Készült: 2024.04.25.07:29:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

280. ülésnap (2013.05.22.), 398. felszólalás
Felszólaló Vargha Tamás (Fidesz)
Beosztás Honvédelmi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 8:50


Felszólalások:  Előző  398  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormányváltás óta keményen dolgozunk a Magyar Honvédség megújításán. Az alaptörvény elfogadásával megteremtettük a korszerű nemzetközi kötelezettségeink teljesítésére is alkalmas irányítási, vezetési, szervezeti rendszer kereteit. Az alaptörvény elfogadását követően 2012. január 1-jén hatályba lépett a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény. Ezután a hivatásos, a szerződéses és az önkéntes tartalékos, a honvéd tisztjelölti és a honvéd altisztjelölti szolgálati viszonyra vonatkozó új szabályozás kialakítása következett, és az Országgyűlés 2012-ben elfogadta a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvényt, amely 2013. július 1-jén lép hatályba.

Tisztelt Ház! A már ismertetett változások a jelenlegi honvédségi nyilvántartások felülvizsgálatának, korszerűsítésének igényét fogalmazták meg, illetve új nyilvántartások létrehozásának szükségességét vetették fel. A nyilvántartási és adatközlési szabályok komplex, egységes rendszert alkotnak, egységes szemléletű szabályozást kívánnak. Ezért a szolgálati viszonyhoz kapcsolódó kötelezettségek teljesítéséhez és jogok gyakorlásához kötődő nyilvántartások szabályozása terjedelménél fogva jelentősen túlterhelte volna az új szolgálati törvényt.

(22.50)

Ezért a javaslat a 2011. évben elfogadott és 2012. január 1-jén hatályba lépett, az egyes honvédelmi kötelezettségek teljesítéséről, az azokkal kapcsolatos katonai igazgatási feladatokról, a hadköteles-nyilvántartás vezetése, a gazdasági és anyagi szolgáltatások biztosítása érdekében teljesített adatszolgáltatásokról és a honvédelmi ágazatban használt igazolványokkal kapcsolatos adatkezelésről szóló 2011. évi CLXXVII. törvény rendszerébe építi be a Magyar Honvédség által vezetett egyéb nyilvántartásokat, egyúttal javasolja az említett törvény hatályon kívül helyezését.

A javaslat kiemelt fontosságú célkitűzése a bürokrácia csökkentése, a költségtakarékosság érvényesítése a nyilvántartások vezetése során. E célok megvalósítása érdekében a javaslat, ahol ez lehetséges, a nyilvántartások elektronikus vezetését írja elő. A szabályozás kialakítása során messzemenően figyelemmel voltunk egyfelől az információszabadságról és információs önrendelkezési jogról szóló törvény által meghatározott célhoz kötöttség követelményére, másfelől az információszabadságról és információs önrendelkezési jogról szóló törvény azon rendelkezésére, amely meghatározza, hogy a személyes adatok kezelését tartalmazó törvénynek mit kell szabályoznia.

E követelményekre figyelemmel a javaslat minden nyilvántartás vonatkozásában meghatározza a nyilvántartásokban kezelhető adatok körét, az adatkezelés célját, az adatkezelőt és azokat, akik a nyilvántartásban kezelt adatokhoz hozzáférni jogosultak. Garantálja a javaslat, hogy az érintettek nyomon követhessék a nyilvántartásokban kezelt adatokból történő adatszolgáltatást, azzal, hogy minden nyilvántartást vezetőnek az adott nyilvántartásból teljesített adatszolgáltatásokról adattovábbítási nyilvántartást kell vezetnie. (Dr. Józsa István az éppen távozó Németh Zoltánhoz és Ughy Attilához: A vert had el...) Az adattovábbítási nyilvántartás biztosítja továbbá, hogy az ellenőrzésre jogosultak megítélhessék az adatszolgáltatás jogszerűségét.

Tisztelt Országgyűlés! A javaslat olyan nyilvántartási rendszert intézményesít a szolgálati viszonnyal kapcsolatban, amely lehetővé teszi, hogy az adatok a szolgálati viszonyra történő jelentkezéstől a Magyar Honvédséget terhelő gondoskodási kötelezettség fennállásáig kezelhetők legyenek a szolgálati viszonnyal kapcsolatos jogok gyakorlásának és az azzal kapcsolatos kötelezettségek teljesítésének biztosítása érdekében.

E komplex nyilvántartási rendszer elemei a következők: a toborzó-nyilvántartás, a személyügyi nyilvántartás, az érdekvédelmi nyilvántartás, a fegyelmi-nyilvántartás, a szolgálaton kívüliek nyilvántartása, a szolgálatteljesítési idő nyilvántartása, a pénzügyi nyilvántartás, a beléptető rendszerben vezetett nyilvántartás és a pályázatokról vezetett nyilvántartás, a kiértesítési adatokkal vezetett nyilvántartással egyetemben.

Tisztelt Ház! A javaslat szabályozza az egyes honvédelmi kötelezettségek teljesítéséről, az azokkal kapcsolatos katonai igazgatási feladatokról, a hadköteles-nyilvántartás vezetése, a gazdasági és anyagi szolgáltatások biztosítása érdekében teljesítendő adatszolgáltatásokról és a honvédelmi ágazatban használt igazolványokkal kapcsolatos adatkezelésről szóló 2011. évi CLXXVII. törvényben is szereplő hadkötelesek nyilvántartását, a Magyar Honvédségnél rendszeresített igazolványokkal kapcsolatos adatkezeléseket, valamint a gazdasági és anyagi szolgáltatási kötelezettség teljesítéséhez fűződő nyilvántartásokat, továbbá az ezekkel kapcsolatos katonai igazgatási feladatokat, a katonai igazgatás szervezetét. Az említett törvényben szereplő szabályozás a gyakorlatban bevált, ezért e tekintetben a javaslat a gyakorlati tapasztalatokra figyelemmel csak néhány pontosítást tartalmaz.

A fegyveres konfliktusok során a Magyar Honvédség eltűnt, idegen hatalom fogságába esett vagy elesett, elhunyt katonájának felkutatása és azonosítása, a róluk és hozzátartozóikról történő gondoskodás alapvető kötelességünk, és egyben nemzetközi hadi jogi egyezményekben is vállalt kötelezettségünk, ezért a javaslat e személyek adatainak rögzítésére létrehozza a veszteség-nyilvántartást.

A Magyar Honvédség az azonosítás és a felkutatás során együttműködik más állami szervekkel, a Magyar Vöröskereszt és a nemzetközi segélyszervezetek háborús események, fegyveres konfliktusok, valamint természeti katasztrófák során eltűnt személyek feltalálása érdekében létrehozott szerveivel, más államok katonai szerveivel, az e célt szolgáló különféle tájékoztató irodákkal és egyéb nemzetközi szervezetekkel.

Tisztelt Ház! A javaslat kezdeményezi több törvény módosítását, amelyek alapvetően szövegezési pontosításokat tartalmaznak. A honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény módosítása az alapvető jogok biztosának kezdeményezésére a lőterek és gyakorlóterek biztonságos használata érdekében lehetővé teszi, hogy annak parancsnoka korlátozásokat vezessen be.

Lehetővé teszi továbbá a Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelésében lévő ingatlannal határos, az államháztartás valamely alrendszerébe tartozó jogi személy vagy ennek többségi befolyásával működő gazdálkodó szervezet tulajdonában vagy vagyonkezelésében lévő közterületi ingatlan honvédelmi érdekkel összefüggő, honvédségi szervezet által indokolt és szükséges mértékű ingyenes használatát a honvédségi szervezet erre irányuló igénybejelentése alapján a nemzeti vagyonról szóló törvény rendelkezéseivel összhangban.

A javaslat kezdeményezi a 2013. július 1-jén hatályba lépő, a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény szövegének pontosítását a rendszeres illetménypótlékok körében a jogvesztő határidőre, a nyugdíj előtti rendelkezési állományra, a maximális várakozási idő meghosszabbítására, az úgynevezett mozgó rendfokozattal kapcsolatos várakozási időkre, a kettős rendfokozattal rendszeresített beosztásokra vonatkozó rendelkezésekre, továbbá meghatározza az előírt várakozási idő letöltése előtti előléptetés és kinevezés szabályait. Más jogállási törvényekhez hasonlóan pontosítja az apának a gyermekszületés után járó pótszabadságát, az idegennyelv-tudási pótlékra vonatkozó szabályozást, lehetővé teszi az özvegynek, élettársnak, örökösnek a jubileumi jutalom előrehozott kifizetését akkor, ha a hivatásos katona szolgálati viszonya halála miatt szűnt meg.

Tisztelt Országgyűlés! A javaslat a nyilvántartások szabályozásával a szolgálati viszony sajátosságaihoz igazodó adatkezelést biztosít, garantálja az információszabadságra vonatkozó jog érvényesülését, segíti a Magyar Honvédség humán stratégiájának érvényesítését. Erre figyelemmel kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a benyújtott törvényjavaslatot támogassa.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  398  Következő    Ülésnap adatai