Készült: 2024.04.19.22:40:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

280. ülésnap (2013.05.22.), 52. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF, a számvevőszéki és költségvetési bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A számvevőszéki és költségvetési bizottság tegnap tárgyalta meg a 2013. évi költségvetési módosításnak a napirendjét, 18 igen és 6 nem szavazattal általános vitára és elfogadásra javasolta maga a költségvetési bizottság a költségvetés módosítását. Ahogy államtitkár úr is elmondta, hiszen 2012-ben, mikor megterveztük a 2013. évi költségvetést, akkor a költségvetésbe egy aránylag nagy tartalékkeret, közel 400 milliárd forint lett meghatározva, hogyha esetleg valami nem várt kiadás vagy lépés történik, akkor ebből lehessen fedezni.

Folyamatában végig zajlott a kormány által elkészített konvergenciaprogram, ez le lett adva az Európai Unió számára. Az Európai Unió különböző kifogásokkal élve úgy értékelte, hogy a 2013. évi költségvetési hiány nem 2,7 százalék, hanem 3 százalék. Ennek megfelelően a kormány úgy döntött és terjesztette be a parlament elé a költségvetés-módosítást, hogy mindenképpen meg tudjunk felelni annak az előírásnak, elvárásnak, hogy Magyarország végre kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól.

A költségvetési bizottsági ülésen nem is annyira az eljárás módját és milyenségét, költségnagyságrendjét, hanem ezen belül is, hiszen a zárolás elsődlegesen különböző fejezeteket, minisztériumokat érint, tehát nem testálható és datálható át azon támogatási rendszerekre, ami adott esetben az állampolgárokat érinti, hanem a különböző tárcáknál lévő olyan megtakarítást kell rögzíteni ezzel a zárolással, amely hogyha nem kell és nem szükséges, minden további nélkül a tárcák különböző működési feltételeit tudják biztosítani.

Itt a kérdések elsődlegesen arra irányultak, hogy hogy fogják tudni a tárcák teljesíteni az éves költségvetési keretüket. Itt Boldvai képviselőtársam az MSZP-frakcióból, Nyikos elnök úr is a Jobbik frakciójából ezt próbálta meg érinteni, hogy mennyire fogja lefékezni a tárcák különböző működési feltételeit, de az államtitkár úr egyértelműen fogalmazott, hogy kevésbé, mert a kiadási tételek nem azon tételekből fognak állni, amelyek adott esetben különböző beruházásokat vagy különböző szociális ágazatokat érintenek. Kimondottan a működési rendjében kell olyan megtakarítást végrehajtani, amelyek adott esetben áthúzódhatnak a következő évre, és ezek miatt kell egyfajta átütemezést végrehajtani.

Én úgy érzem, és a bizottság döntő többsége, akik igennel szavaztak, hogy nagyon helyes lépést tesz maga a kormány, hiszen az Európai Unión belül is azért mindenkit meglepett a tavalyi költségvetési hiánynak az 1,9 százalékos nagyságrendje. A múlt héten voltam Németországban, direkt rákérdeztem az ott lévő parlamenti képviselőkre is, és ők is meglepetéssel fogadták a múlt évi magyarországi költségvetési hiány mértékét, tehát nem várt ahhoz képest az Európai Unió, akkor is, 2012-re is több mint 3 százalékot prognosztizált Magyarország esetében. Itt felmerül a kérdés, hogy mi számolunk-e helyesen, vagy pedig az Európai Unió adott szervei számolnak nagyon rosszul Magyarország esetében, hiszen az elmúlt időszak lépései is tulajdonképpen éppen azt vonták maguk után, hogy az infláció mértéke is radikálisra csökkent, hiszen az elmúlt 35 évben ilyen alacsony mértékű infláció Magyarországon nem volt. Vele párhuzamosan a költségvetési hiány mértéke is stabilizálódott, és vele párhuzamosan az állami költségvetésnek vagy az állami fennálló hitel nagyságrendjének a milyensége is átalakult, és vele együtt párhuzamosan csökkent. Az utóbbi időszak fejleménye, hogy a gazdasági növekedés területén is érezhető egy olyan mértékű javulás, amely igen sok kormány számításait fogja alátámasztani 2013-ra, és az kellőképpen meg fogja alapozni a 2014-es költségvetés kérdését is.

Szeretném még egyszer kihangsúlyozni, hogy maga a Költségvetési Tanács is úgy fogalmazott, tehát nem kifogásolta, sőt mi több, egyetértett azzal, hogy ennek a zárolásnak felszínesen be kell következnie annak érdekében, hogy a júniusi európai uniós döntési időszakban Magyarországot mindenképpen a túlzottdeficit-eljárás alól tulajdonképpen mentesíteni lehessen. Ezáltal tényleg be tud állni az a nyugalom a pénzpiacon, a gazdaság területén is, amely a deficiteljárás fenntartása mellett ez idáig Magyarországot sújtotta.

Köszönöm még egyszer, elnök úr. Tehát még egyszer kihangsúlyozom: 18 igen és 6 nemmel fogadta el a költségvetési bizottság az általános vitára való alkalmasságot.




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai