú községünk 353 darab van, ezer és kétezer között már 632. Ötszáz és ezer fő közötti, tehát ezer fő alatti kistelepülésünk 689. Aztán ötszáz alatti 916, és száz alatti pedig 110.

De ha fordítunk a 43. oldalról a 44. oldalra: az előterjesztők azon túlmenően, hogy négy darab község problémájával foglalkoznak, bemutatom azt, illetve ezt a táblázatot idézem, ez az összes község 0,15 százaléka, az összes települések viszonylatában 0,13 százalék, lakossága összesen 26 566. Az ellenzék számára ez már izgalmas. Ez a 26 566 lakos, ezeknek a községeknek a lakossága, számunkra ők a fontosak. Úgyhogy olyan problémával foglalkozunk, ami az önkormányzatokat, a településeket és a lakosságnak összesen a 0,26 százalékát érinti, tehát 1 százalék alatt van.

Mire gondolok én akkor, amikor felteszem azt a kérdést, hogy vajon az előterjesztők mégis miért nyúltak ehhez a kétharmados törvényhez. A kormányzat olyan mostohán bánik a kistelepülésekkel, hogy valami gesztust óhajtottak önök gyakorolni, ahelyett, hogy megmondták volna név szerint, melyik ez a négy település. Kérem az előterjesztőket, mondják meg, melyik az a négy település, ahol önök úgy látják, azoknak a várossá nyilvánítása azért indokolt, mert már öt- és tízezer között van a lakosságszámuk.

Sokkalta korrektebb lett volna, ha önök előállnak egy konkrét javaslattal, lehet hogy azt támogatni tudtuk volna. Ez így álságos és szemfényvesztő. Ugyanis, tisztelt kormánypárti képviselők, ha önök gesztusokat szeretnének gyakorolni a falvak, a kistelepülések felé, akkor kezdjük ott, hogy szíveskedjenek nem bezárni az óvodát, nem megszüntetni a kispostákat, a vasútállomásokat, a közúti közlekedést biztosítani, a zsákfalvakban kiépíteni az utakat, ahogy azt a kormányprogramban megígérték. Kérem szépen, ne húzzák el a mézesmadzagot a 2704 községi önkormányzat és település lakói előtt! Ne játsszanak azzal, hogy őket várossá is lehetne akár nyilvánítani! És ne vegyék el a nagyközségektől azt a rangot vagy azt a besorolást, amit már korábban valamilyen oknál fogva kiérdemeltek. Milyen dolog ez, 2704 községgel így játszadozni, hogy lehetsz város is?! - Mi jót akarunk, mi, kormánypártiak, akár város is lehetsz.

Azt szeretném mondani a szocialista képviselőtársaknak, akik előterjesztették ezt a javaslatot, emlékezzenek vissza, kisdobosból először közülük is úttörők lettek, aztán úttörőkből KISZ-tagok. Kisdobosból még soha nem lett MSZMP KB-tag azonnal. Valami rangsorolást szíveskedjenek betartani, mert egyébként nevetséges ez a javaslat. Az önkormányzatoknak nem ez a problémájuk, hogy ebből a négy községből várossá lehet-e nyilvánítani bármelyiket. Nyilvánítsuk, mondják meg, melyik ez a négy község, ami most a városi rangot valamilyen formában megérdemelné. És ne provokálják ilyen formában a kétharmados törvényeket, de leginkább ne provokálják azt a 2704 községet, ahol az emberek boldogulni szeretnének, mi pedig szeretnénk ezt elősegíteni, és nem csak dumálni arról, hogy milyen jó lenne, ha városok lennének.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  155  Következő    Ülésnap adatai