Készült: 2024.03.28.14:50:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2001.12.11.), 216-220. felszólalás
Felszólaló Danka Lajos (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  216 - 220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DANKA LAJOS (FKGP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A területfejlesztés nem más, mint a szükségszerűen eltérő gazdasági, társadalmi, természeti körülmények között élők jogos igénye arra, hogy lakóhelyük térségében azonos életesélyük legyen.

 

 

(15.00)

 

Nem véletlen, hogy az Országgyűlés a területfejlesztésről szóló 1996. évi XXI. törvény tárgyalása és elfogadása során fontos feladatként jelölte meg a kormány számára a térségi kapcsolatrendszerek alakulásának figyelemmel kísérését. Ezt követően a kormány el is készített egy vizsgálati anyagot az infrastrukturális kapcsolatrendszerek alakulásáról. A jelentés, amely kijelölte a kapcsolatrendszerek szintjét és fő területeit, gondolatébresztő és igen elgondolkodtató. Elgondolkodtató azért, mert a szükséges elemzések és az abból levonható következtetések adják azt az elméleti szakmai alapot, amire a területfejlesztési politikát, a területfejlesztési stratégiát alapozni kell. Nagy a felelősség tehát a vizsgálati módszerek megválasztásánál, az egyes mutatók kiválasztásánál, hogy azok objektív, a jelenség minden elemére kiterjedő bemutatását tegyék lehetővé.

A régiók homogenitását elemző mutatók feltehetően a legfontosabb tanulságok a következtetések levonására. Tartalmukat illetően felmerülnek azonban bizonyos kérdések. Ezek a megfontolásra ajánlott kérdések például: a népsűrűség alakulásában fontos szerepe van a természeti viszonyoknak. Ebben az esetben, ha a természeti viszonyokat figyelmen kívül hagyjuk, mennyire reprezentálja vajon a homogenitást a népsűrűség? Ugyanakkor az ország egésze, a jövő nemzedéke szempontjából a természeti adottságokat nem célszerű feláldozni a homogenitás érdekében.

Az egy főre jutó adóköteles jövedelem rendkívül fontos mutató, de vajon a szürkegazdaság adókötelezettsége alól kivont jövedelem szintje miatt e mutató milyen korrekcióra szorul? A munkanélküliségi ráta ugyancsak fontos mutató, de vajon tartalmazza-e a regisztrációból kikerülők számát is? Vajon ezek mennyire korrigálnák a táblázatban bemutatott adatokat? A többi mutató esetében is lehetne a pontosítás szándékával hasonló megállapításokat tenni, erre azonban nincs most idő.

 

 

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

A jelentés szerint a mutatók fontosságát és realitását fejezi ki az az igen-igen elgondolkodtató tény, hogy Vas megye hosszú távon és középtávon dinamikusan fejlődő megye, eközben viszont rövid távon növekedett az elmaradott, kedvezményezett kistérségek száma, jelenleg a megye kistérségeinek egyharmada tartozik ebbe a csoportba. Vajon milyen irányba fejlődik ezek után a valóságban a megye? - tehetjük fel a kérdést. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Idő! - Három perc!)

A fentiek alapján kérem a miniszter úr válaszát az alábbiakat illetően. Mi az oka annak, hogy a jelentés a régiók és a megyék gazdasági fejlettsége elemzésénél az 1975-ös GDP-adatokat vette alapul? Mi az oka annak, hogy az anyag címében is jelzett infrastrukturális kapcsolatrendszer alakulásának vizsgálatából az egyéb infrastrukturális elemek vizsgálata kimaradt? Kívánt-e a kormány vagy a miniszter úr a regionális központok kijelölésénél (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) az ésszerűség érvényesülése érdekében...

 

ELNÖK: Képviselő úr, másfél perce lejárt a rendelkezésére álló időkeret!

 

DANKA LAJOS (FKGP): Egy mondat, elnök úr...

 

ELNÖK: Most már nem adok több lehetőséget, képviselő úr.

 

DANKA LAJOS (FKGP): Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  216 - 220  Következő    Ülésnap adatai