Készült: 2024.04.24.15:19:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

162. ülésnap (2000.09.29.), 6. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ, a költségvetési és pénzügyi bizottság alelnöke, a bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Mi attól a szándéktól vezérelve fogalmaztuk meg a véleményünket, ellenzéki képviselők, a bizottsági vitában, mert szükségesnek tartjuk azt, hogy egy ilyen fontos piacgazdasági instrumentumot ne csak a kormánypárti képviselők támogassanak a végső szavazásnál, hanem az ellenzék is.

Ez a piaci szereplők számára egy kiszámíthatóbb törvényi környezetet biztosítana, és mi bízunk abban, ezt a vitában megfogalmaztuk, hogy úgy zárul le itt a Házban az általános, illetve a részletes vita, hogy a végén tudjuk támogatni a törvényjavaslatot. Tesszük ezt már csak azért is, mert 1996-ban, amire az államtitkár úr is utalt, az átfogó kodifikálást még az előző kormányzat végezte el, és azzal is egyetértünk, hogy folyamatosan az EU normatív rendszerét be kell építeni a törvénybe. Azt is nagyon fontosnak tartottuk a vitában leszögezni, hogy mind a közben, hogy a törvényalkotással előrehaladt az ország, a bankrendszer is megerősödött az elmúlt évek során. Fontosnak tartottuk a vitában azt is elmondani, hogy a nemzetközi tapasztalatokat figyelembe vevő korrekciót mi is szükségesnek tartjuk.

Hiányoltuk az előterjesztésből azt, és kértük is a bizottság ülésén, hogy az általános vita megkezdéséig kapjuk meg azt az összefoglalót, elemzéssel kiegészítve, amely összefoglalná a képviselők számára mindazt, hogy milyen szabályrendszer lép életbe az EU-csatlakozás időpontjában. A törvény, tudom, államtitkár úr, leírja, de sokkal áttekinthetőbb formában meggyőződésem szerint a képviselőknek egy jobb eligazodást biztosíthatna. És van egy átmeneti időszak a törvény hatálybalépése és az EU-csatlakozás között, erre az időszakra vonatkozóan is, mi úgy gondoltuk, jó lenne, ha egy áttekinthető képet kaphatnánk arról, hogy mikor mi változik.

A bizottsági vitában kiemelten foglalkoztunk az Országos Betétbiztosítási Alappal. Az államtitkár úr is utalt itt az expozéjában arra, hogy majd, ha az EU-csatlakozás bekövetkezik, akkor egy egyszeri ugrással 6 millió forint lesz a betétbiztosítási összeghatár. Mi a vitában kifejtettük azt, hogy megítélésünk szerint, tekintettel arra, hogy az OBA szabályozási rendszere más ponton is változik, mi el tudnánk azt képzelni, hogy ne egy egyszeri ugrás legyen, hanem az EU-csatlakozásig egy folyamatos betétbiztosítási összeghatár-változást érjünk el.

 

 

(8.20)

 

Felvetettük a vitában azt is, hogy ott, ahol átmeneti szabályrendszert fogalmaz meg a törvényjavaslat, valószínűleg elképzelhető egy gördülékenyebb átmenet biztosítása is. Csak példaként mondom, hogy a nagy kockázatvállalás korlátozása tekintetében lehetne egy EU-csatlakozáshoz jobban simuló átmenetet biztosítani.

Ami a felügyelet rendeletalkotási jogát illeti, azt gondolom, ebben az ellenzéki képviselőknek konzekvens véleménye van, hiszen 1996-ban sem tudtunk egyetérteni azzal, hogy a felügyeletnek rendeletalkotási joga legyen. A felügyeleti és a jogalkotási tevékenység különválasztása indokolt. Természetesen az egyeztetés elől nem zárkózunk el, csak fontosnak tartjuk, hogy az egyeztetés megfelelő időben történjen meg. Azt is kifejeztük a vitában, hogy szerencsésebb lett volna, ha a kormányzat egy megfelelő időben egy széles körű egyeztetést kezdeményez.

A törvény foglalkozik az MFB prudenciális szabályainak könnyítésével. Ez elfogadhatatlan a számunkra. Mindaddig, amíg az MFB-törvény nem jelenik meg a Ház előtt, addig nem támogatható az MFB prudenciális szabályainak könnyítése.

Az is megfogalmazódott a vitában az alapítási kérelmek feltételrendszerével kapcsolatban, hogy generálisan kellene szabályozni például azt, hogy az adott időpontban kimutatott tartozás helyett egyfajta tartós fizetési kötelezettséget írjon elő a törvény, de ez egyébként más vonatkozásban is átgondolást igényel. Hiányoltuk a vitában az értékpapírtörvény meglétét (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és mindezekre tekintettel nem ellenszavazatunkkal, hanem tartózkodással fejeztük ki azt a reményünket, hogy támogatni fogjuk majd a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai