Készült: 2024.03.29.12:39:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

302. ülésnap (2013.09.16.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Klinghammer István
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:29


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KLINGHAMMER ISTVÁN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselő Asszony! Elég nehéz helyzetben vagyok; a kérdésére készültem, hogy mikor lesz tudásalapú társadalom, de most megismertem az ön vízióit, félelmeit és megállapításait. Mint képviselőnek, ehhez önnek joga van, és ezt természetesnek veszem, hogy ezt itt a Házban elmondja. De engedje meg, hogy azt mondjam, hibázik, tévúton jár.

Tudja, Lao-céra hadd hivatkozzak, hogy az igazság a tényekben van, nem a magyarázó szavakban. Ha ön a felsőoktatás iránt - és nem vonom kétségbe - elkötelezett és javítani akar, akkor kérem, hogy ennek adja tanúbizonyságát. Azért adja tanúbizonyságát, mert a címnek azt adta, hogy tudásalapú társadalom mikor lesz, és a kormány toporog. Az a megtiszteltetés ért mint 45 évig egyetemi tanárt, rektort, rektori konferencia elnökét, hogy lehetőséget kaptam március 1-jén, hogy a felsőoktatás ügyét mozgassuk ki.

Szeretném, ha azt feltételezné, hogy nem toporogtam az elmúlt hét hónapban, hanem fontolva haladtam. Ha eljön jövő pénteken a kerekasztalra, és megismerkedik azzal, hogy munkánk eredményeképpen a felsőoktatás képviselőivel, a Rektori Konferenciával, a MAB-bal, a Magyar Tudományos Akadémiával, a Doktorandusok Országos Szövetségének tagjaival együttműködve milyen lépéseket tettünk, hogy ne toporgás legyen, akkor azt hiszem, hogy az a vízió, amitől ön nagyon fél - és nagyon sajnálom, nem tudom megvédeni saját félelmétől -, remélem, eloszlik.

Azt kérdezte, hogy mikor lesz tudásalapú társadalom. Akkor lesz tudásalapú társadalom, ha mindnyájan összefogunk, és azt a fejlődést, fejlesztést, ami az elmúlt 23 évben volt, valahogy visszazökkentjük abba a kerékvágásba, amit úgy hívnak, hogy minőség felé haladás. Ezért sok mindent megtettünk. Az egyik ilyen, hogy a hallgatók állami ösztöndíjat kapnak, amely állami ösztöndíj azt jelenti, hogy odaviszi az ösztöndíjat, és ott kap tudást, ott tanul, amit ő választott, olyan intézményben, és a korábbi évek helyett, amikor tulajdonképpen a minőséget az intézménytől vártuk el, most a hallgatóktól várjuk el, és a hallgatók pedig az intézménytől várják el ezt a tudást. Ezt meg fogják ők kapni. Ez volt az első lépés.

A másik lépés az, hogy rendezni kívánjuk profiltisztítással a kissé kaotikussá alakult magyar felsőoktatást, ahol mindenki mindent oktat a különböző finanszírozási rendszerek miatt - s majd kitérek a finanszírozási rendszer letisztítására is. Ez azt jelenti, hogy a nemzeti tudományegyetemek, akik nagyon sok karral rendelkeznek, mesterképzésük van, doktoranduszképzésük van, azok a legmagasabb szintű tudást akarják átadni a motivált hallgatóknak, ami azt jelenti, hogy az ismeretlenbe való tájékozódásra készítik fel a hallgatóikat. Az egyetemek vagy szakegyetemek ugyanezen a színvonalon működnek, csak kevesebb karral. Gondoljon a Műegyetemre, a Semmelweis Egyetemre vagy Miskolcra. A főiskolák pedig az alkalmazott tudást adják át, szintén a lehető legmagasabb szinten, ez a küldetésük.

Az alapját, mindennek az alapzatát a közösségi főiskolák jelentenék, ami azt jelenti, hogy azok a főiskolák, akik most elég komoly problémával küzdenek, azok profiltisztítással lehetőséget kapnak arra, hogy felsőoktatási szakképzés keretében 20-30 kilométeres körzetben a társadalmi felemelkedést szolgálják olyan szakok képzésével, amelyek ott, helyben hasznosulhatnak, és viszonylag hátrányos helyzetű fiataloknak nyitják meg az oktatás lehetőségét.

Tehát arra kérem önt, hogy ezen tűnődjön el, hogy történik-e valami, mert ez egy nagy felelősség, az enyém is, de az öné is mint képviselőé. Kérem tisztelettel, hogy a következőkben lévő hozzászólásaival szolgálja a magyar felsőoktatás ügyét, és minden megnyilvánulása ilyen megfontolt legyen. Szolgáljuk közösen a felsőoktatás ügyét, ezt kérem öntől.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai